Pyrkon

Podstawowe informacje

Konwenty - Konwent - Pyrkon itemprop=

Pyrkon, choć nazwa może wydawać się myląca, wcale nie jest zlotem miłośników ziemniaków, lecz znaczącym w Polsce i jednym z największych w Europie festiwalem fantastyki i kultury popularnej. Odbywa się co roku w marcu, na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Festiwal przeszedł długą drogę od Dnia z Fantastyką, poprzez konwent organizowany w życzliwej szkole na poznańskim Dębcu. Dzisiaj stał się festiwalem, co oznacza, że rozszerza swoją tematykę, łącząc cechy znanych z przeszłości konwentów i współczesnych imprez kulturalnych.

Pyrkon jest imprezą organizowaną przez fanów dla fanów, która z roku na rok przyciąga coraz większe grono ludzi zainteresowanych szeroko pojętą fantastyką. W związku z rosnącą liczbą uczestników po edycji 2010, podjęto decyzję o przeprowadzce na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wtedy na festiwal przybyło 3 tysiące osób, w 2012 roku było ich już 6 tysięcy, a w 2013 roku aż 12300!

Co sprawia, że Pyrkon to wyjątkowa impreza? Może:

– ponad 800 godzin atrakcyjnego i zróżnicowanego programu,
– profesjonalna przestrzeń targowa i ciekawi wystawcy, których nie spotkasz nigdzie indziej,
– liczni goście z zagranicy oraz polscy twórcy (dotychczas odwiedzili nas: Ian McDonald, Graham Masterton, John Wick, Grzegorz Rosiński, Adrian Tchaikovsky, Jarosław Grzędowicz, Jacek Dukaj i dziesiątki innych),
– olbrzymi gamesroom, ocean gier,
– fantastyczne LARP-y,
– porywające sesje RPG,
– wystawy, pokazy i koncerty,


Na pewno! Jednak przede wszystkim Pyrkon to wydarzenie, podczas którego można spotkać podobnych sobie ludzi z całej Polski, wymienić się doświadczeniami i zawiązać nowe, owocne znajomości. Ponad 12 tysięcy osób o zbliżonych zainteresowaniach i pasjach w jednym miejscu to największy sukces Klubu Fantastyki "Druga Era" i jednocześnie dla niego najwspanialsza nagroda.

Naszą imprezę doceniają także uczestnicy. W plebiscycie Katedry na „Najlepszy konwent lub inną fantastyczną imprezę masową” Pyrkon od 2010 roku zajmuje I miejsce.

Organizując Pyrkon, chcemy nie tylko zaprosić Was do aktywnego udziału w życiu kulturalnym polskich fanów fantastyki, ale przede wszystkim zaprezentować niezliczone możliwości, jakie ona zapewnia. Naszym celem jest ukazanie, że fantastyka to godna zainteresowania dziedzina kultury, która obecna jest wszędzie – od literatury, poprzez film i gry.

Pozostaje nam zapewnić, iż dokładamy wszelkich starań, aby Pyrkon 2014 był jeszcze lepszym, bogatszym w atrakcje i satysfakcjonującym spotkaniem z fantastyką. Przybywajcie, przekonacie się sami, czy nam się udało!

Wydarzenia

Miejsce: Poznań
Termin: 14-16.05.2021

Miejsce: Poznań
Termin: 08-10.05.2020

Pyrkon to przede wszystkim ludzie – fani fantastyki, twórcy, producenci, wystawcy i… Ty, ponieważ Pyrkon to fantastyczne miejsce spotkań. Odwiedź nas koniecznie! DLACZEGO WARTO BYĆ NA PYRKONIE? Ponieważ… Liczba uczestników festiwalu stale rośnie – od 600 osób w roku 2000 do ponad 52 000 sprzedanych biletów i 120 000 odwiedzających w roku 2019! Festiwal posiada bogatą tradycję – w 2020 roku będzie miała miejsce już XX edycja.

Miejsce: Poznań
Termin: 26-28.04.2019

Przygotowywany przez Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era” Festiwal Fantastyki Pyrkon jest największym organizowanym w Polsce i tej części Europy konwentem, który każdego roku ściąga do Poznania tysiące fanów wszelkiego rodzaju fantastycznych gier, filmów, książek i seriali oraz entuzjastów mangi i anime. W czasie trwającej od 18 do 20 maja imprezy biorący udział w wydarzeniu uczestnicy mają okazję, by na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich posłuchać wielu wykładów i prelekcji, spróbować swoich sił w konkursach, zobaczyć liczne wystawy oraz odwiedzić dziesiątki stoisk z wyjątkowymi gadżetami i innymi związanymi z popkulturą produktami.

Miejsce: Poznań
Termin: 17-21.05.2018

Miejsce: Poznań
Termin: 28-30.04.2017

Czym jest Pyrkon? Pyrkon to organizowany w Poznaniu festiwal dla miłośników szeroko pojmowanej fantastyki. Od samego początku Pyrkon organizowany jest przez Klub Fantastyki „Druga Era”. Jakie atrakcje zapewnia Pyrkon? - Dziesiątki sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami: Cosplay, wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy i pokazy nie z tej ziemi. - Raj dla fanów fantastycznych gadżetów - ponad 7 000 m2 ze sklepami z biżuterią, figurkami, grami, ubraniami, gadżetami - w skrócie ze wszystkim, o czym możecie zamarzyć.

Miejsce: Poznań
Termin: 08-11.04.2016

Bądź częścią jeszcze bardziej fantastycznej XVI edycji! Festiwal Fantastyki Pyrkon to najpopularniejsza impreza fantastyczna w Polsce, zaliczana również do największych w Europie. Z roku na rok liczba jej uczestników powiększa się, gdyż organizatorzy Pyrkonu zachęcają do przyjazdu nie tylko miłośników literatury, lecz także filmów, gier oraz seriali fantastycznych.

Miejsce: Poznań
Termin: 21-24.03.2014

Pyrkon, choć nazwa może wydawać się myląca, wcale nie jest zlotem miłośników ziemniaków, lecz znaczącym w Polsce i jednym z największych w Europie festiwalem fantastyki i kultury popularnej. Odbywa się co roku w marcu, na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Festiwal przeszedł długą drogę od Dnia z Fantastyką, poprzez konwent organizowany w życzliwej szkole na poznańskim Dębcu.

Miejsce: Poznań
Termin: 22-25.03.2013

Pyrkon to wcale nie zlot miłośników ziemniaków, lecz największy festiwal fanów fantastyki w Polsce, który odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jednak wszystko zaczęło się od małej szkoły na Dębcu w Poznaniu, gdzie w 2000 roku grupa miłośników gatunku zrzeszona w Klubie Fantastyki "Druga Era" postanowiła stworzyć coś wyjątkowego. Tak właśnie powstał Pyrkon, który z roku na rok przyciąga coraz większe grono ludzi zainteresowanych szeroko pojętą fantastyką.

Miejsce: Poznań
Termin: 23-26.03.2012

Miejsce: Poznań
Termin: 25-28.03.2011

Pyrkon jest to ogólnopolski konwent (zjazd miłośników fantastyki) odbywający się corocznie w Poznaniu. Naszym głównym celem jest propagowanie fantastyki zawartej w literaturze, komiksie, filmie oraz w grach: komputerowych, RPG, planszowych, karcianych i bitewnych. Realizujemy go na konwencie poprzez: prowadzenie spotkań autorskich z pisarzami fantastyki oraz paneli dyskusyjnych z ich udziałem, prelekcje tematyczne związane z wszelkimi dziedzinami fantastyki oraz prelekcje popularnonaukowe powiązane z fantastyką, spotkania z wydawcami książek i gier, sesje RPG oraz LARPy, udostępnienie gier planszowych (tzw.

Strony: 1 2