Marcowa "Nowa Fantastyka" już w sprzedaży

Informacja prasowa Prószyński Media:

 

W marcowym numerze “Nowej Fantastyki” coś dla każdego.

Adam Siennica MAŁY SREBRNY EKRAN
Wbrew pozorom, w historii telewizji nie było zbyt wielu udanych seriali opartych na filmach – hity możemy policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie moda na realizację seriali w oparciu o znane filmy nasila się, a w najbliższym czasie szykuje się sporo interesujących produkcji.

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz POTWÓR Z LAMUSA
Lata 1933 i 1934 obfitowały w wiele wydarzeń, które okazały się później znaczące. Tymczasem w prasie, obok kanclerza Niemiec, kryzysu i wybryków polityków, głównym bohaterem artykułów był tajemniczy potwór ze szkockiego jeziora.

Paskuda – dorobiwszy się oficjalnego miana „potwora z Loch Ness” – wylazła na ląd i zaczęła przepełzać przed samochodami lub straszyć damy wracające z kościoła. Według różnych świadectw, stworzenie raz przypominało węża z garbami, raz zaś słonia o wydłużonej szyi i z racicami – miało mierzyć 10 metrów i mieć ogon.

Rafał Kosik CENZUROWANIE SŁOWNIKA
Przez dziesięciolecia fikcja wykreowana dawno temu przez Orwella doskonale oddawała rzeczywistość państw komunistycznych. Wydawało się, że wraz z upadkiem totalitaryzmu, cały ścisły nadzór nad obywatelami, a dokładniej jeden z jego elementów – nowomowa – przestanie istnieć. Nie, nie przestała. I ma się doskonale. Obecna forma nowomowy jest jednak bardziej przemyślana.

Łukasz Orbitowski CZŁOWIEK PRACY I DUCHY
Powrót do filmu, dokonany po latach, obrasta bluszczem wspomnień i umożliwia zaobserwowanie skali zmiany w samym obserwatorze. Takie „Opętanie” („Stir of Echoes”) obejrzałem gdzieś dekadę temu i zlekceważyłem, doceniając jednocześnie jego wartość. Wydał mi się bardzo dobrze zrobiony, jednocześnie wtórny względem azjatyckiego kina grozy, znajdującego się wówczas u szczytu potęgi. Pomyliłem się jak zwykle. „Krąg”, który rozpętał dalekowschodnią modę, powstał w 1998 roku, „Opętanie” zaledwie rok później, a więc powinniśmy mówić o przypadkowej jedności idei, a nie koniunkturze. Do tego film powstał w oparciu o tekst Richarda Mathesona, czyli faceta który spędził młodość z brontozaurami i wówczas raczył pisać.

Przemysław Pieniążek OBLICZA HYDROZAGŁADY
Na poły mityczne opowieści o wielkim potopie, Bożym wybrańcu oraz dryfującej po niszczycielskim żywiole arce stanowią źródło inspiracji dla niezliczonych utworów. Po biblijną historię sięgnął także Darren Aronofsky, reinterpretując losy Noego w dość nietypowy sposób. Pochodzące z różnych stron świata opowieści o wielkim potopie oraz boskim ulubieńcu będącym ojcem nowego rodzaju ludzkiego wykazują wiele cech wspólnych na poziomie topiki, aczkolwiek podlegają reinterpretacji zgodnie z duchem poszczególnych kultur.

Ponadto w numerze:

  • opowiadania: Charles Stross, Wawrzyniec Podrzucki, Jeremiah Tolbert i inni
  • ogłoszenie nominacji do Nagród „Nowej Fantastyki” 2014
  • zapowiedzi nowości, recenzje, konkursy

Zapraszamy do lektury!

Spis treści NF 03/2014

PUBLICYSTYKA

2 ZAPOWIEDZI

3 ZASTRZYK PRZYSZŁOŚCI Mateusz Wielgosz

4 OBLICZA HYDROZAGŁADY Przemysław Pieniążek

7 MAŁY SREBRNY EKRAN Adam Siennica

10 „NF” I PYRKON NAGRADZAJĄ Marcin Zwierzchowski

12 FANTASTYCZNY ŚWIAT – IZRAEL CZ .2 Marek Grzywacz

14 AMBITNE PULP FICTION Rozmowa z Lavie Tidharem

63 OBRAZ, SŁOWO, ALZHEIMER, CZ .1 Maciej Parowski

65 POTWÓR Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

72 CENZUROWANIE JĘZYKA Rafał Kosik

78 CZŁOWIEK PRACY I DUCHY Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

17 FALSTART Wawrzyniec Podrzucki

30 KRE(JZ)OLKA Krystyna Chodorowska

PROZA ZAGRANICZNA

40 COŚ NAJBLIŻSZEGO Genevieve Valentine

50 DZIKA FARMA Charles Stross

57 UTRACONA DUSZA MARGUERITE ESPINOZY Jeremiah Tolbert

RECENZJE

67 KSIĄŻKI 73 FILM 76 KOMIKS


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.