W szponach szaleństwa

Solucja i poradnik gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Wstęp

Zadanie to możesz otrzymać od Cedrika, kiedy zapytasz go o pracę dla Wiedźmina. Opcjonalnie misja zostanie aktywowana również w czasie rozmowy z Rupertem, którego spotkasz w ruinach szpitala w lesie nieopodal Flotsam. Przed wyruszeniem w drogę warto zaopatrzyć się w książkę opowiadającą o upiorach (dostępną w sklepie Einara Gausela), bowiem w trakcie zadania przyjdzie ci się mierzyć z tymi istotami.

Eksploracja

Nawiedziony szpital, wyższe piętro

Gry PC - Solucja i poradnik - Wiedźmin 2: Zabójcy królów - Akt I - Eksploracja - Nawiedziony szpital, wyższe piętro

1 - wyjście na zewnątrz.

2 - bezpieczne przejście.

3 - półka. Możesz się na nią wspiąć.

4 - skrzynia. W środku znajdziesz Akta szpitala III.

5 - miejsce zeskoku (w późniejszym etapie zadania).

Nawiedziony szpital, niższe piętro

Gry PC - Solucja i poradnik - Wiedźmin 2: Zabójcy królów - Akt I - Eksploracja - Nawiedziony szpital, niższe piętro

6 - punkt zeskoku z wyższego piętra.

7 - skrzynia. W środku znajdziesz Akta szpitala I.

8 - Gridley.

9 - Krąg Wytrzymałości. Tymczasowo zwiększy wartość twojego pancerza.

10 - medykament dla Gridleya.

11 - skrzynia. W środku znajdziesz Akta szpitala II.

12 - przejście otoczone ogniem. Zniknie dopiero po wyznaniu prawdy przez Gridleya.

13 - duch Nilfgaardczyka.

14 - skrzynia. W środku znajdziesz Akta szpitala IV.

15 - Gridley (po wyzdrowieniu).

Opis

Jeśli zadanie rozpoczniesz od rozmowy z Cedrikiem (spotkasz go z reguły na stanowisku obserwacyjnym na skraju Bindugi lub przy ognisku w centrum wsi), elf wyjaśni ci, że w południowej części lasu stoją ruiny szpitala, które uważane są za nawiedzone. Twoim celem będzie sprawdzenie, co się tam wydarzyło i odczynienie klątwy.

Na miejscu spotkasz Ruperta Brandhubena. Medyk, wraz ze swoim przyjacielem, przybył tutaj w poszukiwaniu ziół. Rozmowę przerwie wam mała grupa nekkerów, które powinieneś szybko zgładzić. Po walce dowiesz się, że towarzysz Ruperta zaginął, po czym zostaniesz poproszony o odnalezienie go. Trop okaże się dość oczywisty - musisz wejść do ruin szpitala.

W środku zauważysz, że wiele przejść jest odgrodzonych ścianą ognia, przez którą nie przejdziesz. Skorzystaj z jedynej możliwej drogi (2). Przy okazji dostrzeżesz ducha mamroczącego coś o popełnionej tutaj zbrodni. Nie zwracając na razie na to większej uwagi, idź do końca korytarza i wespnij się na półkę po prawej (3). W kolejnym pomieszczeniu natkniesz się na skrzynię, a w niej Akta szpitala III. Jest to część zestawu ksiąg, które opowiadają o wydarzeniach z czasów ostatniej wojny z Nilfgaardem. Znajdując kolejne tomy dowiesz się również, że poszukiwane przez medyków zioło ma właściwości halucynogenne i zmusza do mówienia prawdy, co już wkrótce okaże się niezwykle przydatne. Na razie jednak będziesz musiał pokonać parę upiorów, które zaatakuje cię zaraz po zamknięciu wieka skrzyni, zaś walka ta może okazać się problematyczna. W takim wypadku spróbuj użyć znaku Axii, dzięki czemu na krótką chwilę zyskasz "upiornego" sprzymierzeńca. Ta krótka chwila powinna jednak wystarczyć, aby wyjść zwycięsko z opresji.

Po zakończeniu walki rozkład zablokowanych ogniem przejść zmieni się, co umożliwi ci przedostanie się do punktu 5 i zeskoczenie na niższe piętro szpitala. Tam zmierzysz się z kolejną parą upiorów, ale znajdziesz też skrzynię (7) zawierającą Akta szpitala I.

Ruszaj przed siebie długim korytarzem, po drodze wysłuchując potępieńczych jęków niegroźnych zjaw. W końcu dotrzesz do Gridleya (8), o którego odnalezienie prosił cię Rupert. Niestety, mężczyzna przeżył szok i nie będzie w stanie współpracować. Zanim zdołasz cokolwiek z niego wydusić, będziesz musiał zdobyć dla niego lekarstwo. Wcześniej warto odwiedzić Krąg WYtrzymałości (9), dzięki czemu uzyskasz tymczasowo pewną premię do pancerza.

Niezbędny medykament znajdziesz na stoliku w punkcie 10, choć nim go zabierzesz, będziesz musiał pokonać kolejną parę upiorów. Koniecznie zajrzyj też do skrzyni w komnacie obok (11), w której pozostawiono Akta szpitala II, dzięki czemu zyskasz kolejny element układanki. Możesz wrócić do Gridleya i podać mu lek.

Uleczony i chwilowo prawdomówny Gridley wyjawi, że w czasie ostatniej wojny wraz z Rupertem eksperymentowali w tutejszym szpitalu nad "serum prawdy". Mikstura ta miała zmusić do mówienia nilfgaardzkich jeńców, którzy, wedle legendy, zakopali w okolicy ogromny skarb. W szpitalu doszło jednak do buntu, w związku z czym postanowiono go spalić wraz z wszystkimi dowodami eksperymentów, włąćznie z pacjentami i jeńcami. Medycy uratowali tylko jedną dziewczynkę, która później poderżnęła gardło ich dowódcy i uciekła. Wracając do szpitala mieli nadzieję odnaleźć mapę prowadzącą do skarbu, ale jak widać, duch Nilfgaardczyka skutecznie pokrzyżował ich plany.

Po zakończeniu rozmowy ogień strzegący przejścia (12) zgaśnie, zaś Gridley skieruje się do wyjścia (15). Ty tymczasem udaj się na spotkanie z upiorem Nilfgaardczyka (13). Jak łatwo się domyślić, duch nie zamierza zdjąć klątwy, dopóki nie dokona zemsty na medykach, tj. nie zdobędzie ich oczu i serc. Obiecaj mu je dostarczyć i zabierz ze skrzyni (14) Akta szpitala IV. Następnie spotkaj się z Gridleyem (15), dzięki czemu obaj zostaniecie automatycznie przeniesieni na powierzchnie.

W rozmowie z medykami możesz dokonać wyboru:

  • Okłamać ich i zabrać do ducha, który oczywiście dokona zemsty i zgodnie ze złożoną przysiegą zdejmie klątwę. Zadanie zostanie zakończone.
  • Powiedzieć im prawdę o nilfgaardzkim duchu i zaproponować, że spróbujesz oszukać ducha przy pomocy serc i oczu świni lub nekkera - szczególnie te drugie są łatwe do zdobycia. Duch wówczas zdejmie klątwę, jednak przejrzy podstęp i będziesz musiał go pokonać w regularnej walce. Upiór nie jest łatwym przeciwnikiem, dlatego jeśli masz zamiar go oszukać, przed walką koniecznie skorzystaj z Kręgu Wytrzymałości (9) i wypij kilka eliksirów (choćby Jaskółkę).

Jeśli oszukałeś ducha, po powrocie na powierzchnie będziesz mógł zadecydować, czy puścisz medyków wolno, czy też zaprowadzisz ich do Loredo. W tym drugim przypadku u bram przywita ich matka zarządcy Flotsam, kobieta nieszczególnie zdrowa psychicznie... Tak czy inaczej, zadanie zostanie pomyslnie zaliczone.

Bez względu na wybrany sposób zakończenia misji, za zdjęcie klątwy ze szpitala otrzymasz 100 PD.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:


Solucja i poradnik do gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Solucja: Spis treści - lokacje, zadania, mapy

Poradnik: AlchemiaBestiariuszBohaterowieCechyEkwipunekGlosariuszMini-gryPrzewodnikUmiejętnościZdolnościZnaki