Skocz do zawartości

Viear

Użytkownicy
  • Postów

    77
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Viear

  1. Zbierze się jakaś komisja? Urzędnicy? Wydane zostaną uświadczenia o dopuszczalnych formach wypowiedzi?

    Dokładnie tak. Mowa potoczna, mową potoczną, twórz sobie, co Ci się żywnie podoba, ale do słowników toto niekoniecznie wejdzie, by zasilić poprawną polszczyznę.

    I nie mów, proszę, ,,fantastyka anielska". To już błąd logiczny jest.

    A-a. W tym wypadku nie. Otóż Orbit - jak powszechnie wiadomo - para się grozą.

    Swoją drogą, ciekawe od jakiego wydarzenia jest klasyfikowana literatura fantastyczna...

    Nie wyrywaj z kontekstu, Ced ;)

    Literatura jest klasyfikowana albo ze względu na okres powstania, czyli od do jakiegoś ważnego wydarzenia, które rozpoczyna lub kończy coś istotnego w dziejach świata. Wszystkie powstałe wtedy teksty charakteryzują się pewną cechą dominującą, coś musi je ze sobą łączyć

    Angel fantasy - nurt fantastyki, czerpiący z religii i wierzeń, którego głównymi bohaterami są istoty wyższe (aniołowie, demony, bogowie). Akcja utworów af. przynajmniej częściowo rozgrywa się w zaświatach.

    Tak pokrótce. Anioł sam w sobie nie jest wyznacznikiem angel fantasy. Tak jak dla Ferdynanda Wspaniałego nie stworzymy psiej fantastyki.

  2. Wszystkie powstałe wtedy teksty charakteryzują się pewną cechą dominującą, coś musi je ze sobą łączyć, i są to najczęściej sztywno określone ramy.

    Tak było aż do XXw. Jeszcze literaturę powojenną i peerelowskie propagandowe marnowanie kartek można jakoś przypisać według powyższego schematu, ale później będzie to raczej trudne zadanie. Orbit pisze horror, a wiec fantastykę, czy może realizm magiczny? ;>

    Czy Orbit też, skoro w Nadchodzi jest opowiadanie z martwym aniołem? Gdzie się zaczyna i kończy granica?

    W "Cichym domu" nie trup odgrywa główną rolę, więc nawet jeśli uznamy, że "fantastyka anielska" istnieje, na pewno nie w tym wypadku. Zresztą, miałem o tym zdanie w recce "13 anioła", jeśli ktoś jeszcze pamięta pierwszą wersję^^

  3. W ten sposób uzyskujemy świetny kontrast. Pomiędzy nimi, "władcami Starego Świata", a nami. Szaraczkami, których próżny trud rzadko zostaje zauważony.

    Każde uniwersum opiera się na tej zasadzie - szaraczek może uciec od rzeczywistości do świata, w którym dokonuje wielkich czynów. Lub z wypiekami na twarzy obserwować te innych.

  4. Ced, cichaj no! :P Twoje zdanie na temat V. i jego czepialstwa znam już;]

    Katedry nie oglądałem

    No to mnie zaskoczyłeś trochę...

    http://vimeo.com/3133980

    W DMC też tylko czwórkę grałem, ale wirujące ostrza, składające się na zamczysko, wybitnie kojarzą mi się z klimatem Dantomanii. Zwłaszcza jak przypomnę sobie wielofunkcyjną walizeczkę albo obracające się schody o ostrych krawędziach...

    Mnie Grzędowicz urzeka raczej w krótszych formach, trzeci raz z rzędu czytam "Farewell Blues".

    Ja najbardziej lubię jego felietony, acz muszę zaznaczyć, że mało co od niego czytałem poza nimi... "Farewell Blues" faktycznie dobry. I pomyśleć, że prawdopodobnie sam ustawiłbym się w kolejce...

  5. Bo nikt mi tak nie działa na nerwy, jak wszelkie czarodziejki i metresy. Wolę dziwki, niż te...

    ... suki;]

    Z moich obserwacji wynika, że Ziemiański ma dość konkretne kryteria co do kreacji swoich bohaterek. Panna Iceberg z "Toy Wars" jest w 99% Achajką, tyle, że przeniesioną w niedaleką przyszłość. Nawet poczucie humoru się powtarza.

  6. Wygląda na to, że Shani raczej nie miała Twojego charakteru. Ale Geralty i jemu podobne pokraki z mieczami nawet głowę potrafiłyby przynieść. Ewentualnie za tacą trzeba by się nabiegać, ale to chyba nawet lepiej^^

  7. Idealny powinien mieć taką brodę? ;> Ale płaszcz ma nie-klasyczny, nieładnie.

    Od siebie dodam, że Marek Okoń robi naprawdę udane okładki (ten mag to też jego dzieło). A jeśli jeszcze dodać, że ozdabia on każdą książkę Dębskiego, to wychodzi nam idealny duet.

    "Kroniki Jednorożca. Polowanie" Szmidta kupiłem przede wszystkim ze względu na okładkę ;)

    582x400http://content.photos-room.com/previews/Rain_by_OmeN2501.jpg[/img]

    Finalny efekt: http://www.fabryka.pl/imgs_upload/Image/ksiazki/Bestsellery/Szmidt_Kroniki-Polowanie.jpg

  8. Przecież Shani żądała Konkretnego Skromnego Pierścionka, nim oddała się Geraltowi. To nazywasz brakiem emocjonalnej otoczki?^^

    A na serio, pewne Okoliczności przypilnowały mnie dzisiaj, bym odświeżył sobie te karty i muszę stwierdzić, że tylko jedna z nich jest sensowna.

  9. No tak, na szczęście tylko lekki poślizg czasowy ;)

    Kotu, proponowałbym usunąć ten syf, zamiast napominać, co Ty na to?

    A następnym razem; usunąć zawczasu pierwszego spam-posta, by następni nie mieli do czego się odnosić, wysłać delikwentowi dobrą radę na PM i koniec bajki. Tak się to kiedyś robiło...

    by Haz: Objection! Dygresje i offtop mogą być złem w zależności od kontekstu, usuwanie postów, chamska nazi-moderation i generalny forumowy zamordyzm są złe zawsze. If my opinion interests anyone.

    Kto tu mówi o chamskiej moderacji? A z nazi wspólne byłoby tylko "Ordnung muss sein!". Lekki offtop - proszę bardzo, ale coby przynajmniej jakiś poziom toto miało...

  10. Cuthbert Allgood z kingowskiej Mrocznej Wieży. Co prawda w książce występował jako kilkunastoletni chłopak, ale ma zdumiewająco podobny charakter do mojego, jak na twór literacki. Zaskoczyło mnie to podobieństwo, a nie powiem, miło się czyta o kimś, z kim można się utożsamić.

    No i Geralt, wiadomo, choć do ideału brakuje mu trochę awanturniczej butności.

  11. Za niniejsze umieszczenie wizerunku tegoż artysty, powinienem raczej dostąpić zaszczytu zyskania status moderatora, jako nagrodę za szczególne starania, mające na celu zwiększenie estetyki naszego portalu. Tym niemniej jednak, kajam się i pokornie przyjmuję karę pod postacią zblokowania mojego IP, co skutkować będzie pozbawieniem mnie możliwości udzielania się na tymże forum.

  12. TO ma klimat, magię, romantyzm. A niestety w wykonaniu tej pani z Nightwisha jest to wyłącznie wycie i miotanie się po scenie.

    Cóż, de gustibus non est disputandum. Mamy różne definicje wycia widocznie^^

    A Viear jest proszony o zaprzestanie takich insynuacji na publicznym forum, ponieważ podważa w ten sposób mój autorytet.

    Ale... ale Marco...

    marco.jpg

  13. Nowa wokalistka Nightwisha IMO jest średniawa. Przynajmniej w porównaniu do poprzedniej, ta ma strasznie pospolity głos.

    Po odsłuchaniu tego:

    http://www.youtube.com/watch?v=lRRQ3LMQ5nk&feature=related

    Niestety muszę przyznać Ci rację (wersja Tarji w poprzednim poście). Choć sam przyznaj, że w The Poet and the Pendulum Olzon wypadła nader dobrze ;)

    http://www.youtube.com/watch?v=dFCxkwJS3Jg

    Phantom of the Opera nie dałoby się słuchać, gdyby nie Marco.

    Rude, a którego kawałka Twoim zdaniem Marco nie ratuje? :P

×
×
  • Dodaj nową pozycję...