Tworzenie postaci

Przewodnik gry The Elder Scrolls V: Skyrim

Stworzenie postaci to jedna pierwszych rzeczy, jakich dokonasz w TES V: Skyrim, a jednocześnie jedna z najbardziej fundamentalnych. Która rasa jest najlepsza? Które umiejętności są najefektywniejsze? To częste pytania nowicjuszy, na które tak naprawdę nie ma odpowiedzi. Podstawowa zasada, jaką powienien kierować się każdy gracz, brzmi: stwórz taką postać, aby jak najlepiej oddawała twój styl gry.

Rasa

Wybór rasy to najważniejsza decyzja w procesie tworzenia postaci. Po pierwsze, determinuje sposób, w jaki inne postaci będą się do ciebie odnosić. Po drugie, każda z ras posiada specjalne, unikatowe umiejętności oraz premię do konkretnych zdolności. Dokładny opis każdej z ras można znaleźć w osobnym artykule.

Płeć

Płeć postaci to kolejny element, który będziesz musiał wybrać. Nie ma tutaj wielkiej filozofii - wybór ogranicza się do mężczyzny i kobiety. Żadna z płci nie posiada specjalnych umiejętności lub premii, choć istnieją pewne zdolności, pozwalające na uzyskiwanie szczególnych bonusów u płci przeciwnych (np. perk Atrakcyjność w drzewku Retoryki).

Wygląd

Twój wygląd jest w dużym stopniu uzależniony od wybranej rasy. Istnieje jednak wiele opcji personalizacji postaci: od koloru skóry i oczu, przez rozmiar i kształt nosa, a na bliznach i włosach kończąc. W tej fazie tworzenia postaci dokonuj rozważnych wyborów, ponieważ później nie będzie już okazji do zmiany wyglądu! Taka opcja pojawia się dopiero po zainstalowaniu dodatku pt. Dawnguard.

Znaki zodiaku

W Skyrim nie ma już znaków zodiaku w takiej formie, w jakiej znamy je z poprzednich odsłon The Elder Scrolls. Zamiast wyboru na początku gry, na całym terytorium Skyrim można znaleźć kilkanaście tzw. Kamieni Przeznaczenia, których aktywowanie odblokowuje dodatkowe premie związane ze znakami zodiaku. Bohater może posiadać bonusy z tylko jednego Kamienia na raz, dlatego po aktywowaniu nowego obelisku dotychczas posiadane efekty zostaną usunięte.

Postawowe informacje o rozwoju postaci

W przeciwieństwie do poprzednich gier z serii, w Skyrim nie ma predefiniowych klas postaci. Oznacza to, że możesz dowolnie rozwijać wszystkie umiejętności, a postęp każdej z nich będzie następował w takim samym tempie. Nie oznacza to jednak, że należy rozwijać wszystkie umiejętności. Jak już wspomniałem we wstępie, na początku gry musisz zdecydować, jaki styl gry preferujesz, a zatem na jakich umiejętnościach się skupisz. Trzy najprostsze przykłady to typowy wojownik, mag oraz łotrzyk.

Wojownik to z reguły postać inwestująca dużo w Ciężki pancerz oraz Broń jedno- i dwuręczna, czasami również w Blokowanie. Bohaterowie o takim profilu nie należą do najzwinniejszych - zamiast tego polegają na twardym pancerzu oraz ilości zadawanych obrażeń. Wojownik powinien znać się również na Kowalstwie, które pozwoli mu podreperować budżet oraz ulepszyć własny oręż.

Mag powinien przeznaczać większość punktów w umiejętności magiczne, z czego jedną lub dwie rozwijać szczególnie intensywnie. Czarodzieje to jednostki mobilne, zazwyczaj noszące jedynie szaty, kapelusze, pierścienie i amulety. Przydatną umiejętnością może okazać się Alchemia. Na początku gry tworzenie i sprzedawanie eliksirów będzie pewnym źródłem dochodu, później pozwoli wzmacniać postać własnoręcznie przygotowywanymi specyfikami.

Łotrzyk to postać lekkozbrojna, bazująca na cichym poruszaniu się, zadawaniu skutecznych ciosów i szybkim odwrocie. Podstawowymi zdolnościami każdego bohatera o tym profilu są Lekki pancerz, Broń jednoręczna, Skradanie i Otwieranie zamków. Dobry łotr powinien również znać się na fachu złodziejskim, stąd przydatna okaże się Kradzież.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by powyższe przykłady modyfikować. Żaden wojownik nie pogardzi magią Przywracania, zaś niejeden łotrzyk chętnie "zniknąłby" za pomocą jednego z zaklęć szkoły Iluzji. Przykłady takie można mnożyć; najważniejsze, by wybory związane z rozwojem postaci nie były przypadkowe, bowiem zadecydują one o tym, jak trudne będą twoje początki na mroźnej północy Tamriel.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.