Zaklinanie

Vademecum gry TES V: Skyrim

Zaklinanie jest jednym z tych systemów, które w serii The Elders Scrolls są niemal od zawsze. Również w Skyrim nie mogło zabraknać możliwości samodzielnego zaklinania przedmiotów, czyli nadawania im magicznych właściwości. Cały proces jest dość prosty i intuicyjny - niniejszy artykuł przeprowadzi cię po nim krok po kroku.

Podstawy

Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego będziesz potrzebował w procesie zaklinania? Są to tak naprawdę cztery rzeczy:

  • Umiejętność Zaklinania. Im wyższy twój poziom oraz im więcej odblokowanych perków, tym lepsze efekty osiągniesz.
  • Przedmiot zaklinania - aby zaklinać, musisz wiedzieć, co chcesz zakląć. Może to być niemal dowolny niemagiczny przedmiot - od broni, przez elementy pancerza, po biżuterię.
  • Zaklęcie - to kolejny ważny czynnik. Warto podkreślić, że w procesie zaklinania nie używasz zaklęć, których nauczyłeś się z ksiąg. Aby móc zaklinać konkretne efekty, musisz je najpierw "zdjąć" z dowolnego magicznego przedmiotu, czyli tak naprawdę odwrócić proces zaklinania. Pamiętaj jednak, że przedmiot, z którego zdejmujesz zaklęcia, ulega zniszczeniu! Z niektórych przedmiotów - przeważnie tych unikatowych - zdjęcie zaklęcia jest niemożliwe.
  • Napełniony klejnot dusz - pełne klejnoty dusz możesz kupić od różnych zaklinaczy (np. Farenegara Sekretnego-Płomienia), jednakże o wiele taniej wypełniać je samemu. W tym celu musisz zdobyć (kupić/znaleźć) pusty klejnot dusz, a następnie podczas walki z potworami użyć zaklęcia Pułapki duszy lub przedmiotu z tym efektem. Kiedy w momencie śmierci danej istoty zobaczysz, że jej dusza leci w twoją stronę, będziesz wiedział, że cała operacja przebiegła pomyślnie. Oczywiście, im lepszy klejnot dusz oraz im potężniejszy przeciwnik, tym większą wartość będzie posiadał napełniony klejnot dusz.

Proces zaklinania

Gry PC - Vademecum - TES V: Skyrim - Zaklinanie -

Kiedy zdobędziesz już wszystkie niezbędne składniki, musisz odnaleźć Magiczny Katalizator, przy którym przeprowadzisz cały proces. W takie pulpity zaklinacza można wyposażyć niemal każdą kupioną lub wybudowaną posiadłość w Skyrim, dodatkowo wiele takich "mebli" można spotkać w pracowniach innych zaklinaczy, ruinach lub jaskiniach (np. w gabinecie Farengara Sekretnego-Płomienia).

Po aktywowaniu Magicznego Katalizatora będziesz już o krok od zaklęcia przedmiotu. Wśród opcji możesz wybrać zdjęcie zaklęcia z przedmiotu - co, jak już wspomniałem, doprowadzi do jego zniszczenia - lub zaklęcie niemagicznego przedmiotu. W tym drugim przypadku będziesz musiał wybrać sam przedmiot, zaklęcie oraz klejnot duszy. Pamiętaj, że niektórych efetów dostępnych dla broni nie da się zakląć w pancerze - i na odwrót. Warto również wiedzieć, że od jakości klejnotu dusz zależy ilość ładunków zaklęcia w przedmiocie oraz jego siła. Nie ma więc możliwości, aby zakląć naprawdę potężne efekty przy pomocy pospolitych klejnotów dusz.

Kiedy dokonasz już stosownych wyborów, nadaj swojemu nowego przedmiotowi nazwę i naciśnij przycisk odpowiedzialny za zaklinanie (domyślnie "R"). W ten oto sposób stworzysz nowy przedmiot, a twoja umiejętność zaklinania nieco wzrośnie.

Zaklinanie dla zaawansowanych

Jeśli planujesz zaklinać naprawdę potężne przedmioty lub zarabiać pieniądze na sprzedawaniu umagicznionych broni i pancerzy, będziesz musiał stale podnosić swoje umiejętności oraz inwestować w perki drzewka Zaklinania. Do tej nieszczególnie odkrywczej informacji warto dorzucić kilka porad:

  • Doświadczenie zbierane w procesie zaklinania jest uzależnione od jakości tworzonych przedmiotów - nie warto więc zaklinać x żelaznych sztyletów z drobnymi duszami.
  • Tworzenie nowych przedmiotów zapewnia najwięcej doświadczenia. Nieco mniej otrzymasz przy okazji zdejmowania zaklęcia. Uzupełnianie ładunków przy pomocy klejnotów dusz również dostarcza nieco doświadczenia, ale raczej w śladowych ilościach.
  • Zaklinanie efektów Oddychania pod wodą oraz Wyciszenia jest najbardziej efektywne, ponieważ wykorzystują one całą moc zaklęcia, bez względu na jakość klejnotu dusz.
  • Jeśli posiadasz DLC pt. Dragonborn, możesz w procesie alchemii tworzyć eliksiry, które podniosą twoje zdolności zaklinania.
  • Wykorzystanie mocy Kamienia Maga oraz wyspanie się przed przystąpieniem do całego procesu zapewnia premię do doświadczenia zdobywanego w trakcie tworzenia przedmiotów.
  • Jeśli stworzysz broń, w której zaklniesz Gwiazdę Azury lub Czarną Gwiazdę, właściwie nie będziesz musiał martwić się o "doładowanie" jej zaklęć - broń będzie wchłaniać duszę każdej istoty, którą zabijesz przy jej pomocy.

To prawdopodobnie wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat zaklinania. System ten pozwala nie tylko znacznie się wzbogacić, ale również ulepszać potężną broń i pancerze, dzięki czemu będą mogły konkurować z najpotężniejszymi artefaktami Tamriel. Owocnego zaklinania!


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.