Relacja z gali wręczenia Zajdli za 2011 rok

Tradycyjnie już podczas Polconu przyznawane były Nagtody Literackie im. Janusza A. Zajdla. Plebiscyt posiada kilkunastoletnią, burzliwą historię, zaś o jego specyfice świadczy fakt, że statuetki dla najlepszych twórców są wręczane na podstawie głosów fanów. Fanów, czyli nas - zwykłych czytelników polskiej fantastyki. Zaplanowana na sobotni wieczór gala była jak zwykle kulminacyjnym punktem konwentu.

Wszystko rozpoczęło się od pokazu artystycznego. Gdy zgasły światła, wśród widowni zaczęli krążyć zamaskowani i chodzący na szczudłach aktorzy, wyobrażający futurystycznych jeźdzców apokalipsy. Na koniec występu zaprezentowali publiczności statuetki, które już niedługo miały zostać wręczone laureatom.

W części oficjalnej omówiono pokrótce nominowane dzieła oraz przedstawiono sylwetki ich autorów. Każdy z nich otrzymał gromkie brawa - w przeciwieństwie do prowadzącego, który nie ustrzegł się kilku zabawnych przejęzyczeń. To jednak zeszło na dalszy plan, gdy na scenie pojawiła się Jadwiga Zajdel. Żona patrona nagrody ogłosiła zwycięzców: Grillbar Galaktyka Mai Lidii Kossakowskiej w kategorii powieść oraz Bajkę o trybach i robotach Jakuba Ćwieka z anrologii Księga wojny w kategorii opowiadanie. Rycerz Jedi oraz Mroczny Lord Sith wręczyli laureatom kwiaty, lecz nie były to ostatnie rozdane statuetki tego wieczoru. Trzecią otrzymała sama Jadwiga Zajdel - trzeba bowiem przypomnieć, że jej mąż, zmarły w 1985 roku Janusz Zajdel, nigdy nie odebrał nagrody za wydaną w 1984 roku Paradyzję. Fandom Polski postanowił to nadrobić i pośmiertnie uhonorować pisarza. Dwadzieściasiedem lat poślizgu to całkiem sporo, ale lepiej późno, niż wcale, prawda?

 

Niedługo później na scenie pojawił się Mirosław Kowalski z warszawskiego Stowarzyszenia Avangarda, który oficjalnie ogłosił, że przyszłoroczny Polcon odbędzie się właśnie w stolicy. Pierwotnie miał on mieć miejsce w Toruniu, jednak klub, któremu przyznano organizację imprezy, rozpadł się. W związku z tym Fandom zadecydował, że to Warszawa ugości fantastów z całej Polski w 2013 roku. Biorąc pod uwagę poziom kolejnych edycji konwentu Avangarda, można spodziewać się, że organizatorzy nie zawiodą.

Na koniec przedstawiciele organizatorów Polconu 2012 - stowarzyszenia Wratislavia Fantastica i Centrum Kultury Zamek - dokonali oficjalnego zamknięcia imprezy. Oczywiście sam konwent trwał w najlepsze do niedzielnego popołudnia, jednak jego zasadnicza część zakończyła się wraz z zamknięciem gali wręczenia "Zajdli". I to by było na tyle. Do usłyszenia za rok, podczas kolejnego rozdania "fantastycznych" statuetek.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.