24/02/2022. Antologia dla Ukrainy

Podstawowe informacje

24.02.2022 to spontaniczna akcja wydawnicza, zainicjowana w środowisku polskich twórców i czytelników grozy i fantastyki przez pisarza, Jarosława Klonowskiego. Skupiona początkowo na literaturze niesamowitej, rozrosła się w otwarty projekt, z którego dochód zostanie w całości przeznaczony na wsparcie organizacji, zajmującej się pomocą humanitarną dla cywilnych ofiar napadniętej przez Rosję Ukrainy.

Książka, ze względu na potrzebę szybkiego działania w czasie kryzysu wojennego, przyjęła formę ebooka, który zawiera utwory wybrane przez organizatorów spośród nadesłanych propozycji, a także opowiadania zaproszonych do projektu pisarzy oraz ilustracje grafików, którzy wsparli nasze wydanie. Poza samą antologią literacką został przygotowany również dodatek stworzony przez twórców komiksów.

W antologii udział wzięło grono uznanych autorów związanych z polską fantastyką, m.in.:

  • Wojciech Gunia – laureat nagród im. Stefana Grabińskiego, im. Macieja Parowskiego i im. Jerzego Żuławskiego,
  • Jakub Bielawski – nominowany do nagrody Angelus,
  • Łukasz Orbitowski – laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia,
  • Radek Rak – Zdobywca Nagrody Literackiej „Nike” w roku 2020,
  • Michał Cetnarowski – laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla 2016 za napisane wraz z Łukaszem Orbitowskim opowiadanie „Wywiad z Borutą”,
  • Michał Protasiuk – laureat nagrody im. Jerzego Żuławskiego,
  • Magdalena Salik – polska pisarka i dziennikarka,
  • Marcin Podlewski – polski dziennikarz i pisarz, laureat m.in. konkursu na 30- lecie Nowej Fantastyki, nominowany do nagrody Zajdla.

W krótkiej przyszłości planowany jest projekt audiobooków i słuchowisk zorganizowanych wokół oryginalnej antologii. Udział w nim wezmą czołowi lektorzy polscy.

Nad stworzeniem antologii czuwał zespół redakcyjny: Grzegorz Czapski (redaktor Magazynu Biały Kruk), Jarosław Klonowski (pisarz), Katarzyna Koćma (redaktorka, tłumaczka, pisarka), Agnieszka Michałowska (koordynatorka), Joanna Krystyna Radosz (pisarka, tłumaczka, dziennikarka).

Jedną z redaktorek antologii była Anna Kańtoch, laureatka nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award, nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody specjalnej imienia Janiny Paradowskiej (przyznawaną w ramach Nagrody Wielkiego Kalibru), nagrody Wielkiego Kalibru oraz pięciokrotnie otrzymała nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Dochód z antologii został w całości przekazany na konto organizacji Proliska.

Historycy, psychologowie i etycy będą zapewne w przyszłości dyskutować o naturze zła, które obwieściło się tamtego lutowego ranka, które zapowiadało się już wcześniej, uchylając rąbka tajemnicy swojego fundamentalnego obłędu. Czy było ono diaboliczne – świadome siebie, świadome własnego zwyrodnienia – czy było ono prymitywne, bestialskie, niezdolne do rozpoznania własnej pozycji na siatce wartości? Czy może było ono czymś jeszcze innym?

Odpowiedzi na te pytania są kwestią przyszłości, a zanim nastanie przyszłość, trzeba przejść przez to wieczne teraz: chwilę, która jednocześnie tworzy się i ulatuje; która konstytuuje się gdzieś pomiędzy traumatycznym powidokiem a pełną trwogi antycypacją. Chwilą będącą egzaminem, którego poprzez jego zakorzenienie w tym strasznym „teraz” nie można przesunąć na żaden inny plan.

ze wstępu Wojciecha Guni

News

więcej...