Mass Effect

Podstawowe informacje

W roku 2148 rasa ludzka rozpoczęła szybką ekspansję kosmosu. Wkrótce zaczęła pełnić jedną z wiodących ról w galaktyce. Nikt tak jak ludzie, nie potrafi wywoływać wojen i zawierać korzystnych sojuszów. Komandor Shepard dowodzi dumą floty międzygwiezdnej „SSV Normandia”. Zadaniem Sheparda jest powstrzymanie armii na której czele stoi zbuntowany były agent Saren, który za cel stawia sobie zniszczenie rasy ludzkiej. Taki jest przynajmniej główny wątek fabuły, bo dochodzą do tego dziesiątki misji pobocznych oraz sama struktura gry, która sprawia, że tak naprawdę historię bohatera tworzy sam gracz. To od niego zależy gdzie poleci Normandia z Shepardem i jego drużyną na pokładzie i z kim przyjdzie im walczyć.

Mass Effect to niemal produkt idealny w kategorii action RPG. Bioware, twórcy m.in. Star Wars: Knights of the Old Republic, poszli kolejny krok dalej i stworzyli grę osadzoną w bardzo realistycznym świecie, z bardzo przekonywującymi postaciami i ciekawymi misjami. Gracz ma praktycznie nieograniczoną swobodę. Rozgrywka zaczyna się od stworzenia własnego bohatera, co nie jest bez znaczenia, bo część misji jest ściśle powiązana z historią stworzonej postaci. Przeszłość Sheparda wpływa zatem na jego losy w czasie gry. Podczas tworzenia postaci, gracz wybiera również jedną z sześciu klas, a raczej specjalizacji. Ma to wpływ na korzystanie z trzech podstawowych zdolności: umiejętności bojowych, technicznych i biotyki, czyli odpowiednika magii. Dalszy rozwój bohatera odbywa się zgodnie z najlepszymi kanonami gatunku RPG – wykonywanie misji lub walka przynoszą punkty doświadczenia, które potrzebne są do uzyskiwania kolejnych poziomów. Po awansie gracz dostaje kilka punktów do rozdzielenia pomiędzy poszczególne atrybuty, co z kolei odblokowuje nowe umiejętności.

News

Rotacje pracownicze w branży gamingowej są czymś naturalnym i rzadko kiedy informacje o nich warto zamieniać w newsy. Kiedy jednak ktoś taki jak Mac Walters opuszcza BioWare, jest to bez wątpienia istotna wiadomość.

więcej...