Wykuwanie ciężkiej zbroi

Vademecum gry TES V: Skyrim


Wykuwanie ciężkiej zbroi

Pióra
Svena Dwa-Młoty


Ciężki pancerz musi wytrzymać tęgie lanie. Musi chronić właściciela przed bezpośrednimi trafieniami broni wszelakiej. Skórzane paski służą do wykonania wiązań i uprzęży.

Żelazo i stal są łatwe w obróbce. Wystarczy je rozgrzać i nadać im kształt uderzeniami młota. Temperatura kuźni nie ma tu zasadniczego znaczenia. Staraj się nie odpiłowywać metalu. Zawsze oszczędzaj materiał i obrabiaj go do nadania odpowiedniego kształtu.

Do wykonania żelaznej zbroi potrzeba dużej liczby sztab żelaza. Wykucie pełnej zbroi może pochłonąć nawet kilkadziesiąt sztuk. Wyrób pancerza stalowego wymaga zaopatrzenia się w sztaby stali, aczkolwiek potrzeba też nieco żelaza.

Zbroje krasnoludzkie wykuwa się z krasnoludzkiego metalu. Jego tajemnica przepadła przed tysiącami lat, kiedy krasnoludy zniknęły z tego świata. Teraz można go znaleźć jedynie pod postacią złomu w ruinach opuszczonych miast i fortec.

Do sporządzenia orkowego pancerza potrzeba dużo orichalku stopionego z odrobiną żelaza. W tym przypadku trzeba oszczędnie podgrzewać metal, aby stał się kruchy. Orkowie opanowali tę technikę w mistrzowski sposób, lecz każdy cierpliwy i zdolny kowal zdoła się jej nauczyć.

Stalową płytę wykonuje się poprzez dodatnie stali do przetopionego korundu. Tak powstały stop jest wytrzymalszy niż każdy ze składowych metali z osobna. Korund jest trudnym materiałem, wymagającym niezmiennej temperatury kuźni.

Ebon poddaje się obróbce dopiero po odpowiednim rozgrzaniu. Kształtowany na zimno będzie pękał i w końcu się rozsypie. Ebon, w przeciwieństwie do innych metali, nie łączy się z innymi materiałami w stopy. Musi być stosowany w czystej postaci.

O wyrobie daedrycznego pancerza znam jedynie opowieści. Nigdy nie widziałem tego procesu na własne oczy, ani nie znam nikogo, kto mógłby się tym faktem poszczycić. Krążą historie, jakoby jego obróbka musiała być przeprowadzana w nocy, a najlepiej w trakcie nowiu lub przy pełni księżyca - nigdy podczas zaćmienia. Najlepsza jest pełnia czerwonego księżyca na miesiąc przed jesiennym przesileniem. Podstawowym materiałem używanym w procesie jest ebon, lecz w pewnym momencie trzeba wrzucić do ognia serce daedry.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:


Solucja i poradnik do gry TES V: Skyrim

Solucja: Spis treści - lokacje, zadania, mapy

Poradnik: AtrybutyBibliotekaDLCEkwipunekKsięgi umiejętnościLikantropiaMagiaMiastaOsiągnięciaPrzestępstwaRasyRodzinaSmocze KrzykiTrenerzyTworzenie postaciUmiejętnościWampiryzmZaklęciaZaklinanie