Polski fenomen popkultury. Naukowa książka o Wiedźminie dostępna w internecie

Od kilku dni w internecie dostępna jest już książka Wiedźmin – polski fenomen popkultury. Pozycja wydana przez Stowarzyszenie Trickster zawiera w sobie teksty poruszające postać Geralta z Rivii pod względem naukowym.

Infromacja prasowa Stowarzyszenia Trickster:

 

Stowarzyszenie Trickster opublikowało drugi tom tekstów naukowych o źródłach popularności Geralta z Rivii, na całym świecie znanego także jako The Witcher. Książka „Wiedźmin – polski fenomen popkultury” jest od dziś dostępna w internecie – w całości i za darmo. Zachęcamy do lektury!

Czarodziejki i czarodzieje w wiedźmińskim świecie, geneza popularności „Wiedźmina” i analiza angielskich tłumaczeń sagi Sapkowskiego to tylko kilka spośród tematów poruszanych przez autorów, których teksty złożyły się na drugi tom analiz naukowych o Geralcie z Rivii. Pierwszy tom („Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”) Stowarzyszenie Trickster opublikowało we wrześniu 2015 r. Od tego czasu pobrało go prawie tysiąc osób i każdego dnia ta liczba rośnie.

Najnowsza publikacja stowarzyszenia powstała na zlecenie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej recenzentem był dr Mateusz Poradecki z Uniwersytetu Łódzkiego, a redakcją naukową zajęli się Robert Dudziński i Joanna Płoszaj – członkowie Trickstera.

Tom patronatem honorowym objęła firma cdp.pl, polski wydawca i dystrybutor gier wideo, w tym także „Wiedźmina”.

Gdy pracowaliśmy nad tymi dwiema książkami (a wcześniej także nad konferencją naukową „Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”), chcieliśmy przede wszystkim w sposób systematyczny i uporządkowany przyjrzeć się różnym obliczom Geralta z Rivii, który od 1986 r. stał się bohaterem nie tylko opowiadań i powieści, lecz także komiksów, gier, filmu czy rock opery – piszą redaktorzy książki. – Zależało nam więc zarówno na wykorzystaniu odmiennych perspektyw metodologicznych i narzędzi badawczych, jak i na analizach skupiających się na różnych narracjach o wiedźminie. Wystarczy spojrzeć na spisy treści obu publikacji, aby przekonać się, że cel ten w znacznej mierze udało się osiągnąć.

„Wiedźmina – polski fenomen popkultury” można pobrać tutaj: http://tricksterzy.pl/wiedzmin-polski-fenomen-popkultury-w-biblioteczce-trickstera/

Zachęcamy także do zapoznania się z pierwszym tomem, który jest dostępny tutaj: http://tricksterzy.pl/download/wiedzmin/.

Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster powstało we Wrocławiu w 2013 roku. Jego członkami są studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi z różnych kierunków (m.in. filologii polskiej, kulturoznawstwa, etnologii, dziennikarstwa, historii itp.), zainteresowani interdyscyplinarnymi badaniami nad kulturą popularną zarówno w jej współczesnym, jak i historycznym aspekcie. Stowarzyszenie prowadzi wielostronne, interdyscyplinarne badania nad kulturą popularną i popularyzuje ich wyniki, organizując konferencje, otwarte wykłady i sympozja oraz przygotowując publikacje naukowe i popularnonaukowe. Obok aktywności badawczej Trickster prowadzi również działalność związaną z edukacją popkulturową. Więcej informacji o stowarzyszeniu i jego inicjatywach na www.tricksterzy.pl.

Zachęcamy do polubienia profilu Trickstera na Facebooku - www.facebook.com/stowarzyszenie.trickster/.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.