Jump to content

Minerały, zwierzęta i rozwój w Europie


dawny teriolog

Recommended Posts

W Europie Środkowej jest mowa o zrównoważonym rozwoju, zoologii i mineralogii.

Nawiązując do słynnej powieści Juliusza Verne’a, Podróż do Wnętrza Ziemi mineralogia była dosyć intrygującym odłamem historii naturalnej jeszcze XX-stuleciu. Ale nawet dzisiaj jest mnóstwo naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie wiedzy. Znajdziemy ich np. w krajach środkowoeuropejskich np. w Szwajcarii czy w Czechach. Istnieją pokaźne zbiory mało znanych minerałów i kamieni, które zdarzają się w dzikich górach Wielkiego Kaukazu (np. realgar) lub na Pamirach (np. jeremejevite). Naukowcy i eksploratorzy zajmują się również orografią i paludologią odwiedzanych terenów górskich i bagiennych w ramach prac przyrodniczych. Podróże odkrywcze do tych krain stanowią niewyczerpane źródło wiedzy także o kulturze tamtejszych mieszkańców w ramach prac etnograficznych. Również kluczowym rodzajem nauki przyrodniczej do studiowania jest zoologia. Do niedawna nawet nauki rolnicze były zainteresowane badaniem dzikich zwierząt np. w warunkach wiwaryjnych.

image

Niezwykle ważne byłoby badanie dużych i mniejszych, czworonożnych zwierząt z Kaukazu czy Azji Środkowej (gatunki ptactwa, herpetofauna, ichtiofauna, oraz ssaki takie jak gryzonie, drapieżniki lub parzystokopytne), które stanowią np. dla naukowców z Uppsali czy Sofii zagadkowe eksponaty, niektóre z nich są nieznane nauce. Zrównoważony rozwój w nauce stosowanej czy gospodarowanie surowcami naturalnymi został zintegrowany z mentalnością mieszkańców współczesnego kontynentu Europy.
Ważne: Jest to archiwalny tekst z nieistniejącej już strony gnhi.pl z maja 2014 opublikowany przez Tomasza Pietrzaka oraz Carpathian Gabinet of Naturae. Kontakt poprzez emaila: thomasquatl at gmail.com

5.29.14

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...