"Azyl" Jarosława Grzędowicza już w sprzedaży!

Jak okazało się niedawno, Jarosław Grzędowicz schował wiele swoich opowiadań w szufladzie. Pisarz miał już do nich nie wracać, lecz ostatecznie zrobił to dzięki usilnym staraniom Fabryki Słów. Tak powstał Azyl - antologia, która właśnie trafiła do księgarń.

Tak książkę przedstawia sam autor:

W zeszłym wieku, któryś z wielkich pismaków powiedział, że kwintesencją zawodu jest to, że pisze się artykuł zdobywając informacje w pocie i znoju, a już wieczorem po opublikowaniu, efekty twojej harówki to już bezwartościowe śmieci, które wiatr rozwiewa po ulicach.

Kiedy pytano mnie dlaczego nie wydam tych starych, zaginionych tekstów, wykręcałem się zgodnie z prawdą, mówiąc, że nie mam ich fizycznie. Przepadły.

Trzeba było okrągłej daty mojego nastoletniego debiutu oraz entuzjazmu i benedyktyńskiej pracy ludzi z wydawnictwa „Fabryka Słów”. To było jak otwarcie kapsuły czasu. Wejście do zamkniętego od trzydziestu pięciu lat pokoju.

Postanowiłem ich za bardzo nie zmieniać. Nie przerabiać, nie dodawać im powagi, ani nie ulepszać.

Są moje. Kiedyś je napisałem, a potem trafiły na listę zaginionych. Ale skoro już się znalazły, chcę dać im okładki. Ich własne. Opowiadania nie powinny ginąć. Nawet te stare. Napisałem je. Niech więc żyją dalej.

Więcej informacji na temat Azylu znajdziecie tutaj.


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano: