Niewielki labirynt

Vademecum gry TES V: SkyrimNiewielki labirynt:
Shalidor i Labiryntian


Współczesna sława Labiryntianu zrodziła się we wczesnym okresie trzeciej ery. W Labiryntianie znaleziono fragment Kostura Chaosu, który przyczynił się do obalenia Jagara Tharna i położenia kresu Cesarskiemu Symulakrum. Miejsce to utkwiło wówczas w umysłach wszystkich poddanych Cesarstwa, a ruiny są czasami odwiedzane przez pielgrzymki lojalistów podążających śladami Wiecznego Czempiona.

Imiennik Labiryntianu jest jednak mniej znany.

Złowieszcze ruiny były kiedyś świątynią smoków. Rozrosła się ona w Bromjunaar, wielkie miasto tamtych czasów. Niektórzy uważają, że Bromjunaar był stolicą Skyrim w okresie największego wpływu kultu smoków na ten obszar. Istnieje niewiele zapisów historycznych, które mogłyby potwierdzić lub obalić tę teorię, wiadomo jednak , że najwyżsi rangą kapłani kultu spotykali się w Labiryntianie, by omawiać kwestie władzy.

Bromjunaar legł jednak w gruzach wraz z resztą kultu smoków i miejsce to było przez wiele lat opuszczone, służąc Nordom za rozpadający się ślad tych pogrążonych w mrokach czasów. Dopiero Shalidor zrobił z nich użytek na nowo.

Arcymag Shalidor był znany ze swych wyczynów w pierwszej erze. Istnieje wiele opowieści o tym, jak samodzielnie walczył z legionami Dwemerów, zbudował Zimową Twierdzę wyszeptanym zaklęciem, skradł tajemnicę życia Akatoshowi czy też sam postawił Labiryntian.

Choć wiele legend o Shalidorze jest przesadzonych lub też zupełnie wymyślonych, można dotrzeć do pewnych faktów dotyczących jego związków z Labiryntianem.

Shalidor stał na czele ruchu zwolenników wprowadzenia wyższych standardów wśród magów i zniechęcenia pospólstwa do używania czarów. Inicjatywie tej przypisuje się, nie bez wątpliwości, organizację i utworzenie szkół magii oraz założenie Akademii w Zimowej Twierdzy.

Zgodnie z tym podejściem głęboko pod ruinami Bromjunaaru Shalidor skonstruował swój labirynt, by testować nowych arcymagów. Poruszanie się po zniszczonym mieście nie było częścią sprawdzianu, lecz wielu kandydatów nie przeżywało podróży. Shalidor cenił sobie zarówno akademicką wiedzę, jak i umiejętności praktyczne, a samo dotarcie do labiryntu wymagało tych drugich.

Labiryntian Shalidora to w istocie dwa przecinające się labirynty ułożone w kształt klepsydry. Jednego labiryntu nie dało się przejść bez uprzedniego wyjścia z drugiego, w związku z czym jedyna istniejąca instrukcja związana ze sprawdzianem jest tym bardziej tajemnicza:


Wejdź dwa razy - wyjdź tylko raz
Zmiana poprowadzi
cię do zniszczenia
Tylko iluzja wskazuje
drogę do przywrócenia
Nie wywołuj, lecz
zostań wywołany


Można tylko zgadywać, jakie było rozwiązanie, gdyż Labiryntian zyskał sławę nie tylko ze względu na liczbę kandydatów, którzy w nim zginęli, lecz również ogromną tajemniczość tych, którym się udało.

Labiryntian z czasem wyszedł z użytku i jest przez nowoczesne instytucje nauk magicznych uważany za symbol okrutniejszych czasów. Ruiny są znowu opustoszałe, zadomowiły się w nich dzikie zwierzęta, a podróżnicy je omijają. Długie dzieje i dziedzictwo tego miejsca mają jednak taką samą szansę zniknąć z naszej pamięci, jak same ruiny zatonąć w morzu.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:


Solucja i poradnik do gry TES V: Skyrim

Solucja: Spis treści - lokacje, zadania, mapy

Poradnik: AtrybutyBibliotekaDLCEkwipunekKsięgi umiejętnościLikantropiaMagiaMiastaOsiągnięciaPrzestępstwaRasyRodzinaSmocze KrzykiTrenerzyTworzenie postaciUmiejętnościWampiryzmZaklęciaZaklinanie