Zapisywanie gry

Vademecum gry The Bard's Tale IV: Barrows Deep

Współcześni gracze przywykli do tego, że mogą zapisywać stan gry w dowolnym momencie. W The Bard's Tale IV: Barrows Deep pierwotnie takiej opcji nie było. Twórcy gry, chcąc odwołać się do klasycznej trylogii sprzed ponad dwóch dekad, zaimplementowali nieco inną, bardziej old-schoolową mechanikę zapisu gry. Jaką?

Gry PC - Vademecum - The Bard's Tale IV: Barrows Deep - Zapisywanie gry - Kamień Szczęścia

Otóż cały Caith usiany jest tzw. Kamieniami Szczęścia (vide screen). To właśnie przy nich gracz może zapisać grę za każdym razem, gdy tylko znajduje się w danym miejscu, a przy okazji wyleczyć z ran całą swoją drużynę. Bywa to uciążliwe, choć pozwala uniknąć oszukiwania poprzez tzw. save-scumming. W późniejszym etapie gry można natknąć się również na Starożytne Kamienie Szczęścia, które od swoich zwyczajnych odpowiedników różnia się tym, że można je "konsumować", czyli de facto trwale usuwać je ze świata gry w zamian za PD. Nie zawsze jest to jednak opłacalne, bowiem za cenę odrobiny PD można nabawić się porządnej frustracji, gdy na dłuższy czas utraci się opcję zapisu... Na szczęście stan gry jest również zapisywany automatycznie za każdym razem, gdy gracz opuszcza The Bard's Tale IV: Barrows Deep.

Aktualizacja Second Sight

Brak manualnego zapisu gry wywołał wśród graczy The Bard's Tale IV: Barrows Deep niemałe poruszenie. inXile Entertainment postanowiło odpowiedzieć na krytykę w najlepszy możliwy sposób i w listopadzie 2018 r. wydało aktualizację pt. Second Sight, która wśród wielu innych zmian wprowadziła do gry możliwość ręcznego zapisu stanu gry. Opcja ta jest domyślnie wyłączona, jednakże kilka kliknięć w menu pozwala ją szybko i sprawnie odblokować. Haczyk? Tylko jeden: w przypadku korzystania z ręcznego zapisu gry gracz przestaje otrzymywać przy Kamieniach Szczęścia jakiekolwiek PD. Nie jest to jednak raczej zbyt wygórowana cena dla kogoś, kto może sobie pozwolić jedynie na krótkie, kilkunasto/dziesięcio-minutowe sesje gry, dlatego decyzja o dodaniu tej opcji została przyjęta wśród graczy z dużą ulgą.

I to było na tyle. Mam nadzieję, że od tej pory nikt nie będzie miał problemów z zapisywaniem gry i przechodzeniem tych samych lokacji po kilka razy. Udanych podróży po świecie Caithu!


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:


Solucja i poradnik do gry The Bard's Tale IV: Barrows Deep

Solucja: Spis treści - lokacje, zadania, mapy

Poradnik: AtrybutyHistoria Skara BraeKlasyRasy i kulturySystem walkiTworzenie postaciZagadkiZapisywanie gry