Pod lupą

Rozbite imperium - Mitchell Hogan - Recenzja

Krew niewinnych, poprzedni tom cyklu pióra Mitchella Hogana, wzbudził we mnie dość mieszane uczucia. Z jednej strony pod względem czysto pisarskim nie odstawał zanadto od zadowalającego Tygla dusz, z drugiej charakteryzowała go typowa dla środkowych ksiąg „gra na przeczekanie”, czyli stan zawieszenia pomiędzy interesującym z natury rzeczy początkiem sagi, a potencjalnie emocjonującym punktem kulminacyjnym. Dodatkowym problemem były kwestie czysto wydawnicze – w Polsce pomiędzy udostępnieniem czytelnikom „jedynki” i „dwójki” minął mniej więcej rok: dość, by w międzyczasie zapomnieć, z czym właściwie zmagał się główny bohater.

więcej...

Książka

Wybierz książki rozpoczynające się na:
. 1 2 3 4 A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 29.09.2023

Brian McClellan, autor Trylogii Magów Prochowych, przedstawia nową historię fantasy, w której magia ma bardzo ograniczony zasób — a on powoli zaczyna się wyczerpywać... Szaleństwo od geniuszu dzieli tylko skala sukcesu.Spoglądając na bajecznie piękny zachód słońca rozpościerający się nad cuchnącym, krwawym błotem pobojowiska generał Demir Grappo zrozumiał, że woli towarzystwo żywych od zmarłych i przyjaciół od wrogów.

Autor:
Wydawca: MAG
Data premiery: 29.09.2023

Nagroda Hugo dla najlepszego cyklu 2022 Pierwsze dwie książki cyklu Zbłąkane dzieci Seanan McGuire Dołączcie do uczniów Eleanor i przejdźcie przez drzwi do światów niebezpiecznych i zarazem niezwykłych. Dzieci zawsze znikają w sprzyjających okolicznościach: wślizgują się w mrok panujący pod łóżkiem albo w głębi szafy, wpadają do króliczych nor albo do starych studni i wychodzą z nich.

Autor:
Wydawca: MAG
Data premiery: 29.09.2023

Imperium zawdzięcza mu nazwę, ale obecnie miasto Malaz jest jedynie sennym, prowincjonalnym portem. Nadeszła jednak noc, gdy mieszkańcy zabarykadowali drzwi i zamknęli szczelnie okiennice. Księżyc Cienia, który zdarza się raz na pokolenie, przyniósł ze sobą demoniczne ogary i inne, jeszcze groźniejsze istoty. Z ową nocą wiąże się również proroctwo zapowiadające powrót zaginionego od kilku lat cesarza Kellanveda.

Autor:
Wydawca: MAG
Data premiery: 29.09.2023

Wyobraź sobie, że jesteś Sirim Keetonem. Budzisz się w agonii wskrzeszenia, łapiąc powietrze po rekordowo długim ataku bezdechu sennego, trwającym sto czterdzieści dni. Czujesz, jak krew, lepka od dobutaminy i leuenkefaliny, przepycha się przez wyschnięte podczas miesięcy przestoju tętnice. Ciało powolutku, boleśnie się napełnia: rozszerzają się naczynia krwionośne, ciało się rozłazi; zginasz się, a nieprzyzwyczajone żebra głośno strzelają.

Autor:
Wydawca: MAG
Data premiery: 29.09.2023

Imperium Letheryjskie chwieje się w posadach. Otoczony przez pochlebców oraz agentów przekupnego kanclerza cesarz Rhulad Sengar pogrąża się w obłędzie. Wszędzie roi się od spisków. Imperialna tajna policja wszczyna kampanię terroru skierowaną przeciwko obywatelom. Zbłąkany, ongiś bóg obdarzony zdolnością jasnowidzenia, nagle przestaje dostrzegać przyszłość.

więcej...

Autor

Wybierz autorów, których nazwiska rozpoczynają się na literę:
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Y Z Ż

Andrzej Pilipiuk - ur. 1974 - pisać zaczął wcześnie, już w piątej klasie szkoły podstawowej. Tworzenie własnych światów stanowiło dla niego ucieczkę przed siermiężną rzeczywistością. Brak wiary we własne siły spowodował, że pierwsze teksty wydał drukiem późno - dopiero na studiach. Pewnego dnia Jarosław Grzędowicz, wówczas redaktor naczelny "Feniksa", podjął decyzję dopuszczenia na łamy miesięcznika opowiadań nikomu nieznanego debiutanta.

Urodzony 13.01.1972 roku w Hranicach na Morawach. Studiował fizykę na wydziale inżynierii jądrowej praskiej politechniki, po jej ukończeniu przez jakiś czas rozbijał atomy oraz wyrządzał inne szkody w Instytucie Badań Jądrowych w miejscowości Řež. Na czeskim rynku czytelniczym obecny od ponad dziesięciu lat. W swoich nierzadko uznanych za kontrowersyjne książkach wykorzystuje doświadczenia zdobyte w czasie uprawiania rozmaitych sportowych dyscyplin.

Urodzony: 23. 06 1972 Herb: Kościesza Zawód wyuczony: Historyk Rzeczypospolitej szlacheckiej i Kozaczyzny zaporoskiej wyklęty i obwolany banita przez badaczy dziejów starej daty Zawód wykonywany: twórca thrillerów historycznych i easternów rozgrywających się w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, designer i scenarzysta gier komputerowych (z braku możliwości pisania scenariuszy filmowych w Polsce) Antypatie: Chamy i chamstwo we wszelakiej postaci, poczynając od posłów Sejmu RP, poprzez dresiarzy, a skończywszy na japiszonach, komuniści i oraz tzw.

Zawód: zrezygnowałem ze świetlanej (z całą pewnością!) kariery prawnika, aby zostać dziennikarzem radiowym i prasowym. Znak Zodiaku: łączę twardość prącego przez życie Byka z mądrością chińskiego Węża (a przynajmniej tak to sobie wyobrażam). Ulubione zajęcie: zbyt nieprzyzwoite, abym szczegółowo się o nim rozpisywał. Ale poza nim, lubię w eleganckich miejscach biesiadować z grupą wyselekcjonowanych przyjaciół (i nie ma wśród nich agentów KGB).

Andrzej Ziemiański, rocznik 1960, jest architektem i mieszka we Wrocławiu. Debiutował zbiorem opowiadań Daimonion w 1985 roku. Potem opublikował szereg powieści, m.in. Wojny urojone, Bramy strachu, Dziennik czasu plagi, Zabójcy szatana, Nostalgia za Sluag Side (dwie ostatnie wspólnie z Andrzejem Drzewińskim). Następnie jako pisarz zamilkł na ponad dekadę, by, już w nowym tysiącleciu, powrócić w znakomitym stylu.

więcej...

Wydarzenia

Miejsce: Warszawa
Termin: 16-17.09.2023

Już 16-17 września 2023 zapraszamy do Centrum Targowo-Konferencyjnego EXPO XXI w Warszawie na najbardziej fantastyczne pożegnanie wakacji. Zanurz się w opowieściach, poznaj demonologię i mitologię, odkryj wyjątkowe książki i rękodzieło, a wszystko to inspirowane kulturą i wierzeniami Słowian (o szczypcie magii nie zapominając). Na Targach czekać będzie na Was mnóstwo stoisk Fantastycznych Wystawców, niesamowita atmosfera oraz wiele spotkań autorskich (przygotowaliśmy kilka niespodzianek).

Miejsce: Toruń
Termin: 15-17.09.2023

3 dni, dziesiątki gości, setki godzin programu i tysiące uczestników, których łączy miłość do fantastyki, gier i popkultury - to właśnie najlepiej opisuje Copernicon, konwent odbywający się od 2010 roku w Toruniu.Tegorocznej edycji imprezy towarzyszyć będą: panele dyskusyjne prelekcje tematyczne gry elektroniczne gry planszowe gry RPG konkursy turnieje Fantastyczne Targi Popkultury blok konferencyjny i wiele innych atrakcji.

Miejsce: Łódź
Termin: 01-03.09.2023

Kolejna odsłona łódzkiego konwentu, po raz pierwszy organizowana w randze Polconu. Więcej informacji wkrótce.

Miejsce: Wrocław
Termin: 23-27.08.2023

Miejsce: Wojsławice k. Chełma
Termin: 21-23.07.2023

Zapraszamy na XVI DNI JAKUBA WĘDROWYCZA, które odbędą się w dniach od 21 do 23 lipca 2023 roku. jak zawsze w Wojsławicach. Odbędą się tradycyjne spotkania z autorami, grafikami i innymi gośćmi, gry i zabawy, pokazy rekonstrukcji, warsztaty kowalstwa artystycznego oraz parę niespodzianek.

więcej...

Konwenty

Wybierz konwenty, których nazwy rozpoczynają się na literę:
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T W Z

Dni Fantastyki (DeeFy) to obecnie największa i jedyna organizowana nieprzerwanie od tylu lat impreza z branży fantastycznej na Dolnym Śląsku, a także jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Corocznie gromadzi ok. 1500-2000 miłośników fantastyki – nie tylko wrocławian, ale również fanów przyjeżdżających do nas z różnych części kraju. Pierwsze Dni Fantastyki odbyły się jeszcze w erze przedfejsbukowej, w 2004 roku.

Polcon – to jedno z najstarszych i zdecydowanie najbardziej tradycyjnych miejsc spotkań dla miłośników szeroko rozumianej fantastyki w Polsce. Powstał jako inicjatywa kilku organizacji zrzeszających fanów tej dziedziny. Jego cechą szczególną jest to, że co roku podczas tego wydarzenia przyznawana jest nagroda im. Andrzeja J. Zajdla oraz to, że za każdym razem odbywa się w nowym miejscu.

Pyrkon, choć nazwa może wydawać się myląca, wcale nie jest zlotem miłośników ziemniaków, lecz znaczącym w Polsce i jednym z największych w Europie festiwalem fantastyki i kultury popularnej. Odbywa się co roku w marcu, na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Festiwal przeszedł długą drogę od Dnia z Fantastyką, poprzez konwent organizowany w życzliwej szkole na poznańskim Dębcu.

Falkon jest interdyscyplinarnym festiwalem poświęconym kulturze inspirowanej szeroko rozumianą fantastyką To czterodniowa impreza, w trakcie której odbędzie się ponad 600 wydarzeń związanych z szeroko pojętą fantastyką i kulturą alternatywną. W ostatnich latach fantastyka z niszowej rozrywki 'dla wybrańców' stała się jednym z liczących się nurtów popkultury. Falkon przez czternaście lat z lokalnego zlotu zapaleńców wyewoluował w jeden z największych i najbardziej liczących się festiwali fantastyki w Polsce gromadzących miłośników książek, filmów, komiksów i wszelkiego rodzaju gier.

W dniach 21-23 lipca 2017 roku Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza” z Fundacją „Ku Przeszłości” organizują w Wojsławicach (woj. lubelskie, 23 km od Chełma) XII Dni Jakuba Wędrowycza. Dni Jakuba Wędrowycza to interdyscyplinarna trzydniowa impreza kulturalna o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku.

więcej...