Porady dla początkujących

Przewodnik gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon to ogromna, bardzo złożona gra. Choć twórcy wyposażyli ją w obszerny i pomocny samouczek, to i tak na początku niejednemu wiedźminowi może się zakręcić w głowie od ogromu możliwości, jakie posiada. W tym krótkim artykule przedstawiam kilka użytecznych rad, które zapewnią wam miękkie lądowanie w tym nieprzystępnym świecie. A czy posłuchacie ich czy nie, to już wasza rzecz...

Eksploracja

  • Wiedźmińskie zmysły przydają się nie tylko do tropienia grubej zwierzyny, lecz także do znajdowania ukrytych przedmiotów. Wykorzystaj je, by podświetlić pobliskie pojemniki, a nie przegapisz żadnego kuferka wypchanego po brzegi złotem i schematami.
  • Wiedźmińskie zlecenia są najlepszym źródłem dochodów. Kiedy się ich podejmujesz, zawsze staraj się wynegocjować od zleceniodawcy możliwie jak najlepszą cenę za swoje usługi.
  • W świecie gry funkcjonują aż trzy waluty: novigradzkie korony (to waluta podstawowa), oreny oraz floreny. Za dwie ostatnie nie kupisz zbyt wiele, na szczęście możesz je wymienić na korony w kantorach.
  • Zbieraj zioła i owoce. Jeśli nie przygotujesz z nich eliksirów, to będziesz mógł je odsprzedać z zyskiem.
  • Nie wszystkie cenne przedmioty są warte odsprzedania. Niektóre przedmioty rzemieślnicze lepiej zachować dla siebie i wykorzystać później do stworzenia nowego pancerza czy miecza, niż oddać za pół darmo kupcowi.
  • Zawsze sprzedawaj przedmioty kupcom, który zajmują się daną branżą. Kowal więcej zapłaci za miecze od kupca, który posiada szeroki asortyment.
  • Zbierane przedmioty mogą szybko przeciążyć Wiedźmina. Na szczęście Geralt posiada Płotkę, a im lepsze i pojemniejsze juki kupisz, tym więcej łupów będziesz mógł ze sobą transportować.
  • Sprzedawaj przeczytane ksiażki. Ich zawartość i tak zostaje skopiowana w momencie lektury, a dzięki temu uzyskasz kilka złotych monet i sporo przestrzeni w ekwipunku.
  • Przeciwnicy na określonym obszarze są przeważnie na zbliżonym poziomie do ciebie, choć może się zdarzyć, że wśród nich znajdzie się o wiele potężniejszy boss. Oczywiście tych ostatnich powinieneś unikać do czasu, aż różnica waszych poziomów doświadczenia nie będzie zbyt duża.
  • Bossowie posiadający znacznie wyższy poziom od Wiedźmina są oznaczeni czerwonymi czaszkami. Oczywiście taki znacznik nie świadczy o tym, że Geralt w danej chwili nie może ich pokonać, lecz mówi, że będzie to zadanie niezwykle trudne i żmudne.
  • W każdej nowej lokacji warto rozpocząć eksplorację od zabijania potworów. Nalezy bowiem zauważyć, że PD otrzymywane za wykonywane misje są stałe, zaś za przeciwników - skalowane do poziomu gracza. To oznacza, że zabicie wroga na wyższym poziomie może zapewnić Geraltowi nieco więcej PD, ale ta reguła działa również w drugą stronę - za zabicie zwykłego utopca na wyższym poziomie nie otrzymasz nawet jednego PD.
  • Postaraj się możliwie jak najszybciej odblokować podstawowe wiedźmińskie eliksiry takie jak Jaskółka, Kot i Puszczyk.
  • Zabici wrogowie rzadko kiedy pozostawiają po sobie naprawdę wartościowe miecze i pancerze. Przez większą część gry najlepszy przedmioty uzyskasz dzięki schematom i rzemiosłu.
  • Tablice ogłoszeń są znakomitym źródłem zadań, a w dodatku znajdziesz je w niemal każdej osadzie. Przeglądaj je regularnie.
  • Korzystaj ze znaku Aksji w każdej rozmowie, w jakiej jest to możliwe. Sukces pozwoli ci nie tylko osiągnąć zamierzony cel, ale również zapewni dodatkowe PD.

Walka

  • Dobór odpowiedniego miecza do przeciwnika to absolutna podstawa w wiedźmińskim fachu. Broń stalowa służy do walki z ludźmi i zwierzętami, srebrna jest przeznaczona na potwory. W razie problemów z klasyfikacją wrogów po prostu spójrz na ich pasek żywotności - tych z czerwonym atakuj mieczem stalowym, tych z szarym - srebrnym.
  • To, jakich ataków stosujesz, równie często ma spore znaczenie. Upiory są zbyt szybkie, by trafić je silnym atakiem, zaś ciężkozbrojni wojowincy posiadają zbyt twardy pancerz, by szybki atak uczynił im dużą szkodę. Dopasowuj strategię do przeciwników, eksperymentuj. Kwestia ta traci na znaczeniu dopiero po znacznym rozwinięciu umiejętności Wiedźmina.
  • Wiedźmińskie znaki są bardzo ważnym elementem każdej bitwy. Niektórzy wrogowie są odporni na konkretne efekty, ale możesz być pewien, że znak Quen nigdy ci nie zaszkodzi.
  • Jedzenie i napitki tylko teoretycznie są nieprzydatne. Zbieraj je, a po walce skutecznie odnowią Żywotność Wiedźmina.
  • Do każdej poważnej walki, np. z potworami ze zleceń, warto się przygotować. Ostrzenie mieczy na osełce i przygotowanie odpowiednich eliksirów to podstawa.
  • Pijąc eliksiry należy baczyć na wskaźnik ich toksyczności. Strucie się wiedźmińskimi specyfikami nie należy do rzeczy przyjemnych. Kiedy pasek toksyczności się wypełni, jedynym sposobem oczyszczenia w czasie walki będzie wypicie Białego Miodu.
  • Umiejętność walki konnej to duży atut. Musisz jednak uważać, aby zanadto nie wystraszyć Płotki, bowiem zrzuci cię ze swego grzbietu. Zanim będziesz ponownie gotów do walki, twoi przeciwnicy zdążą zadać ci kilka ciosów - być może nawet śmiertelnych!
  • Jakkolwiek kwestia rozwoju postaci to temat godny osobnego artykułu, lecz umiejętność Instynkt przetrwania zawsze warto brać na początku gry. Dodatkowe 500 PŻ znacząco ułatwi ci przetrwanie kilku(nastu) pierwszych godzin w grze.
  • Inna cenna zdolność to oczywiście odbijanie strzał. W trakcie gry natkniesz się na wielu kuszników i łuczników. Umiejętnośc odbicia strzały lub bełtu mieczem jest nie tylko efektowna, ale może również ustrzec cię przed dużymi obrażeniami.
  • Każdy z potworów posiada słabe strony. Poznasz je czytając choćby nasz Bestiariusz.
  • W przypadku walk z potworami parowanie ciosów nie zawsze jest dobrym pomysłem. Szponów i pazurów najlepiej zwyczajnie unikać. Z kolei w walce z zakutymi w zbroję rycerzami zdolność zastawiania się i kontrowania jest niezwykle przydatna. Musisz jednak pamiętać, że możesz sparować jedynie ataki wrogów na zbliżonym do siebie poziomie. Silniejsi przeciwnicy będą w stanie przełamać twój opór i ogłuszyć cię na chwilę.
  • Broń i pancerz Geralta zużywają się w trakcie kolejnych walk, przez co z czasem staną się mniej efektywne. Warto pamiętać, by je regularnie naprawiać - czy to samemu, dzięki narzędziom kowalskim i płatnerskim, czy też płacąc za usługę odpowiednim specjalistom.

Mrozie


Opublikowano:

Zobacz komentarze ()
Ostatnia aktualizacja:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.