Zagadki

Vademecum gry The Bard's Tale IV: Barrows Deep

Zagadki od samego początku są nieodłącznym elementem serii The Bard's Tale i nie inaczej jest w jej czwartej odsłonie. Podczas swoich podróży po świecie Caithu natkniesz się na szereg rozmaitych łamigłówek. Niektóre musisz rozwiązać, by kontynuować swoją przygodę, inne blokują dostęp do wspaniałych skarbów... Tak czy inaczej, warto poświęcić im trochę czasu. Wprawdzie w naszej solucji The Bard's Tale IV: Barrows Deep znajdziecie rozwiązania do wszystkich zagadek, to jednak zachęcam do próby samodzielnego ich rozwiązywania. Zapewniam, że nic nie daje większej satysfakcji, niż zdobycie elfickiej broni po kilkunastu minutach spędzonych nad łamigłówką! A skoro chcesz je rozwiązywać, to musisz wiedzieć co nieco na temat ich charakteru. Niniejszy artykuł przedstawia większość zagadek, z jakimi spotkasz się w najnowszej grze inXile Entertainment.

Mechanizmy zębatkowe

Gry PC - Vademecum - The Bard's Tale IV: Barrows Deep - Zagadki - Mechanizm zębatkowy

Na ten typ zagadek natkniesz się już na samym początku rozgrywki. Rozwiązanie wymaga przesuwania zębatek w taki sposób, by otworzyć zamek. Przesunięte zębatki mogą napędzać inne zębatki lub blokować je. Nigdy nie wiesz, jaki układ okaże się właściwy - przeważnie rozwiązanie łamigłówki wymaga szukania właściwej konfiguracji metodą prób i błędów. Warto jednak wiedzieć, że w mechanizmach znajduje się kilka rodzajów zębatek. Bez wiedzy na temat tego, jak działają, trudno będzie ci rozwiązać bardziej złożone łamigłówki. Ponadto, w późniejszej fazie gry, możesz natknąć się na mechanizmy, w których będzie brakowało zębatek. W takim przypadku musisz je znaleźć, umieścić wewnątrz zamka i dopiero wówczas zabrać do manipulacji mechanizmem.

Gry PC - Vademecum - The Bard's Tale IV: Barrows Deep - Zagadki - Zębatka zwykła

Zębatka zwykła - charakteryzuje ją runa w kształcie kwadratu lub diamentu. Nie obraca się ani nie aktywuje innych zębatek..

Gry PC - Vademecum - The Bard's Tale IV: Barrows Deep - Zagadki - Zębatka aktywująca

Zębatka aktywująca - charakteryzuje ją runa w kształcie gwiazdy. Cały czas się obraca, wprowadzając w ruch sąsiednie zębatki.

Gry PC - Vademecum - The Bard's Tale IV: Barrows Deep - Zagadki - Zębatka blokująca

Zębatka blokująca - charakteryzuje ją czerwony kolor. Zatrzymuje sąsiednie zębatki. Aby ponownie wprawić je w ruch, musisz odsunąć je od zębatki blokującej.

Gry PC - Vademecum - The Bard's Tale IV: Barrows Deep - Zagadki - Zębatka kierująca

Zębatka kierująca - charakteryzuje ją runa w kształcie Ouroborosa. Aktywuje sąsiednie zębatki.

Gry PC - Vademecum - The Bard's Tale IV: Barrows Deep - Zagadki - Zębatki połączone

Zębatki połączone - dwie zębatki połączone ze sobą za pomocą rurki. Jedna zębatka jest na stałe przytwierdzona do tarczy mechanizmu. Druga może poruszać się po okręgu.

Kamienne bloki

Gry PC - Vademecum - The Bard's Tale IV: Barrows Deep - Zagadki - Kamienne bloki

Kamienne bloki potrafią zatarasować przejście już na początku gry. Wówczas wystarczy je po prostu przesunąć i kontynuować wędrówkę. Z biegiem czasu zagadki stają się coraz bardziej wyrafinowane - wówczas utorowanie sobie drogi wymaga przesuwania bloków w odpowiedniej kolejności, przesuwania ich na specjalne płyty naciskowe, a nawet budowania z nich przepraw. Warto pamiętać, że:

  • Bloki przesuwane nad dziurami spadają.
  • Bloki mogą być układane jeden na drugim.
  • Bloki nie mogę być przesuwane od strony ściany, ale mogą od strony krat.
  • Jeśli zablokujesz blok w jakimś miejscu (np. między ścianami), możesz zresetować jego pozycję. Wystarczy odnaleźć w pobliżu zagadki namalowany na podłodze fioletowy glif i użyć Pieśni Poszukiwacza Kamień pamięta, której nauczysz się od Cruxa na początku misji Najlepsi z nas.

Runy

Gry PC - Vademecum - The Bard's Tale IV: Barrows Deep - Zagadki - Mechanizm zębatkowy

Runy występują na różnego rodzaju totemach i tablicach. Przeważnie rozwiązanie zagadki znajduje się obok niej samej - np. ponad totemem odnajdziesz symbol, który należy ustawić na całym totemie. Znacznie bardziej wymagające są tablice składające się z czterech kwadratów i run uszeregowanych w formacie pól 4x4. Wówczas należy je ułożyć w sposób przypominający nieco popularną grę sudoku, a zatem w każdym rzędzie, kolumnie i kwadracie muszą znaleźć się cztery odmienne runy.

Kapliczki ofiarne

Gry PC - Vademecum - The Bard's Tale IV: Barrows Deep - Zagadki - Mechanizm zębatkowy

Kapliczki ofiarne działają w dość prosty sposób: wkładasz odpowiednie przedmioty i... w zamian otrzymujesz inne. Pozostaje pytanie, co należy do nich wkładać? To nigdy nie jest oczywiste. Zazwyczaj wskazówek udzielają zlokalizowane w pobliżu kapliczki Magiczne Usta, choć nie jest to reguła. Warto również zaznaczyć, że przedmiot, który należy ofiarować w danym miejscu, niekiedy możesz zdobyć dopiero w późniejszym etapie gry, a to oznacza, że do takiej kapliczki będziesz musiał wrócić później.

Szczególnym rodzajem kapliczki są te, które wymagają użycia tzw. "obrotowego koła". Czym jest ów przedmiot? Otóż chodzi o koło, które zostało dostarczone w PDF-ie do każdego wydania gry. Aby jednak z niego korzystać, należy je wydrukować, wyciąć i skleić... Można też skorzystać z gotowych symulatorów - znajdziecie je m.in. tutaj i tutaj. Tylko jak z nich korzystać? Już wyjaśniam, bowiem jest to dość skomplikowana sprawa!

Na początek przyjrzyj się kapliczce, zwracając szczególną uwagę na dużą strzałkę i kierunek, jaki wskazuje. Nastepnie zwróć uwagę na fazę księżyca oraz symbol znajdujący się ponad nim. Połącz oba elementy na Obrotowym Kole, a otrzymasz dwa numery. Porównaj je z zawartością Niebiańskiego Almanacha Bohatera, który znajdziesz na pierwszym piętrze starej Gildii Bohaterów w podziemiach Skara Brae. W ten sposób odnajdziesz przedmioty, które należy złożyć w danej kapliczce, aby otrzymać nagrodę.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:


Solucja i poradnik do gry The Bard's Tale IV: Barrows Deep

Solucja: Spis treści - lokacje, zadania, mapy

Poradnik: AtrybutyHistoria Skara BraeKlasyRasy i kulturySystem walkiTworzenie postaciZagadkiZapisywanie gry