Lipcowa Nowa Fantastyka już w sprzedaży

Do sprzedaży trafił lipcowy numer magazynu Nowa Fantastyka. Najnowsza odsłona kusi m.in. opowiadaniami Paolo Bacigalupiego, Elizabeth Bear i Cezarego Zbierzchowskiego, choć jest to jedynie początek atrakcji.

Co jeszcze w numerze?

 

Przemysław Pieniążek NAWIEDZONA AMERYKA
Poczęciu „American Horror Story” przyświecał konkretny cel: miało być dziełem łączącym najróżniejsze tradycje ekranowej grozy (ghost story, gore, slasher, torture porn), ale równie chętnie żonglującym konwencją filmu młodzieżowego, opery mydlanej, thrillera psychologicznego, SF oraz czarnego kryminału. Rezygnując z formatu telewizyjnej antologii – każdy sezon to jedna zamknięta opowieść – autorzy zaproponowali wielowątkowe historie, mające w równym stopniu wciągnąć widza w inteligentną grę ze skojarzeniami, co wywrócić na nice jego oczekiwania, zbulwersować, naruszyć emocjonalny komfort i (przede wszystkim) napędzić niezłego stracha.

Andrzej Kaczmarczyk MAŁE MIASTA, DUŻY STRACH
Historie o położonych na odludziu, pozornie idyllicznych miejscowościach, w których na przybysza z zewnątrz czyhają liczne niespodzianki i wszelkiej maści siły nieczyste, nie są niczym nowym. Rożne wariacje na ten temat znaleźć można u Stephena Kinga, H.P. Lovecrafta (choć w takim Innsmouth nawet pozornej idylli nie uświadczymy) czy nawet Philipa K. Dicka w jego „Kosmicznych marionetkach”. W istocie, pierwsza z takich opowieści ma już niemal dwieście lat i jest dziełem pierwszego amerykańskiego pisarza, który twórczość literacką uczynił swoim jedynym źródłem utrzymania.

Robert Ziębiński KINO JAK MALOWANIE
H.R. Giger nie był jedynym malarzem, który odcisnął swoje piętno na kinie. Bez ponurych pejzaży Edwarda Hoppera nie przerażałby nas Bates Motel i nie byłoby świata przyszłości „Łowcy androidów”. Obrazy Normana Rockwella wywarły wpływ na „Indianę Jonesa”, a bez Goi… bez Goi nie byłoby wyobraźni Guillermo del Toro.

Marek Grzywacz FANTASTYCZNY ŚWIAT – BRAZYLIA Część 1
Brazylia jednym będzie się kojarzyć z dziczą Amazonii, innym z rozwojem gospodarczym. Wśród skojarzeń pojawią się piłka nożna, karnawał bądź policjanci toczący wojnę z przestępczością w fawelach. Lecz jak różne oblicza tego ogromnego państwa przekładają się na literaturę fantastyczną?

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz DUŃCZYCY Z LAMUSA
Duńskie kino fantastyczne? Przeciętnemu widzowi amerykańskich blockbusterów ten termin chyba się z niczym nie kojarzy.

Koneserzy kina przypomną, że enfant terrible duńskiej kinematografii, Lars von Trier, nakręcił sporo obrazów, które można zaliczyć do fantastyki. Mało kto jednak pamięta, że Duńczycy kręcili takie filmy w epoce kina niemego – i to nie byle jakie. Przed I wojną światową pojawiło się kilku reżyserów, którzy zajęli się tematyką gwarantującą przyciągnięcie do kin możliwie jak najszerszego grona widzów. Dużą widownię, jak wiadomo, zapewniają sensacja, horror i fantastyka.

Ponadto w numerze:

  • nagrodzone Hugo opowiadanie Elizabeth Bear
  • opowiadania m.in. Paolo Bacigalupiego i Cezarego Zbierzchowskiego
  • felietony, zapowiedzi, recenzje, konkursy i inne stałe atrakcje.

Spis treści NF 07/2014

PUBLICYSTYKA

2 ZAPOWIEDZI

3 ZASTRZYK PRZYSZŁOŚCI Mateusz Wielgosz

4 NAWIEDZONA AMERYKA Przemysław Pieniążek

7 MAŁE MIASTA, DUŻY STRACH Andrzej Kaczmarczyk

10 KINO JAK MALOWANIE Robert Ziębiński

14 FANTASTYCZNY ŚWIAT: BRAZYLIA CZ .1 Marek Grzywacz

63 CENZOR, TWÓJ BRAT CZ.1 Maciej P arowski

65 DUŃCZYCY Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

72 SŁUSZNA SŁUSZNOŚĆ Rafał Kosik

73 ODRODZENIE ANALOGOWYCH ANTYKÓW Peter Watts

78 MIŁOŚĆ, SŁOWO MAGICZNE Łukasz Orbitowski

 

PROZA POLSKA

17 RÓŻA WIATRÓW Cezary Zbierzchowski

29 STARCIE ULTYMATYWNE Wiktor Ruszkiewicz

36 MMA Michał Nowina

 

PROZA ZAGRANICZNA

39 KADRY APOKALIPSY Paolo Bacigalupi

47 CIEMNE OGRODY Greg Kurzawa

54 SHOGGOTHY W ROZKWICIE Elizabeth Bear

 

RECENZJE

67 KSIĄŻKI 74 FILM 75 KOMIKS


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.