Przestępstwa

Vademecum gry TES V: Skyrim

Skyrim, podobnie jak inne gry z serii The Elder Scrolls, pozwala graczowi na popełnianie mniej lub bardziej złych "uczynków". Oczywiście prawo zabrania podejmowania się pewnych czynności, zaś za jego złamanie przewidywane są kary. Niniejszy artykuł skupia się właśnie na zagadnieniu przestępstw, wyjaśniając niuanse zbrodni i kary w północnej prowincji Tamriel.

Czyny zabronione

Jak już wspomniałem we wstępie, pewne zachowania są przez strażników ze Skyrim niemile widziane. W przypadku złapania na gorącym uczynku za głowę bohatera zostaje wyznaczona nagroda, co może mieć różne konsekwencje. Warto zaznaczyć, że nagroda obowiązuje tylko w prowincji, w której popełniłeś przestępstwo, a więc nie musisz martwić się o reptację w pozostałych częściach Skyrim. Istnieją również sposoby na całkowite uniknięcie kary, jednakże do tego zagadnienia wracam niżej.

Oto lista przestępstw, jakie można popełnić, oraz ich "wycena":

 • Kradzież - połowa wartości skradzionych przedmiotów. Wszystkie przedmioty zdobyte w ten sposób zostaną skonfiskowane w momencie spotkania ze strażnikiem, dlatego wcześniej warto je zdeponować w bezpiecznym miejscu.
 • Zakłócenie spokoju jarla - wyciągnięcie broni w obecności strażników może skończyć się grzywną. Jej wysokość to 10 septimów.
 • Kradzież kieszonkowa - przyłapanie na okradaniu innego NPC-a. Jednakże, samo przeglądanie jego ekwipunku nie podlega karze. Wartość grzywny to 25 septimów.
 • Napaść - ten typ przestępstwa to zarówno atak na NPC-a, jak i próba "pożywienia się" nim w wampirzej formie lub przy pomocy Pierścienia Namiry. Wartość grzywny to 40 septimów.
 • Kradzież konia - wyjątkowo kosztowne przestępstwo. Za każdym razem, gdy dosiądziesz skradzionego konia, otrzymasz 50 septimów grzywny (nie licząc nominalnej wartości wierzchowca).
 • Ucieczka z więzienia - jeśli po wtrąceniu do lochów uda ci się z nich uciec, otrzymasz dodatkowe 100 septimów kary.
 • Morderstwo - jeśli napaść zakończy się skutkiem śmiertelnym, za twoją głowę zostanie wyznaczone kolejne 1000 septimów.
 • Przemiana w wampira/wilkołaka lub z powrotem - jeżeli dokonasz transformacji na oczach świadków, będzie cię to kosztować 1000 septimów.

Kłopotliwi świadkowie

Ktoś kiedyś powiedział, że przestępstwo następuje dopiero wtedy, kiedy ktoś cię na nim przyłapie. Ta maksyma nie do końca sprawdza się w Skyrim. Musisz bowiem wiedzieć, że nagroda za twoją głowę zostanie wyznaczona nie wtedy, gdy ktoś przyłapie cię na gorącym uczynku, lecz wtedy, gdy doniesie o tym straży. Jeśli więc wiesz, kto mógł cię zobaczyć, możesz uniknąć kary poprzez "uciszenie" świadka. Jeśli ci się uda, na ekranie zobaczysz stosowny komunikat.

Co ciekawe, w roli donosicieli mogą wystąpić nie tylko ludzie, ale również konie i zwierzęta farmerskie! Najwyraźniej mieszkańcy Skyrim rozwinęli mowę zwierząt do naprawdę imponującego poziomu...

Konsekwencje popełnianych przestępstw

Ustalenie nagrody za twoją głowę to dopiero początek konsekwencji, z jakimi musisz się zmierzyć. Od tej pory każdy strażnik w prowincji będzie próbował cię zaaresztować. Jeśli nagroda za twoją głowę jest niewielka (100 septimów lub mniej), możesz spróbować użyć perswazji i przekonać strażnika, by odpuścił. W takim wypadku będziesz musiał jednak korzystać z perswazji przy każdym napotkanym stróżu prawa. Z jednej strony jest to dość frustrujące, z drugiej - może pozwolić ci na szybki awans w umiejętności Retoryki.

Znacznie skuteczniej możesz przekonać strażników do swoich racji, jeśli jesteś tanem danej prowincji. W przypadku, gdy nagroda za twoją głowę nie przekracza 3000 septimów, w momencie aresztowania możesz zadeklarować swój status, a winy zostaną ci odpuszczone. Z takiego sposobu rozwiązania sprawy możesz skorzystać tylko raz w danej prowincji (dwa razy, jeśli w czasie wojny domowej ziemia zmieni swoją przynależność).

Istnieje również opcja przekupienia strażnika. W tym przypadku musisz mieć ukończoną misję inicjacyjną w Gildii Złodziei lub posiadać perk Panie władzo... Dostępne są dwa typy łapówki. Pierwszy z nich - tańszy - polega na tym, że strażnik "odwraca głowę" i pozwala ci odejść, jednakże nagroda za twoją głowę pozostaje w mocy. Drugi sposób jest droższy i kosztuje zazwyczaj ok. kilkuset septimów, a więc więcej niż grzywna za kradzież, lecz mniej niż grzywna za morderstwo. Zaletą tego rozwiązania jest jednak to, że możesz swobodnie odejść, nagroda za twoją głowę zostaje "wyczyszczona", zaś żaden z nielegalnie zdobytych przedmiotów nie znika z twojego ekwipunku. Należy jednak podkreślić, że przekupstwo jest możliwe jedynie w przypadku świeżo popełnionych przestępstw.

Kolejna możliwość uporania się z nagrodą to... załacenie jej. W tym przypadku wystarczy wybrać odpowiednią opcję dialogową, dzięki której zostaniesz przetransportowany przed frontowe wejście do najbliższego więzienia. Będziesz wolny oraz uboższy o wartość nagrody i zarekwirowane przedmioty.

Jeżeli nie stać cię na zapłacenie grzywny (lub nie chcesz tego robić), trafisz do lokalnego więzienia. Stracisz w ten sposób wszystkie przedmioty poza jednym wytrychem, który będzie jedną z twoich ostatnich desek rarunku. Inne to:

 • Kruche mury. Niekiedy możesz wydostać się z więzienia tworząc wyłomy w newralgicznych miejscach.
 • Klucz do celi. Możesz spróbować go ukraść jednemu z patrolujących strażników.
 • Prowokacja. Użyj zaklęć lub krzyków, by zmusić strażników do zaatakowania cię. Stróże otworzą drzwi i spróbują cię zabić - wyjście z takiej sytuacji nie należy do najłatwiejszych, ale jest możliwe.
 • Odsiadka. Połóż się do łóżka w celi, a odsiedzisz swój wyrok - maks. 7 dni. Rzecz w tym, że im dłuższa odsiadka, tym większe poniesiesz straty w rozwoju umiejętności postaci. Krótko mówiąc, rola potulnego więźnia nie jest zalecana.

Ostatnią opcją jest odmowa aresztowania. Doprowadzi to oczywiście do walki ze strażnikami. Nawet jeśli wygrasz, kara nie zostanie zniesiona, dlatego w dłuższej pespektywie toczenie walk ze strażą jest bezcelowe - chyba, ze zależy ci na zdobyciu osiągnięcia Mistrz przestępców. Jeśli w trakcie walki zdecydujesz się poddać, schowaj broń, a strażnicy dadzą ci kolejną szansę na przedyskutowanie sprawy i wybranie alternatywnego rozwiązania.

Pościg "w cywilu"

W niektórych przypadkach twoje problemy z prawem mogą wykroczyć poza jurysdykcję straży miejskiej. Kiedy nagroda za twoją głowę przekroczy 1000 septimów, do poszukiwań włączą się łowcy nagród. Gdy spotkasz jednego z nich, zażąda on od ciebie zapłaty ok. 120% wartości nagrody za twoją głową. Jeśli zgodzisz się na takie dictum, nagroda zniknie, a ty nie stracisz żadnych przedmiotów. Jeżeli odmówisz, pozostanie ci zabicie najemnika. Co ciekawe, jeśli zapłacisz, a następnie zabijesz łowcę nagród, nie znajdziesz przy nim oddanych septimów.

Zbrodnia doskonała nie istnieje, dlatego niekiedy nawet wtedy, gdy twoje przestępstwo nie zostanie przez nikogo dostrzeżone, możesz mieć drobne problemy. Krewny zamordowanego lub właściciel skradzionych przedmiotów może wynająć kilku zbirów, by rozprawili się z tobą. W tym przypadku nie pozostanie ci nic innego, jak zabicie najemników. Prawo jednsk będzie po twojej stronie, dlatego jeśli bandyci rzucą się na ciebie w którymś z miast, możesz liczyć na pomoc lokalnej straży.

Podsumowanie

Jak więc widać, istnieje wiele sposobów, by złamać prawo w Skyrim, ale też istnieje równie wiele sposobów, by wyjść z problemów obronną ręką. Najważniejsza rada zakrawa jednak o truizm: po prostu nie daj się złapać!


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.