Skocz do zawartości

Stephen King i jego twórczość.


Jachoo

Rekomendowane odpowiedzi

Autor ten może i nie jest typowym pisarzem książek fantasy, jednakowoż uważam, że warto się zaznajomić bliżej z książkami przez niego stworzonymi. A tych jest naprawdę niemało. Większość z nich to typowe horrory, ale generalnie można w nich znaleźć właściwie wszystkie wątki spotykane w literaturze - kryminał, romans itd. Książki Kinga cechuje niezwykle wyrazista i złożona psychika postaci. Normalni ludzie zostają postawieni w absolutnie niezwyklej sytuacji, i zachowują sie bardzo sugestywnie. Niejednokrotnie ciarki przechodzą po plecach. Ukoronowaniem twórczości tego autora jest cykl pt. "Mroczna Wieża" z rewolwerowcem Rolandem w roli głównego bohatera. Jest to seria wielowątkowa i wielopłaszczyznowa. King raczy nas w niej (oprócz genialnej fabuły oczywiście) wieloma "smaczkami", które są do wychwycenia dla wiernych czytelników. Niejednokrotnie czułem się usatysfakcjonowany, gdy wiedziałem, jakiej innej książki dotyczy zdanie, myśl czy bohater pojawiający się wy?łącznie przez chwilę. Nie znaczy to, że niezaznajomieni z dziełami Stephena nie będą czerpali satysfakcji z lektury tejże, tylko po prostu umieszczone s w niej "bonusy" dla stałych czytelników :-). Szczególnie polecam książki pt. "Cmentaż zwieżąt" (błędy ortograficzne celowe), "To", czy "Bastion" (wielkość tych dwóch ostatnich może przerazić, ale naprawdę warto przez nie przebrnąć). Nie jestem bojaźliwy i przeczytałem niejeden horror, ale przy lekturze "To" autentycznie przechodziły mnie dreszcze i jakisś czas bałem się ciemności :P. Mam nadzieję, że sięgniecie po książki Stephen Kinga, bo naprawdę warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że właśnie wymieniony przeze mnie "Cmentaż zwieżąt" powinien dać rade. Ja swoją przygodę z Kingiem rozpocząłem od "Sklepiku z marzeniami", i też mnie wciagnęło. Równie dobry na początek może być któryś z tomików opowiadań Kinga - "Szkieletowa załoga", "Wszystko jest względne". Pozwalają one poznać styl Kinga bez czytania setek stron wstępu, tylko krótkie, kilkudziesięciostronicowe opowiadania. Nie polecam na początek "Nocnej zmiany", nawet mnie się to dziwnie czytało, bo jest dość specyficzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mia?a poleci? co? na pocz?tek, to równie? "Cm?ta? zwie??t" albo s?awne i znane pewnie z wersji filmowej "L?nienie". Pierwsza pozycja jest krótsza, je?li kogo? przera?a obj?to?? ksi??ek, cho? druga te? do bardzo d?ugich nie nale?y :) Poleci?abym równie? "Bastion", wspaniale mi si? to czyta?o, mimo ?e to t?gie tomiszcze. Chyba powsta? nawet jaki? serial na podstawie tej powie?ci, ale nie mia?am przyjemno?ci obejrze?. Mo?e kto? z was zna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

King jest jednym z moich ulubionych twórcow :) takie ksiazki jak "L?nienie", "Buick 8", "Carrie" czy genialna "Dolores Claiborne" zajmowa?y mi ca?e wieczory i nie pozwala?y k?a?? si? spa? :) Wszystkim polecm równie? opowiadanie "Mg?a" i pierwsze wydane opowiadanie Kinga (mia? kilkanascie lat gdy je napisa?) - "Tygrys"

Mroczna Wie?a mnie rozczarowa?a - nie czuje klimatu sagi i mi sie ona ogolnie nie podoba. ale wiem ze mnostwo osob za nia przepada. Coz kwestia gustu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubi? Kinga.

Nie uwa?am go za jakiego? wybitnego autora (ale ja niewielu za takowych uwa?am), napisa? kilka ksi??ek lepszych, kilka gorszych. Ale ogólnie lubi? i fajnie mi si? czyta jego powie?ci i opowiadania.

Mroczna Wie?a mnie wci?gn??a i poch?ania?em kolejne tomy b?yskawicznie, a potem czeka?em na premier? kolejnych. Najbardziej ze wszystkich cz??ci MW do gustu przypad?y mi "Ziemie Ja?owe". Tak?e z przyjemno?ci? wy?awia?em nawi?zania do pozosta?ych powie?ci i opowiada? Kinga (Bastion czy Serca Atlantydów na przyk?ad).

Ksi??ki Kinga maj? fajn? atmosfer?. Jako pierwszego przeczyta?em wspomnianego "Buicka 8" - by?a to mo?e pi?ta klasa podstawówki...? W ka?dym razie wci?gn??o mnie i z ch?ci? si?gam po pozycje opatrzone nazwiskiem "Stephen King".

L?nienie... Tu o?miel? si? stwierdzi?, ?e film by? lepszy od ksi??kowego orygina?u. Szczególnie dlatego, ?e film nic by nie straci?, gdyby uzna?, ?e nie dzia?o si? tam prawie nic nadprzyrodzonego i te nadnaturalne rzeczy ograniczy? do minimum. Nie by?o te? jasnego fina?u, który wszystko rozwi?zuje i w?tek tego czarnego, którego nazwiska niestety zapomnia?em, rozwi?zany du?o ciekawiej...

No i genialny Nicholson ;)

Bastion czyta?em z przyjemno?ci?. Pierwsze strony to ju? ?wietny klimat, a dalej jest coraz lepiej.

Ze Szkieletowej Za?ogi nie wszystkie opowiadania mi podesz?y. Ale cz??? z nich jest ?wietna, na przyk?ad "Edytor tekstu" (o ile dobrze zapami?ta?em tytu?).

Ogólnie tak, lubi? i ch?tnie czytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego tomu to opowiadanie, które ja najbardziej zapami?ta?em, to to traktuj?ce o studencie medycyny, który zwariowa? i zacz?? z akademika strzela? do ludzi. (tytu? to bodaj?e "Kain") Tematyka ww. jest mi w miar? bliska :P. Tak samo zapami?ta?em opowiadanie o lekarzu, który przemyca? heroin? i utkn?? na ma?ej, skalistej wysepce - rewelacja. "Edytor tekstu" rownie? dzia?a na wyobra?ni?. Jednak?e, je?li mia?bym wybra? najlepsze opowiadanie Kinga, to stawiam na "Prosektorium nr 4" z cyklu "Wszystko jest wzgl?dne". Dla mnie jest to absolutny nr 1 - jak wyobrazam sobie, ze jestem w podobnej sytuacji, jak bohater, to mnie po prostu skreca ze strachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, "Miasteczko Salem" równie? "daje po garach". W du?ym stopniu historia z Miasteczka... zosta?a wykorzystana w Mrocznej Wie?y. Jest tam bardzo ciekawie rozwini?ta (przynajmniej, je?li chodzi o dalsze losy ojca Callahana). To bodaj?e najwi?kszy odno?nik do innych ksi??ek Kinga zawarty w serii o Wie?y. Czyta? ktokolwiek z Was "Bezsenno??"? To jest z kolei ksi?zka, gdzie wyst?puje najbardziej wyraziste odniesienie do "Mrocznej Wie?y". (nomen omen bohater tej ksi??ki {bezsennosci} pojawia si? równie? w znacz?cej roli w ww. cyklu.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Jestem po lekturze "Miasteczka Salem" i chyba dołączyłem do grona fanów Kinga ;P

Książka jest napisana z ogromnym rozmachem i bardzo dobrze się ją czyta.

Niestety wyrosłem z tego typu horroru, dlatego ta powieść tylko w kilku momentach wymusiła szybsze bicie serca Mrugnięcie

Niewątpliwie solidna powieść, trzeba ją przeczytać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podobno Kinga albo się kocha, albo nienawidzi. Do tej pory przeczytałem 3 jego dzieła - Carrie, Wielki Marsz i Rękę Mistrza - i nie wylądowałem po żadnej stronie barykady. :P Zresztą z takim zestawem [Carrie - najgorsza książka jaką czytałem, Wielki Marsz - "tylko" dobra pozycja z cholernie wielkim potencjałem, Ręka Mistrza - świetna książka imo] ciężko wyrobić sobie opinię o autorze. :P No nic, King książek napisał od groma, więc zaopatrzę się jeszcze w parę i wtedy dopiero osądzę. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...