Nordowie Skyrim

Vademecum gry TES V: Skyrim


Nordowie Skyrim

Nordowie Skyrim - mój lud, moja duma

Szanowny czytelniku, nazywam się Hrothmund Wilcze-Serce i jestem Nordem. Co jednak ważniejsze, jestem Nordem urodzonym i wychowanym w Skyrim.

Piszę to dzieło w rozpaczliwej nadziei, że reszta Tamriel pozna mój lud jak należy i zrozumie, czym naprawdę jest ta prowincja - miejscem niepodważalnego piękna i kultury.

Część z tego, co wiesz, bez wątpienia jest prawdą. Fizycznie Nordowie robią imponujące wrażenie - są wysocy, obdarzeni silnymi kośćmi i grubymi mięśniami. Nasze włosy są często jasne i nosimy je splecione, co mamy w zwyczaju od wielu pokoleń. Często odziewamy się w skóry zwierząt, gdyż w Skyrim nie brakuje odpowiednich stworzeń i głupotą byłoby zignorowanie takiego surowca.

Dotarłszy dotąd, możesz być wstrząśnięty siłą mych słów, jak i tym, że „dzikus" z północy potrafi pisać. Owszem, wielu Nordów potrafi czytać i pisać. Mój ojciec zaczął kształcić mnie w tej dziedzinie, gdy byłem małym dzieckiem, podobnie jak jego ojciec i ojciec jego ojca.

Dokonania dzieci Skyrim są jednak liczne i nie ograniczają się do posługiwania się słowem. Jesteśmy bowiem również rzemieślnikami i przez wieki nauczyliśmy się kształtować stal tak, jak rzeźbiarz glinę.

Zaiste, na własne oczy widziałem przybyszów z Wysokiej Skały i Cyrodiil roniących łzy niedowierzania na widok żelaza kutego w paleniskach Niebiańskiej Kuźni, a następnie obracanego w zabójcze ostrza tkniętymi przez bogów dłońmi członków klanu Siwowłosych.

Pytasz, jak to możliwe? Jak mogli dokonać tego ludzie, którzy nie wyszli jeszcze z błota i śniegu? Po raz kolejny prowincjonalna krótkowzroczność przesłania prawdę.

Miasta Skyrim są świadectwem geniuszu i rzemieślniczego mistrzostwa Nordów. Prym wśród nich wiodą: Samotnia - siedziba Najwyższego Króla i stolica prowincji, Wichrowy Tron - starożytny, czcigodny, prawdziwy klejnot pokryty śniegiem, Markart - wykuty w żywej skale w niepamiętnych czasach, Pęknina - tonąca w złotym cieniu Lasów Jesieni, słynąca ze znakomitych ryb i miodu, wreszcie Biała Grań - zbudowana wokół Jorrvaskr, siedziby czcigodnych Towarzyszy i sławnej Niebiańskiej Kuźni.

Teraz, szanowny czytelniku, wiesz już wszystko. My, Nordowie, jesteśmy wszystkim, co sobie wyobrażałeś - a także czymś więcej.

Niech niniejsze dzieło nie będzie jednak twoimi jedynymi wrotami prawdy. Zarezerwuj miejsce w powozie lub na statku i wybierz się na północ. Obejrzyj Skyrim na własne oczy. Obejrzyj Skyrim, jakim oglądają je Nordowie, odkąd bogowie nadali kształt światu.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:


Solucja i poradnik do gry TES V: Skyrim

Solucja: Spis treści - lokacje, zadania, mapy

Poradnik: AtrybutyBibliotekaDLCEkwipunekKsięgi umiejętnościLikantropiaMagiaMiastaOsiągnięciaPrzestępstwaRasyRodzinaSmocze KrzykiTrenerzyTworzenie postaciUmiejętnościWampiryzmZaklęciaZaklinanie