Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

 1. Last week
 2. Owszem, to jest realne ryzyko. I pewnie prędzej czy później doczekamy się jakichś regulacji prawnych dot. tych kwestii, natomiast na pewno też znajdą się osoby, które wykorzystają algorytmy do takich celów jak ww. Całkowicie AI nie można zakazać, to już zaszło za daleko, więc... chcąc nie chcąc jakoś będziemy musieli żyć z jej owocami. Co nie zmienia faktu, że w wielu przypadkach to może być całkiem przydatne narzędzie. Przykładowo narzędzia, które opracowuje właśnie Unity, mogą znacząco otworzyć gaming dla osób niekoniecznie technicznych, co może okazać się ciekawym wyłomem w tej branży.
 3. Earlier
 4. W Europie Środkowej jest mowa o zrównoważonym rozwoju, zoologii i mineralogii. Nawiązując do słynnej powieści Juliusza Verne’a, Podróż do Wnętrza Ziemi mineralogia była dosyć intrygującym odłamem historii naturalnej jeszcze XX-stuleciu. Ale nawet dzisiaj jest mnóstwo naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie wiedzy. Znajdziemy ich np. w krajach środkowoeuropejskich np. w Szwajcarii czy w Czechach. Istnieją pokaźne zbiory mało znanych minerałów i kamieni, które zdarzają się w dzikich górach Wielkiego Kaukazu (np. realgar) lub na Pamirach (np. jeremejevite). Naukowcy i eksploratorzy zajmują się również orografią i paludologią odwiedzanych terenów górskich i bagiennych w ramach prac przyrodniczych. Podróże odkrywcze do tych krain stanowią niewyczerpane źródło wiedzy także o kulturze tamtejszych mieszkańców w ramach prac etnograficznych. Również kluczowym rodzajem nauki przyrodniczej do studiowania jest zoologia. Do niedawna nawet nauki rolnicze były zainteresowane badaniem dzikich zwierząt np. w warunkach wiwaryjnych. Niezwykle ważne byłoby badanie dużych i mniejszych, czworonożnych zwierząt z Kaukazu czy Azji Środkowej (gatunki ptactwa, herpetofauna, ichtiofauna, oraz ssaki takie jak gryzonie, drapieżniki lub parzystokopytne), które stanowią np. dla naukowców z Uppsali czy Sofii zagadkowe eksponaty, niektóre z nich są nieznane nauce. Zrównoważony rozwój w nauce stosowanej czy gospodarowanie surowcami naturalnymi został zintegrowany z mentalnością mieszkańców współczesnego kontynentu Europy. Ważne: Jest to archiwalny tekst z nieistniejącej już strony gnhi.pl z maja 2014 opublikowany przez Tomasza Pietrzaka oraz Carpathian Gabinet of Naturae. Kontakt poprzez emaila: thomasquatl at gmail.com 5.29.14
 5. Z drugiej strony to się powoli zaczynać robić przerażające - o ile wykorzystywanie AI do zabawy nikomu krzywdy nie robią, o tyle pojawiają się sygnały wykorzystywania algorytmów usuwających ubrania ze zdjęć i szantażowania młodych kobiet. Możliwości przerabiania głosu mogą doprowadzić do tego, że ktoś może obudzić się z wziętym przez telefon kredytem czy kompletem diablo drogich garów.
 6. Po roku przerwy wróciłem do seriali gwiezdnowojennych. Andor był super, dwa sezony Mando naprawdę dobre, teraz zabrałem się za Księgę Boby Fetta. Pierwsze dwa odcinki nie zachwyciły, ale też nie odrzuciły. Pierwszy odcinek to prawie kino nieme. Fajnie przedstawiona relacja Boby z ludźmi pustyni. Część na Tattooine na razie nieco mniej imponuje, ponieważ Boba wydaje się nieco "miękki" jak na łowcę nagród o odpowiedniej estymie. Może to się jeszcze zmieni.
 7. O, o możliwościach AI to można byłoby stworzyć osobny wątek. Chcąc nie chcąc mam z tym sporo do czynienia i to doprawdy niesamowite, co można wycisnąć z tych algorytmów... Co nie zmienia faktu, że do użytku komercyjnego czyste wytwory AI nie nadają się. Zbyt duże ryzyko z perspektywy nadal nieukształtowanych kwestii praw autorskich.
 8. Mój Stary Fanatyk Erpegów dzięki Suno AI ma szansę zostać hitem YouTube’a. Webowa aplikacja umożliwia po wpisaniu promptu (opisu) wygenerowanie krótkiego (od ok. pół minuty do nieco ponad 2 minut) utworu muzycznego z wokalem. Co ciekawe można wrzucić swój tekst piosenki, ale również dobrze AI może go wygenerować na podstawie wytycznych z promptu. Później można również próbować doszlifować wygenerowany wcześniej utwór, który wpadł w ucho gustu.
 9. Cześć. Czy ktoś ma link do grupy ESO? scratch games
 10. Od papierowych RPG-ów do dyrektora Paradoksu to całkiem niezła kariera.
 11. Fredrik Malmberg, filmowy i growy producent (m. in. dyrektor Paradox Entertainment) - filmy słabe/średnie (w sumie miałem okazję obejrzeć tylko Pozwól mi wejść, które nie było złe) ale za to z grami szło lepiej Europa Universalis, Hearts of Iron, czy Crusader Kings. PS: co do tego czy pracował w Chaosium to w sumie nie jestem pewien - nie ma info tego w jego CV, ale ponoć był na stażu. Wydaje mi sie, że chłop pilnuje swojej prywatności - nie ma strony na wiki i musiałem się trochę naszukać jego daty urodzenia).
 12. Z tego co czytałem to autor pierwszej edycji nie lubił D&D, więc mechanike wziął do Chaosium (gdzie swoją drogą pracował) - Basic Role-Playing.
 13. Bardzo ciekawy, wyczerpujący artykuł. Brawo! Inna sprawa, nigdy w życiu bym nie przypuszczał, że Szwedzi stworzyli własne dedeki.
 14. I tak lepiej skończył niż inny niespełniony stoper z tamtego okresu, Metzelder...
 15. Być może taki też był zamysł twórców: pozostawić pewne kwestie niedopowiedziane, dzięki czemu każdy może dopisać sobie brakujący fragment historii... a przy okazji, jest i dobra okazja do dyskusji w społeczności graczy.
 16. Każdy ma w sobie coś z fanatyka Dragonbane – szwedzkie „dedeki” w staroszkolnym duchu https://przygody-dnd-5e.blogspot.com/2023/11/dragonbane-szwedzkie-dedeki-w.html Kompleksowa charakterystyka mechaniki wydanej w tym roku szwedzkiej gry fabularnej Dragonbane, która wyraźnie nawiązuje do D&D i stanowi ciekawą alternatywę dla Lochów i Smoków, zwłaszcza dla osób, które szukają prostszego systemu i rozgrywki nastawionej na eksplorację.
 17. Tak jest. Retro story z jego kariery w Madrycie
 18. Fajnie że i Tobie i mnie wydaje się to równie prawdopodobne. Czytałem o tym zadaniu na innych forach i albo ludzie uważają, że Skarb został utracony w momencie kiedy Jaskier trafił do niewoli Mengego (i tam wyciągnęli od niego tę informację albo po prostu sam się wygadał,jak to Jaskier) albo już nikt tego nie pamięta bo grali dawno. W tej wersji nie dawało mi spokoju czemu ekipa mając w posiadaniu Skarb nie wywiązała się z umowy z Juniorem. Powodem dla którego ludzie tak to pamiętają, jest chyba fakt, że osoba Mengego jest fabularne mocno powiązana z Jaskrem i powstają skojarzenia, że skoro go uwięził to pewnie coś od niego wyciągnął. To, że Dudu był tropiony przez Mengego rzucone jest raz i krótko. Trochę mam niedosyt jak ostatnio przechodziłem to zadanie(pamiętałem tę niejasność z poprzednich lat) i czekałem teraz tylko aż Geralt odnajdzie Dudu poprzez sztukę teatralną i Doppler wszystko pięknie po kolei wyjaśni. Dudu jednak nie wspomina ani słowem co ze Skarbem, kiedy go utracili itd
 19. I to jest chyba najbardziej prawdopodobna wersja wydarzeń. Sądzę, że w tym liście zawarto po prostu stwierdzenie faktu, który był już oczywisty dla obojga. Ewentualnie w momencie utraty skarbu na rzecz świątynnych Ciri i Dudu nie byli jeszcze świadomi, gdzie trafi skarb, a później, gdy stało się jasne, Dudu wspomniał o Mengem w swoim liście. Niemniej to wydaje się mało prawdopodobne, ponieważ świątynnych raczej trudno nie rozpoznać.
 20. W angielskiej wersji tego wpisu w dzienniku faktycznie jest to mniej dwuznaczne i mogłoby być rozumiane w ten sposób, że kiedy Dudu został porwany to ekipa nie miała już Skarbu. Ja natomiast znalazłem jeszcze jeden "trop". Po uwolnieniu Jaskra z transportu podczas rozmowy z Geraltem, Jaskier mówi, że plan wydawał się dobry itd ale ".. nie wiedziałem tylko, że Menge ścigał już wtedy Dudu" co może sugerować fakt, że krótko po napadzie ludzie Mengego będąc na tropie Dudu nakryli ekipę i zajęli ukradziony chwilę wcześniej skarb. Ale to domysły. Bo ciągle zastanawia mnie czemu Dudu informowałby o zajęciu skarbu w liście do Ciri skoro ona była przy tym osobiście. Z kolei może te słowa z listu (o zajęciu skarbu przez Mengego) to nie informacja dla Ciri tylko po prostu stwierdzenie o czymś o czym oboje wiedzą.. W głowie układa mi się to w ten sposób: 1. Napad na bank się udaje 2.Ludzie Mengego śledzący Dudu nakrywają w którymś momencie po napadzie ekipę i przywłaszczają Skarb, który Menge lokuje w Kovirze 3. Wobec niedostarczenia skarbu do Juniora wpada on w złość i porywa Dudu 4.Ciri odbija Dudu. Razem z Jaskrem uciekają na Wyspę Świątynną, Ciri teleportuje się do Skellige, Jaskier idzie do więzienia, Dudu znika w Novigradzie 5.Dudu pisze list do Ciri i zostawia w kryjówce.
 21. Uświadomiłeś mi, że moje dzieci mogą mieć takiego ojca... W pewnym stopniu.
 22. Nie jest powiedziane wprost, w jaki sposób złoto trafiło w ręce Mengego, natomiast wiadomo, że rabusie utracili je wkrótce po napadzie. W dzienniku misji Historia Ciri: Z wizytą u Juniora pojawia się niniejszy zapis: Ok, stąd można wywnioskować, że to rabusie ukryli skarb. Być może jednak polski opis nie jest tutaj najszczęśliwszy. Angielski wydaje się nieco bardziej precyzyjny: To zdanie wskazuje, że rabusie raczej jednak nie ukryli skarbu, tylko nie udało im się go dostarczyć do Juniora. Dlaczego? Tego już nie wiadomo. Niemniej w dzienniku misji Skarb hrabiego Reuvena mamy: Stąd moje założenie, że złoto trafiło w ręce Mengego, zanim rabusie mogliby je przekazać Juniorowi. Nie wiadomo, co działo się ze złotem od momentu napadu do momentu zdobycia go przez strażników świątynnych i chyba nie jest to nigdzie powiedziane, a przynajmniej teraz sobie nie przypominam...
 23. Angielski pacjent? Czyżby chodziło o Woody'ego?
 24. Mój stary to fanatyk erpegów https://przygody-dnd-5e.blogspot.com/2023/09/moj-stary-to-fanatyk-erpegow.html Pół mieszkania zawalone kostkami i figurkami. Średnio raz w miesiącu ktoś wdepnie w walającą się po podłodze figurkę goblina z włócznią lub metalową k4. Druga połowa mieszkania zawalona D&D, Warhammerem, Kryształami Czasu, Neuroshimą i tonami pokserowanych "homebrew", których nawet mój stary nie ogarnia. Byłem na tyle głupi, że nauczyłem go into internety, bo myślałem, że trochę forsy zaoszczędzimy na tej makulaturze, ale teraz nie dość, że kupuje papierowe pody, to jeszcze pedeefy z DriveThruRPG i na dodatek siedzi na jakiś grupach dla erpegowców i kręci gównoburze z innymi Januszami o najmiodniejsze systemy. Do tego potrafi drzeć mordę do monitora albo wywalić klawiaturę przez okno. Kiedyś jak mnie ojciec wnerwił, to założyłem konto i go trollowałem pisząc w jego tematach jakieś losowe głupoty typu "paladyn to ciota". Matka nie nadążała z...
 25. Ale w którym momencie jest to w grze powiedziane dokładnie? Geralt badając skarbiec wyciąga tylko wniosek, że pieniądze zostały załadowane na barkę. Wszystko wskazuje, że napad w pełni się udał i odpłynęli z pieniędzmi. W liście Dudu do Ciri jest napisane, że "teraz kiedy Menge położył łapy na skarbie to ma siły i środki żeby przetrząsnąć każdy dom w Novigradzie i ją odszukać" więc tak jakby informuje ją o fakcie zdobycia skarbu przez Mengego po wydarzeniach na Wyspie Świątynnej. List jest przecież pisany po wydarzeniach na Wyspie. Czyli tak jakby do momentu porwania Dudu, odbicia go, uwięzienia Jaskra nasza ekipa miała ten skarb. Gdyby stracili skarb wcześniej to Ciri przecież wiedziałaby o tym, po co Dudu informowałby ją w liście o tym?
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...