Diabłu ogarek. Czarna wierzba

Podstawowe informacje


"Miedze pomiędzy ziemią, niebem a piekłem wszędzie tu na Mazowszu jasno i wyraźnie wytyczone były i każdemu od maleńkości znane. Tylko głupi przekraczali je na własną wieczną szkodę. (...)

- Burzą ład, Stasiu - kręcił głową zafrasowany pradziad Jakub. - Burzą nam ład! A to podstępem, a to przekupstwem, w końcu zaś będą burzyć przemocą."


Lipiec 1639 roku, Mazowsze, miasta Liw i Węgrów. Ostatnie chwile niezmąconej niczym chwały i dobrobytu Rzeczypospolitej. Weteran wojny smoleńskiej Stanisław Jakub Lawendowski herbu Paprzyca, woźny trybunału ziemi liwskiej, specjalizuje się w doręczaniu pozwów wyjątkowo agresywnym adresatom. Bywa, że jak weźmie skwitowanie odbioru, to wyrok nie jest już konieczny. Czasem jednak zawodzą naturalne sposoby i aby sprawiedliwości stało się zadość, niezbędna jest pomoc czarnej magii. Te kontrowersyjne praktyki są solą w oku pewnego biskupa oraz podróżującego incognito hiszpańskiego inkwizytora. Miejscowi magnaci zaś dostrzegają okazję przeprowadzenia własnej przewrotnej intrygi...

Autor oddaje hołd swoim przodkom - drobnej szlachcie gniazdowej z mazowieckich zaścianków - i zabiera czytelnika w nostalgiczną podróż w czasie, do epoki, w której najwyższymi wartościami były ład w świecie i zaświatach oraz poprawne stosunki z sąsiadem, choćby nawet był to sam diabeł.

W przygotowaniu tom drugi przygód woźnego Lawendowskiego – Diabłu ogarek. Eliksir z mandragory.

Pod lupą

Diabłu ogarek. Czarna wierzba - Konrad T. Lewandowski - Recenzja

Konrad T. Lewandowski znany jest czytelnikowi z serii fantasy o kotołaku Ksinie, a także powieści kryminalnych o nadkomisarzu Drwęckim.

Akcję nowego cyklu umiejscawia w Rzeczpospolitej XVII wieku. Żeby stworzyć sensowną powieść osadzoną w przeszłości, i to tak odległej, trzeba mieć rozległą wiedzę o całokształcie życia politycznego, kulturalnego, religijnego i codziennego, którą autor niewątpliwe posiada.

więcej...