Skocz do zawartości

Stephen King i jego twórczość.


Jachoo

Rekomendowane odpowiedzi

"Mroczną wieżę" ma mój kumpel. Przymierzałam się do niej wiele razy, tym bardziej, że zawsze ją zachwalał, ale to dość obszerna lektura, a ja "niestety" mam co czytać i troche braki w czasie na to odczuwam :| Szkoda z jednej strony, bo Kinga lubię. Co prawda nie wszystkie książki przypadły mi do gustu, ale ogólnie szanuje autora i mam dobre zdanie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W temacie Co czytacie? Superkarpik napisał coś takiego:

U Kinga na przykład większość głównych bohaterów to pisarze.

Jestem skłonny nie zgodzić się z takim uogólnianiem. To, że w "Lśnieniu", "Misery" i "Mrocznej Połowie" głównymi bohaterowie byli pisarze, nie znaczy to że w innych 40 powieściach głównymi bohaterami muszą być pisarze i jest to trwała naleciałość Kinga.

Tak dla ścisłości, to w jednej jeszcze powieści mamy pisarza jako "main character": w "Worku kości". W "Historii Lisey" zmarłym mężem tytułowej żony jest pisarz. W nowelach "Ciało" i "Tajemnicze Okno. Tajemnicze Ogród" jest pisarz. W opowiadaniach pewnie też by się ktoś znalazł, ale nie przypominam sobie żadnego.

Dalej - daje to więc 4 pełnoprawnych głównych bohaterów jako pisarzy w powieściach(tego z Historii Lisey nie liczę, skoro od początku jest martwy), 2 z nowel i załóżmy, że było ich paru w opowiadaniach. Jak dotąd King napisał 49 powieści, wydał 3 zbiory nowel i 5 zbiorów opowiadań po plus-minus 20 opowiadań. Według mnie, 6 plus paru z opowiadań to nie jest większość ;)

Także jestem w stanie obalić tezę, jakoby King szafował czytelników kolegami ze swojej profesji :D

EDIT: Aaa no i zapomniałem, że w "Stukostrachach" Bobbi Anderson też była pisarką, smarowała bodajże westerny. Także mamy 7 pisarzy z dużych tekstów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziennikarz nie jest równy i jednoznaczny ze słowem pisarz ale jeśli chodzi o postać fabularną są niemal identyczni. Oboje mogą jechać do zakazanego miejsca które King sobie wymyślił za sensacją, weną lub pomysłem na artykuł/książkę.

Te dwa określenia nie są identyczne, ale wymagają podobnych umiejętności dlatego w tej dziedzinie wsadziłem je do jednej szuflady  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...