Uwagi na temat filogenezy i biologii ras

Vademecum gry TES V: Skyrim


Uwagi na temat filogenezy i biologii ras,
wydanie siódme

Rada Uzdrowicieli, Uniwersytet Cesarski


Po długiej analizie żywych okazów, Rada dawno już temu ustaliła, że wszystkie „rasy" elfów i ludzi mogą kopulować ze sobą nawzajem i rodzić płodnych potomków. W zasadzie potomkowie dziedziczą cechy rasowe matki, choć nie jest wykluczone wystąpienie pewnych cech rasy ojca. Nie jest natomiast do końca jasne, czy Khajiitowie i Argonianie są płodni w stosunkach z ludźmi i elfami. Choć przez Ery namnożyło się wiele doniesień o potomkach narodzonych z takich związków, jak również ze związków z daedrami, to jednak żadne z tych doniesień nie są poparte dokumentacją. Khajiitowie różnią się od ludzi nie tylko budową szkieletu i pokryciem skórnym - „futrem", które porasta ich ciała - ale także metabolizmem i systemem trawienia. Agronianie, podobnie jak dreughowie, wydają się być pół-wodnymi, pierwotniejszymi formami istot ludzkich, choć nie jest jasne, czy powinno się ich klasyfikować łącznie z dreughami, ludźmi czy merami, czy też (taka jest opinia autora) z żyjącymi na drzewach jaszczurami z Czarnych Mokradeł.

Biologia reprodukcyjna orków w chwili obecnej nie jest dobrze poznana. To samo dotyczy goblinów, trolli, harpii, dreughów, tsaesci, imgów i daedr. Pewne jest, że między tymi rasami dochodziło do stosunków płciowych, najczęściej w formie gwałtu lub magicznego uwiedzenia. Nie są jednak znane udokumentowane przypadki ciąż. Jednak niepłodność tych istot, jak również cywilizowanych hominidów, nie została empirycznie ani potwierdzona, ani odrzucona, zapewne ze względu na głębokie różnice kulturowe. Wydaje się pewnym, że Bosmerka czy Bretonka, zapłodniona przez - przykładowo - orka, zachowałaby informacje o tym wstydzie dla siebie, nie ma też przyczyn, by sądzić, że orczyca zapłodniona przez człowieka nie doświadczałaby takiego samego ostracyzmu w swoim społeczeństwie. Niestety, nasze przysięgi uzdrowicieli zakazują nam wymuszenia stosunku na parach mieszanych, nawet w celu uzyskania wiedzy naukowej. Wiemy jednak, że Sloadowie z Thrasu są w młodości hermafrodytami, a dopiero później - kiedy są na tyle dojrzali, by wyjść na ląd - reabsorbują organy reprodukcyjne. Można przyjąć, że nie są oni bezpłodni w stosunkach tak z ludźmi jak i z merami.

Można zastanawiać się, czy właściwej klasyfikacji „ras" (by posłużyć się tym nieprecyzyjnym, ale użytecznym pojęciem) powinno się dokonywać przy założeniu wspólnego dziedzictwa, a następnie różnic powstałych z powodu eksperymentów magicznych, manipulacji tak zwanymi „Kośćmi Ziemi", czy też stopniowych zmian następujących z pokolenia na pokolenie.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:


Solucja i poradnik do gry TES V: Skyrim

Solucja: Spis treści - lokacje, zadania, mapy

Poradnik: AtrybutyBibliotekaDLCEkwipunekKsięgi umiejętnościLikantropiaMagiaMiastaOsiągnięciaPrzestępstwaRasyRodzinaSmocze KrzykiTrenerzyTworzenie postaciUmiejętnościWampiryzmZaklęciaZaklinanie