Elgacon - Płockie Dni Fantastyki

Podstawowe informacje

Fantastyka - Konwenty - Elgacon - Płockie Dni Fantastyki itemprop=

Elgacon, znany również jako Płockie Dni Fantastyki, to ogólnopolski konwent organizowany przez Płocki Klub Fantastyki Elgalh’ai. Organizacja ta, działająca już ponad 30 lat, skupia w swoich szeregach co najmniej dwa pokolenia fanów szeroko pojętej fantastyki, gier planszowych oraz RPG, którzy chcą dzielić się swoimi zainteresowaniami. Jego siedzibą były kolejno: Książnica Płocka, LO im. Stanisława Małachowskiego, Młodzieżowy Dom Kultury, Mazowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, ostatnio zaś organizuje swoje spotkania w Galerii Wisła. Klub czynnie angażuje się w różne wydarzenia kulturalne, organizując wykłady, spotkania autorskie, warsztaty i pokazy oraz prezentując gry planszowe lub bitewne. Obecnie współpracuje z Książnicą Płocką, Galerią Wisła oraz Płocką Grupą Rekonstrukcyjną. 

Sam konwent odbywa się od 2005 roku w październiku lub listopadzie i doczekał się już jedenastu edycji. Wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, czego dowodem jest rekordowa frekwencja w 2015 i 2016 roku, wynosząca ponad 400 osób. Gościł wiele znanych i zasłużonych dla kultury osób, takich jak Ewa Białołęcka, Witold Jabłoński, Radosław Lewandowski, Andrzej Pilipiuk czy Marcin Przybyłek. W ramach imprezy odbywa się także konkurs literacki, a dzieła laureatów trafiają do profesjonalnie wydanej antologii.

Celem festiwalu jest szerzenie kultury związanej z fantastyką, nauką i historią. Każdy, bez względu na wiek, znajdzie na nim coś dla siebie, niezależnie, czy poszukuje ambitnych i interesujących prelekcji, chce wziąć udział w konkursach gier planszowych, cosplayowych, wiedzowych lub spotkać znanych pisarzy czy rysowników. Jest to także, a może przede wszystkim, miejsce spotkań ze znajomymi, często z różnych zakątków Polski, z którymi można ciekawe spędzić wolny czas. Niewątpliwą zaletą Elgaconu jest jego kameralny charakter. Zalicza się bowiem (w skali kraju) do małych konwentów, jednak w dużej części dzięki temu zbiera wiele pozytywnych opinii. Odbywa się w placówkach, dla których oznacza to promocję i zdobycie prestiżu poprzez uczestnictwo na mapie imprez kulturalnych tak Płocka jak i kraju. Współpracując z klubem, zaznaczają one swój wpływ na rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży, kształtując ich kreatywność i pobudzając ciekawość świata. 

Wydarzenia

Miejsce: Płock
Termin: 11-12.11.2017

Przed nami kolejna, trzynasta już edycja Elgaconu – Płockich Dni Fantastyki, organizowana przez Płocki Klub Fantastyki Elgalh’ai. Chociaż liczbę 13 uważa się za pechową, my zamierzamy dowieść, że przesądy to bzdura. W tym celu wyszliśmy im naprzeciw i wraz z mitami oraz legendami, ustanowiliśmy je motywem przewodnim tegorocznej imprezy. Liczymy na to, że temat okaże się dla was atrakcyjny, w końcu to dla was go tworzymy, a wy nam w tym pomagacie.

Miejsce: Płock
Termin: 12-13.11.2016

Elgacon - 12 Płockie Dni Fantastyki to kolejna edycja konwentu, organizowanego niezmiennie przez Płocki Klub Fantastyki Elgalh’ai.Tym razem luźno utrzymana w konwencji historycznej i magicznej Podczas imprezy odbędą się więc liczne prelekcje fantastyczne i około fantastyczne, historyczne, bloki mangowe, sesje rpg, larpy, konkursy, turnieje z nagrodami oraz wiele, wiele innych atrakcji.

Miejsce: Płock
Termin: 29-31.10.2011

Strony: 1