Mosty graniczne

Vademecum gry TES V: Skyrim


Mosty graniczne
Dyskurs o teorii i praktyce podróżowania
między Mundusem i Otchłanią
pióra
Camilonwe z Alinoru

Transliminalne przenoszenie ożywionych przedmiotów czy też bytów bez trwałego uczestnictwa środków hiperagonalnych nie jest możliwe, a gdyby nawet było, rezultatem byłaby natychmiastowa retromisja przenoszonych obiektów. Tylko pozamostowa penetracja granicy pozwala na transporty o więcej niż pomijalnym czasie.

Choć teoretycznie mogą istnieć inne środki hiperagonalne, jedynym znanym artefaktem transliminalnym zdolnym do ciągłej penetracji pozamostowej jest kamień znaku. Kamień znaku to okaz pre-Mitycznego, quasi-krystalicznego morfolitu, przeistoczony w transwymiarowy artefakt dzięki zapisaniu nań daedrycznego symbolu. Choć pospolite morfolity, jak choćby kamienie dusz, znajduje się w przyrodzie, egzotyczne okazy używane do sporządzania kamieni znaku występują tylko w kieszonkowych próżniach Otchłani i niemożliwym jest ich wydobycie bez pomocy daedr.

Ponieważ zatem zarówno morfolitów, jak znaków daedrycznych niezbędnych do otrzymania środków hiperagonalnych nie da się zdobyć inaczej, jak na drodze wymiany handlowej z władcami daedr, niezbędne jest, by mechanik transliminalny posiadał solidną wiedzę o przywoływaniu-choć można ją zastąpić dobrze skonstruowanymi zaklęciami, jeśli mechanik dysponuje dostatecznymi zdolnościami inwokacyjnymi. Handel z władcami daedr jest ezoteryczną, lecz regularnie funkcjonującą praktyką, a jego opis nie należy do tego traktatu. [1]

Zakładając, że mechanik transliminalny zdobył kamień znaku, musi najpierw przygotować morfolit na przyjęcie daedrycznego symbolu.

Niechaj mechanik przygotuje komnatę, zamkniętą i zabezpieczoną przed światłem słonecznym i wszelkimi zaburzeniami powietrza na zewnątrz, o ścianach i suficie z białego kamienia, a podłodze z czarnych płytek. Wszystkie powierzchnie w owej komnacie należy rytualnie oczyścić roztworem soli pustki w eterze.

W centrum komnaty umieszczony niech zostanie solidny, kwadratowy stół, z miseczką na morfolit. Należy przyszykować cztery kadzidła, w których płonąć ma mieszanka gorvixu i harrady. Gdy nadejdzie równonoc, mechanik winien umieścić morfolit w misce i zaintonować obrzędy z Księgi Prawa, poczynając o świcie i kończąc o zmierzchu tego samego dnia, nie czyniąc przy tym przerw.

Mechanik może potem przedstawić oczyszczony morfolit władcy daedr, by ten złożył na nim swój znak. Gdy spocznie na nim symbol, morfolit staje się prawdziwym kamieniem znaku, potężnym artefaktem zbierającym i przechowującym moc magiczną-w wielu aspektach podobnym do naładowanego kamienia dusz, ale o wiele potężniejszym. Ten właśnie kamień jest niezbędny, by zapewnić olbrzymią energię niezbędną do podtrzymania czaru mającego za celu pozamostowe przeniknięcie granicy światów.

By otworzyć wrota do Otchłani, mechanik musi skomunikować się bezpośrednio, poprzez czar lub zaklęcie, z władcą daedr, który złożył znak na jego morfolicie. Daedra i mechanik razem wypowiadają słowa kontraktu przywołania [2], a następnie mechanik aktywuje naładowany kamień znaku, który natychmiast przenika poprzez barierę liminalną w miejsce, gdzie dokonano inskrypcji znaku, otwierając w ten sposób tymczasowy portal pomiędzy Mundusem i Otchłanią. Portal ten pozostanie otwarty tylko przez krótką chwilę, zależnie od siły bariery liminalnej w danym miejscu (najdłuższym znanym czasem trwania jest kilka minut), więc użyteczność takiej bramy jest dość ograniczona.

[1] Zainteresowanych studentów odsyłam do prac Albrechta Theophannesa Bombidiusa i Galeriona Mistyka, którzy położyli fundamenty pod tę dyscyplinę.
[2] Przykładowe kontrakty przywołania znaleźć można w „Księdze większości przymierzy tajemnych" Theriona albo w „Jedenastu formach rytualnych" Ralliballaha.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:


Solucja i poradnik do gry TES V: Skyrim

Solucja: Spis treści - lokacje, zadania, mapy

Poradnik: AtrybutyBibliotekaDLCEkwipunekKsięgi umiejętnościLikantropiaMagiaMiastaOsiągnięciaPrzestępstwaRasyRodzinaSmocze KrzykiTrenerzyTworzenie postaciUmiejętnościWampiryzmZaklęciaZaklinanie