Buildy postaci

Przewodnik gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3 posiada rozbudowany system rozwoju postaci, który jest jednak zaprojektowany w taki sposób, że zostawia duże pole do eksperymentów z różnego rodzaju umiejętnościami, ekwipunkiem, ulepszeniami, etc. To sprawia, że każdy Geralt jest inny, choć ścieżka wiodąca do celu może okazać się dość podobna. Niniejszy artykuł zawiera szereg porad, które powinny ułatwić samodzielne stworzenie takiego builda postaci, który najlepiej pasuje do stylu gry i upodobań danego gracza - bez względu na to, czy preferujesz szermierkę, smażenie wrogów w ogniu Igni czy podtruwanie się eliksirami.

Zestaw na start

Początki bywają trudne i nie inaczej jest w przypadku rozwoju umiejętności Geralta - mimo że przecież doświadczenia w szermierce czy posługiwaniu się Znakami nie można mu odmówić. Zanim jednak dobrze poznasz cały system, warto odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania:

  • Na czym chcesz się skupić? Szermierka, Znaki, alchemia czy może wszystkiego po trochu?
  • Odpowiedź na powyższe pytanie pośrednio - lecz nie definitywnie - determinuje odpowiedź na kolejne pytanie, czyli z jakiego typu pancerza zamierzasz korzystać? Lekkiego, średniego czy ciężkiego?

Oczywiste jest wszakże, że jeśli postawisz na build bazujący na szybkości i zwinności, nie powinieneś inwestować w ciężkie pancerze i vice versa. Na początku gry znacznie łatwiej jednak pozyskać dobrą, lekką zbroję, a i przeciwnicy raczej nie należą do powolnych i ciężko opancerzonych. To sprawia, że przynajmniej na start warto zainwestować w Techniki Szkoły Kota, rozwinąć do maksimum Szybki atak (z naciskiem na Pamięć mięśniową) i poprawić swoją zdolność generowania Adrenaliny za pomocą Skupienia, by ostatecznie odblokować bardzo efektywne Precyzyjne cięcia.

Jeśli chodzi o Znaki, od samego początku zdecydowanie warto inwestować w Quen, a szczególnie w jego alternatywny tryb znany jako Spotęgowanie - pozwala on nie tylko podtrzymywać ochronną barierę, ale również regenerować żywotność, co jest istotne szczególnie na początku rozgrywki. Aard i Igni, choć przydatne, mogą poczekać na swoją kolejkę. Yrden i Aksji wymagają większej "inwestycji", by uwolnić pełnię swojego potencjału, dlatego jeśli nie zamierzasz grać Wiedźminem-magiem, zostaw te zdolności na później.

Ponadto, wraz z rozwojem postaci i zbieraniem coraz większej liczby "niezbędnego" ekwipunku, być może warto pomyśleć o odblokowaniu Mocnych pleców. Instynkt przetrwania za koszt jednego punktu umiejętności zapewni ci dodatkową żywotność na stałe, a jeśli posiadasz zainstalowany dodatek Krew i wino, koniecznie zainwestuj w Smakosza, który znacząco poprawi efektywność jedzenia.

Skuteczne buildy postaci

Parafrazując stare przysłowie, gdzie dwóch graczy Wiedźmina 3, tam trzy świetne buildy postaci... co najmniej. Wiele postaci jest jednak rozwijanych w dość konkretny sposób, co jest oczywiście determinowane regułami gry. W zależności od własnych preferencji, nowym graczom proponuję podążyć w jednym z czterech kierunków:

A weterani? Cóż, tym raczej nie trzeba, a być może wręcz nie powinno się juć nic radzić! Im lepiej bowiem znasz system rozwoju postaci, jego zalety i wady, tym łatwiej wykorzystywać jego luki... lub wprost przeciwnie, utrudniać sobie zadanie, twórząc np. lekkozbrojnego maga-tanka.

Eksperymenty, eksperymenty i jeszcze raz eksperymenty

Jak już wspomniano wcześniej, system rozwoju postaci w Wiedźminie 3 jest dość elastyczny, a to przez wzgląd na fakt, że liczba aktywnych umiejętności dostępnych w tym samym czasie jest mocno ograniczona. To oznacza, że niektóre zdolności są przydatne tylko w konkretnych sytuacjach, a przez resztę czasu można je pozostawić poza slotami. Świetnym tego przykłądem jest Sugestia, która otwiera zupełnie nowe opcje dialogowe i warto ją wymaksować nawet w przypadku, gdy nie zamierzasz za bardzo korzystać w walce ze Znaku Aksji. Niemniej, w takim przypadku, jeśli wybierasz się na długą wędrówkę przez bagna czy wielodniową żeglugę po Skellige, mając pewność, że nie napotkasz zbyt wielu przyjaznych twarzy, warto pozostawić tę zdolność poza aktywnymi slotami.

Warto też pamiętać, że "zresetowanie" umiejętności w Wiedźminie 3 nie jest zbyt kłopotliwe. Wszystko, czego tak naprawdę ci trzeba, żeby zrobić to "legalnie", to Eliksir Oczyszczenia. Kosztuje on 1000 novigradzkich koron, dlatego w początkowej fazie gry jest on praktycznie nieosiągalny, lecz z biegiem czasu taki wydatek nie będzie stanowił dla ciebie żadnego problemu.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.