Talenty

Vademecum gry Dragon Age: Początek

Talenty to zdolności specjalne, z których mogą korzystać wojownicy oraz łotrzykowie (talentami czarodziejów są zaklęcia). Większość z nich związana jest z walką, choć istnieją również talenty przydatne poza nią, np. przy skradaniu się czy kradzieży.

Talenty podzielono na kilka grup związanych z różnymi aspektami rozgrywki, jak np, łucznictwo czy walka mieczem i tarczą, które z kolei dzielą się na podgrupy zawierające po 4 talenty każda. Podgrupy podzielono na 4 poziomy, przy czym odblokowanie talentu wyższego poziomu wymaga nabycia wcześniej talentu z tej samej podgrupy o poziom niższego, a także spełnienia dodatkowych warunków, takich jak osiągnięcie konkretnego poziomu doświadczenia czy danego atrybutu. Przykładowo, chcąc odblokować IV-poziomowy talent "Cios krytyczny", należy odblokować wcześniej III-poziomowy talent "Ogłuszające ciosy", a także posiadać atrybut siły na poziomie co najmniej 34 pkt i odblokowaną umiejętność "Mistrzowskie wyszkolenie bojowe". W teorii może to wydawać się skomplikowane, jednak w praktyce jest bardzo proste i intuicyjne.

Talenty można podzielić również wg czasu ich trwania. Korzystając z tego kryterium wyróżniamy talenty bierne, włączane i podtrzymywane.

Talenty bierne działają przez cały czas i nie zużywają wytrzymałości. Nie trzeba ich też w żaden sposób aktywować, dlatego też nie są widoczne na pasku szybkiego dostępu.

Talenty włączane to zdolności, z których postać korzysta, gdy gracz wyda takie polecenie. Talenty te mogą mieć charakter ofensywny lub defensywny; łączy je to, że są wykorzystywane jednorazowo (choć ich efekt może trwać przez chwilę), po czym musi minąć określona ilość czasu, aby talent znów był gotowy do użycia. Większość talentów włączanych od razu pochłania określoną ilość pkt wytrzymałości postaci; kiedy aktualna liczba pkt wytrzymałości postaci jest niewystarczająca do skorzystania z danej zdolności, użycie jej jest niemożliwe.

Talenty podtrzymywane charakteryzują się tym, że po ich aktywowaniu działają aż do momentu dezaktywacji, tj. kolejnego kliknięcia na ikonę talentu. Oczywiście, "podtrzymywanie" zdolności kosztuje postać określoną ilość pkt wytrzymałości, która jest odejmowana od całkowitej liczby pkt na czas aktywacji talentu, przez co postać ma znacznie mniejsza pulę pkt wytrzymałości do rozdysponowania na pozostałe talenty, czy to podtrzymywane, czy bierne. Po dezaktywacji zdolności będzie ona z powrotem dostępna dopiero po upłynięciu określonego czasu.

Pod poniższym linkami można znaleźć spis wszystkich talentów, podzielony na grupy i poziomy. Adnotacja w nawiasie kwadratowym świadczy o tym, że dane talenty są dostępne dopiero po zainstalowaniu stosownego dodatku do gry.

Talenty klasowe:

Podstawowe talenty łotrzyka

Podstawowe talenty maga

Podstawowe talenty wojownika

Talenty związane ze specjalizacją maga

Talenty związane ze specjalizacją łotrzyka

Talenty związane ze specjalizacją wojownika

Specjalne talenty towarzyszy


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.