Zamek La Valette, lochy

Solucja i poradnik gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Wstęp

Kiedy Roche zapozna się już z całą historią, zapyta cię o to, co zrobiłbyś, gdybyś mógł być wolny. Jeśli zaczniesz zmierzać do konfrontacji z szefem temerskiego wywiadu, zginiesz. Zamiast tego stwierdź, że odnajdziesz królobójcę i oczyścisz swoje imię. Ważne jest wspomnienie o Scoia'tael, których widziałeś z wieży, co doprowadzi do konkluzji, że zabójca miał wsparcie ze strony elfów z komanda niejakiego Iorwetha. Następnie Roche wręczy ci klucz, dzieki któremu będziesz mógł się później wyswobodzić.

Eksploracja

Zamek La Valette, lochy

Gry PC - Solucja i poradnik - Wiedźmin 2: Zabójcy królów - Prolog - Zamek La Valette, lochy

1 - twoja cela. Punkt startowy.

2 - drzwi. Za nimi musisz zdecydować, czy będziesz kontynuować wędrówkę przez lochy (4), czy też wybierzesz sekretne przejście (5).

3 - krzykliwy więzień.

4 - droga przez lochy. Otworzenie tych drzwi wymaga klucza, który jest w posiadaniu jednego ze stacjonujących w tym pomieszczeniu strażników.

5 - droga przez sekretne przejście Otworzenie klapy w podłodze wymaga klucza, który posiada jeden ze strażników przebywających w tym pomieszczeniu..

6 - skład oleju.

7 - miejsce spotkania Shilarda i Marii Luizy (po wybraniu drogi przez lochy).

12 - wyjście z sekretnego przejścia.

13 - wyjście z lochów.

Zamek La Valette, sekretne przejście

Gry PC - Solucja i poradnik - Wiedźmin 2: Zabójcy królów - Prolog - Zamek La Valette, sekretne przejście

8 - przejście do lochów.

9 - półka. Możesz wspiąć się po niej, by dostać się do sali przesłuchań.

10 - Aryan/Maria Luiza La Valette.

11 - przejście do lochów.

Opis

Twoim celem będzie teraz wydostanie się z więzienia. Najpierw jednak musisz opuścić swoją celę. W dowolny sposób sprowokuj strażników, by otworzyli kratę, wyswobódź się z więzów i pokonaj ich w walce na pięści. Bijatyka polega na wykorzystywaniu QTE w odpowiednim czasie i jest niesamowicie łatwa, dlatego nie powinieneś mieć żadnych problemów z pokonaniem temerskich żołnierzy. Startujesz bez żadnego ekwipunku, ale nie martw się - odzyskasz go na początku Aktu I-ego.

Ucieczka może przebiegać w dwojaki sposób: poprzez mordowanie strażników lub skradanie się. Pierwszy sposób jest łatwy i wymaga jedynie stoczenia kilku łatwych pojedynków. Opuszczenie lochów po cichu to już wyższa szkoła jazdy. W tym wypadku będziesz musiał gasić napotkane po drodze pochodnie (PPM) i unikać stawania w świetle (także księżycowym). Pamiętaj, że strażnicy widzą wszystko, co znajduje się przed nimi i w kącie 180 stopni od twarzy. Kiedy dany żołnierz odwróci się plecami, zajdź go od tyłu i uderz w potylicę, a unieszkodliwisz go na dobre. To, w jaki sposób pokonasz lochy, nie ma większego znaczenia dla wątku fabularnego gry. Niemniej kilkukrotnie w ciągu gry usłyszysz potem różne opinie na ten temat z ust kilku osób, m.in. Vernona Roche'a.

Po opuszczeniu celi zmierzaj przed siebie, aż dotrzesz do drzwi oznaczonych 2. Tam będziesz musiał dokonać wyboru dalszej drogi, która może wieść przez lochy (4) lub sekretne przejście (5).

Droga przez lochy

Na początek ucisz więźnia (3), który będzie starał się zaalarmować strażników, poprzez szybkie naciskanie LPM. Następnie skieruj się w kierunku zamkniętych drzwi (4) - klucz do nich posiada jeden ze strażników, których spotkasz w tym samym pomieszczeniu; możesz ich zabić lub ogłuszyć. Za drzwiami spotkasz Aryana La Valette'a lub jego matkę Marię Luizę z ambasadorem Shilardem Fitz-Oesterlenem. Sytuacja może potoczyć się dwojako:

  • Jeśli nie zabiłeś Aryana na wieży, młody szlachcic wyswobodzi się z rąk oprawców i obezwładni ich. La Valette będzie jednak na tyle ciężko ranny, że nie da rady samotnie uciec - powinieneś mu w tym pomóc, gdyż dzięki temu na koniec prologu zyskasz umiejętność Mocne plecy. Na twojej drodze stanie kilku strażników, dlatego zanim zabierzesz Aryana, powinieneś oczyścić resztę lochów - w ten czy inny sposób. Kiedy to zrobisz, wróć do młodego La Valette'a, weź go na plecy i zanieś do składu oleju (6). Kiedy dotrzesz na miejsce, Aryan postanowi wysadzić zamek w powietrze. Po krótkim pożegnaniu będziesz mógł opuścić lochy (13).
  • Jeśli Aryan zginął na wieży, za drzwiami spotkasz Shilarda i Marię Luizę. Nilfgaardzki ambasador użyje swoich koneksji, by wyciągnąć baronową z lochów. Po chwili oboje udadzą się do sali oznaczonej 7 - ruszaj za nimi. Na miejscu, po krótkiej rozmowie, Maria Luiza poprosi Shilarda, by ten odwrócił uwagę strażników, co pozwoli ci dostać się do wyjścia (13).

Droga przez sekretne przejście

W pomieszczeniu oznaczonym 5 spotkasz dwóch strażników. Rozpraw się z nimi w dowolny sposób - przy jednym znajdziesz klucz do klapy w podłodze, która zaprowadzi cię do sekretnego przejścia. Na dole nie spotkasz żadnych żołnierzy. Ruszaj bezpośrednio do 9, gdzie natkniesz się na półkę, na którą będziesz mógł się wspiąć. Usłyszysz fragment przesłuchania Aryana lub Marii Luizy La Valette. Ofiara otrzyma do podpisania akt potwierdzający kazirodztwo matki z najstarszym synem, którego owocem miałyby być Boussy i Anais. Wkrocz do środka i rozpraw się ze skrybą oraz prokuratorem, po czym uwolnij Aryana/Marię Luizę. Wydarzenia mogą potoczyć się w dwojaki sposób:

  • Jeśli nie zabiłeś Aryana na wieży, mężczyzna poprosi cię o pomoc w ucieczce, ponieważ sam jest zbyt ciężko ranny, by iść o własnych siłach. Młody La Valette stwierdzi przy tym, że dobrze byłoby wcześniej oczyścić drogę ze strażników - tak też zrób. Następnie wróć po Aryana, weź go na plecy i ruszaj do wyjścia (11), a gdy wrócisz już do właściwych lochów, udaj się do składu oleju (6). Tam Aryan zdecyduje się wysadzić zamek w powietrze. Pożegnaj się z nim i skieruj do wyjścia (13). Za udzieloną pomoc otrzymasz na koniec prologu umiejętność Mocne plecy.
  • Jeśli Aryan zginął na wieży, po wejściu do sali przesłuchań staniesz się świadkiem próby zgwałcenia Marii Luizy. Pozbądź się jej oprawców i porozmawiaj z nią. Pogawędkę przerwie wam Shilard, którego baronowa poprosi, aby pomógł ci w ucieczce. Nilfgaardczyk zgodzi się to zrobić. Podążaj przez chwilę za nim, a następnie ukryj się w cieniu. Shilard wezwie straże i wyśle je w złym kierunku, dzięki czemu droga na wolność (13) stanie przed tobą otworem.

Opuszczenie więzienia

Jeśli w obozie temerskich wojsk powiedziałeś Młodemu, że jego amulet jest fałszywy, członek Rębaczy z Crinfrid przywita cię tuż po wyjściu na zewnątrz. Mężczyzna zaproponuje, że odwróci uwagę strażników, podczas gdy ty będziesz mógł przekraść się do doków, gdzie czekają już na ciebie Roche i Triss. Musisz jednak się spieszyć - Młody nie będzie cię osłaniał w nieskończoność. Jeśli zbyt długo zamarudzisz, będziesz musiał walczyć z nim oraz kilkoma innymi strażnikami. Jeżeli Młody nie przeżył bitwy o zamek La Valette, nie pozostanie ci nic innego, jak pokonać wspomnianych już żołnierzy w bezpośredniej walce.

Tak czy inaczej, skieruj się bezpośrednio na łódź należącą do Roche'a. Szef temerskiego wywiadu skomentuje sposób twojej ucieczki, odda ci twoje rzeczy i opowie o nowym celu wyprawy: wiosce Flotsam położonej na skraju trzech królestw. Tym samym prolog zakończy się, a na twoje konto wpłynie 1400 PD.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:


Solucja i poradnik do gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Solucja: Spis treści - lokacje, zadania, mapy

Poradnik: AlchemiaBestiariuszBohaterowieCechyEkwipunekGlosariuszMini-gryPrzewodnikUmiejętnościZdolnościZnaki