Rzemiosło

Przewodnik gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin nie jest rzemieślnikiem. Wiedźmin jest zabójcą potworów. To jednak sprawia, że nierzadko musi korzystać z pomocy kowalów i płatnerzy, dlatego z systemem rzemiosła w Wiedźminie 3 lepiej zapoznać sie prędzej niż później.

Dlaczego warto korzystać z systemu rzemiosła?

Powodów jest kilka:

  • najlepsza broń i pancerze to przeważnie te, które możesz stworzyć u rzemieślników. Szczególnie tyczy się to wiedźmińskiego rynsztunku, który można zdobyć jedynie poprzez kompletowanie schematów oraz niezbędnych materiałów do ich realizacji i zamawianie poszczególnych elementów ekwipunku u odpowiednich fachowców;
  • broń i pancerze zużywają się. Aby nie straciły na jakości, należy je regularnie reperować. Napraw można dokonywać samodzielnie lub u lokalnych rzemieślników;
  • rozbieranie przedmiotów na części jest nowym, lecz bardzo efektywnym sposobem pozyskiwania niektórych materiałów rzemieślniczych.

Jak wykuć nową broń i pancerz?

Stworzenie nowej broni lub pancerza jest samo w sobie stosunkowo proste. Zanim to jednak nastąpi, musisz wiedzieć, co chchesz wykuć oraz spełnić kilka innych warunków:

  • Schemat - aby w ogóle myśleć o stworzeniu czegokolwiek, musisz posiadać schemat danego przedmiotu. To właśnie on pozwoli ci poznać dokładną listę materiałów niezbędnych do wykonania pożądanej rzeczy (choć oczywiście możesz też skorzystać z podlinkowanego wyżej działu o schematach). Większość schematów można znaleźć w kufrach z losowymi łupami. Niektóre z nich spotkasz w asortymencie różnego rodzaju handlarzy i rzemieślników. Wreszcie są również schematy wiedźmińskiego rynsztunku, które są przypisane do konkretnych miejsc i/lub osób, a zdobycie ich wiąże się przeważnie z nie lada wyzwaniem.
  • Materiały rzemieślnicze - mając już schemat, należy pomyśleć o skompletowaniu materiałów, które są niezbędne do wykonania danego przedmiotu. Część z nich znajdziesz w kufrach z losowymi łupami, część jest dostępna jedynie u kupców i rzemieślników, a jeszcze inną część musisz odebrać potworom - i to bynajmniej nie po dobroci. Warto dodać, że od Patcha 1.20 pojawił się w oknie rzemiosła dodatkowy przycisk, który za pomocą jednego kliknięcia pozwala kupić brakujące materiały u samego rzemieślnika.
  • Rzemieślnicy - to kolejny ważny element całej tej układanki. Odszukanie ich nie jest szczególnie trudne - wystarczy poszukać na mapie świata oznaczeń zbroi (kowale) lub kowadła (płatnerze). Można też skorzystać z przygotowanych poniżej list kowali i płatnerzy. Pamiętaj też, że kowale wykonują tylko broń, narzędzia kowalskie oraz runy, natomiast płatnerze elementy pancerza, narzędzia płatnerskie oraz glify.

    Należy przy tym pamiętać, że rzemieślnicy dzielą się na trzy kategorie wg swoich umiejętności. I tak: czeladnicy będą w stanie wykonać tylko najbardziej podstawowe zlecenia; mistrzowie podejmą się nieco bardziej zaawansowanych prac, włączając w to przedmioty ulepszone i wyśmienite. Jeśli jednak potrzebujesz kogoś. kto wykona dla ciebie mistrzowską wersję wiedźmińskiego rynsztunku, będziesz musiał odnaleźć arcymistrzów swojego fachu, a następnie uczynić dla nich pewną przysługę - dopiero wówczas otrzymasz możliwość skorzystania z ich usług. Niewątpliwie gra jest jednak warta świeczki.

Spełniwszy wszystkie powyższe warunki, a zatem mając schemat, materiały i odpowiednio wyszkolonego rzemieślnika, pozostanie ci tylko wykonać upragniony przedmiot. W takim wypadku wystarczy podczas rozmowy z danym fachowcem wybrać odpowiednią kwestię dialogową, następnie pożądany przedmiot i kliknąć "Wykonaj". Nowa "zabawka" niezwłocznie trafi do twojego ekwipunku.

Wiedźmin 3: Dziki Gon - Interfejs systemu rzemiosła

No, chyba że zabraknie ci novigradzkich koron na opłacenie usługi... Wykucie nowego miecza czy zbroi nie kosztuje wprawdzie majątku, ale nie licz też, że ktoś wykona takie zlecenie tylko z samego szacunku do Białego Wilka!

Jak reperować broń i pancerz?

Broń i elementy pancerza zużywają się - im bardziej są uszkodzone, tym bardziej tracą na jakości. Oczywiście każdy przedmiot można przywrócić do stanu pierwotnego. W tym celu musisz udać się do kowala lub płatnerza, zlecić naprawę i wysupłać z sakwy odpowiednią liczbę novigradzkich koron lub... wykonać wszystko samemu.

To drugie rozwiązanie jest oczywiście nieco tańsze, a przede wszystkim poręczniejsze. Aby naprawić przedmiot, musisz posiadać narzędzia kowalskie (w przypadku broni) lub narzędzia płatnerskie (w przypadku elementów zbroi). Wszystko, co musisz zrobić, to przeciągnąć zestaw narzędzi na uszkodzony przedmiot i... voila! Co ciekawe, naprawy można dokonać nawet w samym środku zaciekłej walki... Pamiętaj tylko, że im wyższy poziom użytych narzędzi, tym większy procent uszkodzeń możesz zreperować (proste - 15%, czeladnicze - 40%, mistrzowskie - 90%).

Rozbieranie na części i korzyści z tego płynące

Wreszcie ostatnią, często niedocenianą mechaniką systemu rzemiosła, jest rozbieranie przedmiotów na części. Ktoś mógłby zapytać: po co niszczyć drogą zbroję, którą temu samemu płatnerzowi można sprzedać za całkiem niezłą sumkę? Owszem, można, jednak rozebranie jej na części, choć niekiedy kosztowne, pozwoli uzyskać cenne, niekiedy rzadkie przedmioty takie jak kamienie szlachetne lub materiały rzemieślnicze.

Rozbieranie na części jest szczególnie przydatne w przypadku niektórych... składników alchemicznych. Przykładowo bardzo pożądanym, lecz jednocześnie bardzo rzadkim materiałem rzemieślniczym jest oko potwora. Są tacy, którzy całymi godzinami potrafią polować na potwory, by w końcu wydobyć z nich ten rzadki materiał. Nie musieliby tego robić, gdyby wiedzieli, że wystarczy zasadzić się na nekkera lub erynię i bez większych problemów pozyskać oko nekkera lub oko erynii, które następnie dowolny rzemieślnik może z łatwością "rozebrać" na oko potwora. Takich przykładów można mnożyć i mnożyć. Jeśli zatem cenisz sobie swój czas i nerwy, mechanika rozbierania na części okaże się więcej niż przydatna.

Kowale - lista adresowa

Arcymistrz - Éibhear Hattori

Gry cRPG - Przewodnik - Wiedźmin 3: Dziki Gon - Rzemiosło - Arcymistrz kowalstwa - Éibhear Hattori

Éibhear Hattori, najlepszy kowal Królestw Północy, obecnie prowadzi w Novigradzie... sklep z pierogami. Początkowo elf okaże się niezbyt chętny, by wrócić do dawnej profesji, jednak po namowach Geralta zgodzi się to zrobić - pod warunkiem, że Biały WIlk osobiście pomoże mu wrócić do biznesu. W tym celu będziesz musiał wykonać zadanie Miecze i pierogi. Kiedy to zrobisz, Hattori otworzy warsztat kowalski, a ty będziesz mógł korzystać z jego usług w dowolnym momencie.

Kowale - mistrzowie

Kowale - czeladnicy

Płatnerze - lista adresowa

Arcymistrz - Yoana

Gry cRPG - Przewodnik - Wiedźmin 3: Dziki Gon - Rzemiosło - Arcymistrz płatnerstwa - Yoana

W Kasztelu Wrońce spotkasz Fergusa Graema oraz jego uczennicę Yoanę. Krasnolud zgodzi się wykonać dla ciebie wiedźmińską zbroję, ale pod warunkiem, że dostarczysz mu bardzo rzadkie narzędzia, czyli de facto wykonasz zadanie Mistrz płatnerstwa. Pod koniec misji okaże się, że to jednak nie Fergus, a Yoana jest prawdziwą arcymistrzynią swojego fachu. Po ukończeniu w/w zadania Skelligijka będzie w stanie wykonać dla ciebie każde, nawet najtrudniejsze zlecenie.

Płatnerze - mistrzowie

Płatnerze - czeladnicy


Mrozie


Opublikowano:

Zobacz komentarze ()
Ostatnia aktualizacja:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.