Umiejętności

Vademecum gry TES V: Skyrim

Umiejętności są wyznacznikiem tego, jak dobrze postać radzi sobie z daną czynnością. Podobnie jak w poprzednich grach z serii, w Skyrim obowiązuje prosta zasada: im więcej używasz danej zdolności, tym szybciej ją rozwijasz. Podniesienie 10 dowolnych umiejętności będzie oznaczało awans na kolejny poziom doświadczenia.

Oczywiście doświadczenia empiryczne nie są jedynym sposobem, w jaki możesz rozwijać zdolności postaci. W grze nie brakuje trenerów, którzy podszkolą cię za drobną opłatą, jak i uczonych ksiąg, których lektura podniesie daną umiejętność o 1 punkt. Wreszcie niektórzy napotkani bohaterowie mogą zaoferować ci darmowe szkolenie, o ile wcześniej wykonasz dla nich zadanie.

Nowością w Skyrim są perki. Są to specjalne zdolności (niekiedy kilkurangowe), które możesz odblokowywać za punkty otrzymywane podczas awansu na kolejny poziom, wedle relacji 1 nowy poziom = 1 perk do odblokowania. W pierwotnej wersji gry można było awansować na 81 poziom, co oznaczało, że postać może posiadać maks. 81 spośród 180 perków (251, jeśli liczyć wszystkie wewnętrzne rangi). Oficjalny Patch 1.9 wprowadził jednak mechanikę Umiejętności Legendarnych, która wprowadziło do systemu znaczące zmiany.

Umiejętności Legendarne to takie, w których osiągniesz maksymalny poziom (100 punktów) i postanowisz je wyzerować - co jest możliwe od 15 poziomu doświadczenia - w celu odzyskania zainwestowanych punktów perków. W ten sposób za cenę ponownej progresji umiejętności otrzymujesz możliwość dalszego awansowania nawet do poziomu 100 i dalej. Z jednej strony wyzwanie wydaje się kuszące, jednak z drugiej należy pamiętać o tym, że po zdobyciu ok. 80 poziomów niewielu przeciwników będzie w stanie ci dotrzymać pola. Dalsze awanse mogą więc być pozbawione głębszego sensu.

Reasumując, do swojej dyspozycji masz 180 perków o 251 rangach, uszeregowanych w 18 umiejętnościach. Każdą z nich, włącznie z drzewkami perków, trenerami i wszystkimi innymi niezbędnymi informacjami, prezentuję w artykułach kryjących się pod poniższymi linkami.

Umiejętności bojowe

Umiejętności magiczne

Umiejętności złodziejskie

Umiejętności bestii

Kolejne dwa drzewka umiejętności pojawiły się wraz z wydaniem dodatku zatytułowanego Dawnguard. Umożliwiają one rozwój postaci pod kątem zdolności wampirycznych oraz likantropicznych.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.