TES IV: Knights of the Nine

Solucja i poradnik gry TES IV: Knights of the Nine

Dodatek Knights of the Nine zawiera w sobie dość obszerną przygodę, składającą się z jedenastu złożonych questów. Poniżej opisałam szczegółowo sposób przejścia tych zadań i ukończenia „świętej misji Rycerzy Dziewięciorga”.

Pilgrimage

Przygoda rozpocznie się, gdy, będąc w mieście, usłyszysz plotkę o ataku na kaplicę Dibelli w Anvil. Kiedy pojawi się wpis w dzienniku, udaj się tam i skieruj w stronę kaplicy. Zatrzyma cię strażnik, który da ci ostrzeżenie – jeśli nie masz mocnego żołądka – nie wchodź. Ty jednak, rzecz jasna, wejdź i obejrzyj sobie widoki po ataku. Wychodząc, spotkasz Profetę. Prorok ma ci wiele do powiedzenia na temat samego ataku i tego, kto jest zań odpowiedzialny. Wg niego jest nim Umaril – starodawny król Ayleidów, 3000 lat temu obalony i zabity przez boskiego wysłannika – Pelinala Whitestrake'a. Ciało Umarila zostało zgładzone, ale jego duch przetrwał – teraz szuka on zemsty na bogach w swojej nowej fizycznej formie. Jedynym sposobem na ostateczne go pokonanie, jest zdobycie świętych reliktów, legendarnej zbroi Pelinala. Prorok jest na tyle przekonujący, że twój bohater zgłosi się na ochotnika do ponownego ratowana Tamriel.


Szlak Pielgrzyma

Profeta zapyta cię, czy jesteś godnym tego zadania rycerzem. Będziesz miał do wyboru kilka odpowiedzi – w zależności od tego, jakie wątki już wcześniej zakończyłeś, czyli np. Bohater Kvatch, Arcymag, Champion Cyrodiil itd. Najlepiej jednak będzie, jeśli odpowiesz, że NIE. Wówczas Prorok stwierdzi, że nie do niego należy sądzenie o twojej wartości i poleci ci udać się na pielgrzymkę, by bogowie mogli to ocenić sami. Dostaniesz mapę (patrz obok, kliknij by powiększyć), na której zaznaczył ci przydrożne kaplice Dziewięciu Bóstw (Talos, Dibella, Stendarr, Zenithar, Arkay, Akatosh, Kynareth, Mara i Julianos). Musisz udać się do każdej z nich i pomodlić. Kapliczki nie będą zaznaczone na twojej mapie w ekwipunku, nie będzie cię więc prowadził znacznik. Musisz kierować się tylko za pomocą mapy od Proroka. Nie powinno sprawić ci to jednak większych problemów. Kapliczek jest więcej, nie tylko w miejscach zaznaczonych na mapie, może się więc zdarzyć, że przez przypadek natkniesz się na jakąś „dodatkową”. Tym lepiej, nie musisz odwiedzać akurat tych, które wskazał Profeta. Pod koniec podróży spotkasz rycerza - Sir Roderica ze swoim giermkiem Lathonem – on również odbywa pielgrzymkę w celu zdobycia łaski bóstw. Zaproponuje ci wspólne kontynuowanie podróży, zważywszy jednak na jego zbyt hmm... dostojne tempo, lepiej na chwilę obecną po prostu nie zawracać nim sobie głowy.

Gdy dotrzesz do ostatniej kaplicy i pomodlisz się, wszystkie punkty Niesławy, jakie do tej pory zdobyłeś, zostaną zredukowane do zera, a potem, zgodnie z radą Proroka, musisz czekać na znak. Ukaże ci się wizja, w której, w dość osobliwym miejscu, odwiedzi cię sam wybraniec Dziewięciorga – Pelinal Whitestrake. Rozmowa z nim rozpocznie następne zadanie.

The Shrine of the Crusader


Vanua

Po odbyciu pielgrzymki, zobaczysz wizję, w której ukaże ci się legendarny Pelinal Whitestrake. Opowie ci on więcej o Umarilu i o tym, jak można go pokonać. Potrzebna będzie pomoc Dziewięciorga oraz wszystkie relikwie Pelinala – całość zbroi i broń – w sumie osiem elementów starodawnego ekwipunku. Ich obecna lokalizacja jest Pelinalowi nieznana, w przeciągu lat artefakty zaginęły, jednak zasugeruje ci on, byś udał się do zaginionej kaplicy poświęconej jemu samemu, którą zbudowano na jego cześć w miejscu, gdzie zginął. Miejscem tym są ayleidzkie ruiny Vanua, na południowy zachód od Imperial City (patrz mapa obok, kliknij by powiększyć). Wejście do nich znajduje się pod wodą, tuż przy moście między jeziorem Rumare, a rzeką Niben.

Kiedy wejdziesz, musisz trafić do lokacji Shrine of the Crusader. Po drodze będziesz atakowany przez wszelkie nieumarłe plugastwo. W głównej sali kaplicy zobaczysz to, czego szukasz – Hełm (Helm of the Crusader) , pierwszy z artefaktów, które musisz zdobyć. Jest on jednak na postumencie, a postument na wyższej kondygnacji. Nie patrz jednak na Hełm, tylko pod nogi. Natkniesz się na szkielet jednego z Rycerzy Dziewięciorga – Sir Amiela. Przeszukaj jego szczątki, zabierz dziennik i pierścień. Z zapisków dowiesz się, czym było bractwo Rycerzy Dziewięciorga i gdzie miało swoją siedzibę, znaną jako Priory of the Nine. Opactwo znajdowało się na południowy zachód od Skingradu, w regionie West Weald. Sir Amiel zaznacza, że ukryto tam Kirys zbroi Pelinala (Cuirass of the Crusader), a więc kolejny z potrzebnych ci reliktów. Czas, byś się tam udał, najpierw jednak zdobądź Hełm.

By to zrobić, musisz obejść całą lokację, korzystając z przejść do innych lokacji. Udaj się więc do The Lost Catacombs. Stamtąd dopiero dostaniesz się na wyższy poziom Shrine of the Crusader, skąd będziesz mógł wziąć Hełm (możesz też przyspieszyć cały proces po prostu wskakując na podwyższenie, na którym umieszczony jest artefakt, jednak musiałbyś mieć w tym celu bardzo wysoki poziom Akrobatyki, albo zdobyczne buty z zadania "Buty Jaka Skoczypięty". Kiedy Hełm będzie już twój, wyjdź z ruin i udaj się do Priory of the Nine.

Priory of the Nine


Priory of the Nine

Lokalizacja tego miejsca zostanie zaznaczona na twojej mapie (patrz obok, kliknij by powiększyć) po przeczytaniu dziennika Sir Amiela, nie powinieneś mieć więc problemów z dodarciem do niego. Budynki są opuszczone, a obejście zaniedbane. Za pomocą Pierścienia Sir Amiela otwórz sekretne przejście do podziemi. W środku nie znajdziesz żywej duszy... za to nieżywe jak najbardziej. Kirys Pelinala będzie na wyciągnięcie ręki, jednak na twojej drodze staną duchy Rycerzy Dziewięciorga z Sir Amielem na czele. Teraz będziesz musiał udowodnić swoją wartość, pojedynkując się po kolei z każdym z nich, z Amielem włącznie. Po pokonaniu ostatniego, duchy uznają cię za godnego i pozwolą ci wziąć Kirys.

Teraz porozmawiaj z duchami. Niektórzy z nich za życia próbowali, albo zdobyli części zbroi Pelinala, możesz więc dowiedzieć się, gdzie powinieneś ich szukać. Każdy z duchów ma coś istotnego do powiedzenia, dlatego warto cierpliwie wypytać wszystkich. Rozmowy te zapoczątkują kolejne zadania odpowiednimi wpisami w dzienniku.

Wisdom of the Ages


Fort Bulwark

Duch Sir Henrika opowie ci o Tarczy (Shield of the Crusader). Zdobył ją i ukrył w doskonale strzeżonym Forcie Bulwark. Znajduje się on przy granicy regionów Blackwood i Blackmarsh (patrz mapa obok, kliknij by powiększyć). Kiedy dotrzesz do fortu, bądź gotów na ataki Przywoływaczy (Conjurer). Dowiedzieli się oni o Tarczy i podobnie jak ty, próbują swoich sił w odnalezieniu jej. Uważaj na pułapki, spadające kamienie i inne strzałki. Penetrując fort znajdziesz pomieszczenie, w którym na stole natrafisz na istotną notatkę (Conjurer's Note), a zaraz obok mechanizm, który należy uruchomić, by otworzyć bramę do dalszej części lokacji. Z notatki wynika, byś zwracał uwagę na świece zapalone po drodze. Dalej natrafisz na korytarz z charakterystycznymi przyciskami na podłodze, cztery rzędy, po trzy przyciski. Wchodź na nie kolejno: na lewy, na środkowy, na prawy i znowu na lewy, zgodnie z ilością świeczek, które widziałeś wcześniej.

W kolejnej części fortu odnajdziesz kolejną notatkę, z której wynika, że Przywoływacze nadal nie wiedzą, jak dostać się do Tarczy, a pojmany przez nich więzień nie chce współpracować. Niedaleko trafisz na celę z zamkniętym w niej Sir Thedretem. On również poszukiwał Tarczy, został jednak pojmany i uwięziony. Thedret z wdzięczności za pomoc powie ci to, czego nie powiedział swoim prześladowcom: wskazówkę brzmiącą: „Gdy wzrok strażników spocznie na tobie, Julianos okaże ci swą łaskę”.

Kontynuując podróż, uważaj na kolejne pułapki i zabezpieczone nimi mostki. Dalej odnajdziesz pomieszczenie z posągiem Julianosa i czterema mniejszymi statuami – strażnikami z wskazówki Thedreta. Za pomocą przełączników przy każdej z nich, ustaw posągi tak, by patrzyły na ciebie. Gdy to zrobisz, otworzy się przejście do dalszej części fortu.

Przed tobą kolejna zagadka, tym razem bez żadnych podpowiedzi. Przywoływacze nie dotarli nigdy tak daleko, więc będziesz musiał „sam” rozwikłać zagadkę. W środku sali znajduje się kamienna skrzynia i przycisk. Stań na przycisku i weź to, co znajduje się w skrzyni. Teraz obejrzyj się po sali. Zobaczysz osiem mniejszych skrzyń stojących przy ośmiu posągach. Ukaże ci się też wskazówka nad jedną, losowo wybraną skrzynią. Zapamiętaj, co przedstawia i włóż przedmiot do którejś z nich. Wróć do głównej skrzyni, a wyjmiesz z niej inny przedmiot. Pokaże ci się też inna wskazówka. W ten sposób musisz zapamiętać, co gdzie włożyć i po kolei poumieszczać przedmioty w odpowiadających im skrzyniach. Prosty schemat:

Przejście do kolejnego pomieszczenia: (kliknij by powiększyć)

Kiedy umieścisz przedmiot w odpowiedniej skrzyni, zostanie ona zapieczętowana, a posąg stojący nad nią obróci się. Gdy poukładasz wszystkie przedmioty, otworzy się przejście do kolejnej, ostatniej już sali. W środku znajdziesz upragnioną Tarczę. Zabierz ją i wyjdź z fortu.

Stendarr's Mercy

Duch Sir Casimira opowie ci historię Rękawic (Gauntlets of the Crusader). Dopuścił się on czynu niegodnego Rycerza, a Rękawice po prostu spadły mu z rąk i spoczęły na podłodze w kaplicy Stendarra w Chorrol. Od tego momentu Casimir został przeklęty, a Rękawice stały się tak ciężkie, że nikt od wieków nie był w stanie ich podnieść. Duch poleci ci udać się do owej kaplicy i porozmawiać z tamtejszym kapłanem.

Wybierz się więc do Chorrol i odszukaj Areldura. Z rozmowy z nim dowiesz się, że w podziemiach kaplicy przebywa niejaki Kellen – jest on potomkiem przeklętego Casimira i również cierpi z powodu owej klątwy. Przybył tu po pomoc do Areldura, ten jednak nie jest w stanie nic zrobić. Porozmawiaj następnie z Kellenem. Uważa on, że kapłan wie coś, o czym nie chce powiedzieć i poprosi cię, byś jakoś uzyskał tę skrywaną informację. Wróć więc do Areldura i wypytaj go dokładniej. Dowiesz się, że kapłan owszem wie, jak zdjąć z Kellena klątwę, ale nie zrobi tego, bo musiałby wziąć ją na siebie. W takim układzie oczywiście ty będziesz musiał uporać się z tym problemem. Aktywuj główny ołtarz i pomódl do Stendarra o pomoc w zdjęciu z Kellena klątwy. Otrzymasz zaklęcie Nakładanie rąk, które musisz na niego rzucić. W ten sposób przejmujesz przekleństwo na siebie i uzdrawiasz chorego Redgarda. Klątwa o nazwie "Klątwa Strawionego" powoduje obniżenie twojej Kondycji o 5 pkt, jest więc na tyle nieszkodliwa, byś mógł się z nią przemęczyć do końca wątku, kiedy to zostanie ona z ciebie zdjęta.

Uporawszy się z Kellenem, wróć na górę i najnormalniej w świecie weź sobie Rękawice – kolejny święty artefakt.

Nature's Fury

Kolejnym elementem boskiego ekwipunku są Buty (Boots of the Crusader), strzeżone obecnie przez samą Kynareth w jej kaplicy w regionie Wielkiego lasu. O szczegółach opowie ci duch Sir Juncana. Na mapie zostanie zaznaczona lokalizacja tego miejsca. Udaj się tam.

Zobaczysz posąg, podobny jak kaplice daedrycznych bóstw. Porozmawiaj z Avitą Vesnią o Butach. Dowiesz się, że Kynareth najpierw sprawdzi twoją wartość i w tym celu masz udać się do miejsca zwanego Grove of Trials, by odbyć tam próbę. Cel jest niedaleko, skieruj się tam.

Na miejscu zostaniesz zaatakowany przez ogromnego niedźwiedzia (Strażnika Lasu). Nie walcz z nim. Niedźwiedź trochę cię poharata i przerwie atak. Wtedy ukaże się wejście do groty Kynareth. Jeśli zaatakujesz misia, nie przejdziesz próby i będziesz musiał wrócić do Avity. Dostaniesz wówczas jeszcze jedną szansę.

W grocie znajdziesz ołtarz, a na nim Buty. Po obu stronach będą stały dwa Spriggany, nie zaatakują jednak, więc najlepiej będzie, jeśli po prostu je zignorujesz. Jeśli je zabijesz, otrzymasz punkt Niesławy.

The Path of the Righteous

Szczegóły na temat Buławy (Mace of the Crusader) opowie ci duch Sir Ralvasa. Skieruje cię on do kaplicy Zenithara w Leyawiin. Na miejscu zaczepi cię kolejny pretendent na boskiego rycerza: Carodus Oholin. Opowie ci on o swoich nieudanych próbach zdobycia artefaktu. Po wielu staraniach zdecydował się on po prostu ochraniać Buławę przed niepowołanymi rękami.

Udaj się teraz do podziemi kaplicy (Chapel Undercroft) i aktywuj grób świętego Kaladasa. Zostaniesz przeniesiony do czegoś w rodzaju innego wymiaru. Będziesz znajdował się w pustce, a daleko przed sobą zobaczysz Buławę. Twoim zadaniem jest dostać się tam, za radą Carodusa, za pomocą silnej wiary. Dość zagadkowe stwierdzenie i żadnych konkretnych wskazówek. Każda próba kończy się tym, że spadasz w nieskończoną pustkę i przenosisz się z powrotem do podziemi kaplicy. Po kilku nieudanych testach wiary w twoim dzienniku pojawi się adnotacja, że być może próba ta ma związek z pozostałymi artefaktami. Faktycznie tak jest, dlatego dobrze by było, gdybyś posiadał już w ekwipunku Buty Pelinala z zadania Nature's Fury.

Mając Buty na nogach, udaj się znów do mrocznej domeny i... zaskoczenie: z obłoków uformowała się ścieżka wprost do Buławy. Tym razem bez obaw możesz podejść i zabrać obuch. Automatycznie zostaniesz przeniesiony do rzeczywistości.

Na górze kolejne zaskoczenie: świątynia została zaatakowana przez sługi Umarila: Auroranów. Wraz z Carodusem i kapłanami Zenithara wybij daedry. Po walce, jeśli Carodus przeżyje, zapyta cię, czy pozwolisz mu zostać jednym z Rycerzy Dziewięciorga. Możesz się zgodzić lub nie.

The Faithful Squire


Underpall Cave

Zakończywszy zadania duchów, wróć do Priory of the Nine. Siedziba rycerzy nie będzie już wyglądała tak, jak dawniej. Budynek jest wysprzątany i umeblowany, ogród zadbany, a w stajnie pojawiły się konie. W środku spotkasz Lathona, wiernego giermka Sir Roderica, którego miałeś okazję poznać w trakcie zadania Pilgrimage. Lathon przekaże ci zdobyczne Nagolenniki (Greaves of the Crusader) i opowie, jak jego pan zginął w walce z duchem Sir Bericha, rycerza, który utracił boską łaskę i po śmierci stał się upiorem znanym jako Upiór Lorda Vlindrela. Stało się to w jaskini Underpall. Dowiesz się też, że zjawa posiada ostatni szukany przez ciebie artefakt: Miecz (Sword of the Crusader) i właśnie nim zabił Sir Roderica. Lathon zapyta potem, czy pozwolisz mu zostać jednym z Rycerzy.

Następnie udaj się do Underpall Cave (patrz mapa obok, kliknij by powiększyć). Rozpoczniesz w ten sposób kolejne zadanie.

The Sword of the Crusader

Miecz, który posiada teraz upiór Sir Bericha, jest przeklęty, skażony jego złą mocą. Mimo to musisz odzyskać go, by skompletować całość boskiego ekwipunku. Będąc w jaskini, podążaj za wskaźnikiem. Zobaczysz podziemny budynek, coś na kształt fortu. Musisz dostać się do lokacji Underpall Reflecting Chamber. Będąc wewnątrz, masz do wyboru dwie drogi prowadzące do upiora. Którejkolwiek byś nie wybrał, po drodze będziesz zmagał się z tuzinami nieumarłych. Lorda Vlindrela znajdziesz w ogromnej grocie zalanej częściowo wodą. W zależności od tego, którą drogę wybrałeś, albo najpierw znajdziesz zwłoki Sir Roderica, a potem upiora, albo na odwrót. Tak czy inaczej, pokonaj Bericha i odbierz mu miecz. Jest on skażony złą mocą, więc na razie go nie używaj, w przeciwnym razie zostaniesz dotknięty Klątwą Lorda Vlindrela i nie pomoże ci zmienienie oręża: twoja mana nie będzie się regenerować, dodatkowo otrzymasz 100% podatności na ogień, mróz, porażenia, magię i trucizny.

Miecz musisz poświęcić w kaplicy Arkay'a w Cheydinhal, więc przy okazji zdejmiesz również z siebie klątwę. Na miejscu jednak znów zastaniesz Auroranów i ogólne zniszczenie. Po ich eksterminacji możesz odmówić modlitwy do Arkay'a i oczyścić Miecz.

Teraz możesz wrócić do Opactwa Rycerzy i wraz z nimi stworzyć plan pokonania Umarila.

The Blessing of Talos

Kiedy dotrzesz na z powrotem do siedziby Rycerzy Dziewięciorga, naprzeciw wyjdzie ci Sir Thedret, którego uratowałeś podczas wykonywania zadania Wisdom of the Ages. Przekaże ci on, że do Opactwa zawitał znany ci już Prorok i czeka na wszystkich w kaplicy. Wejdź do środka i razem z pozostałymi rycerzami wysłuchaj mowy Profety. Później porozmawiaj z nim osobiście.


Garlas Malatar

Prorok opowie ci, dlaczego w zamierzchłych czasach Pelinalowi nie udało się raz na zawsze zgładzić Umarila. Nie posiadał on Dziewiątego Elementu – błogosławieństwa Talosa, dziewiątego bóstwa, którym stał się Tiber Septim, pierwszy cesarz Imperium. Za jego pomocą, będziesz mógł podążać za Umarilem, gdy zabijesz jego fizyczne ciało i unicestwić ducha.

By spotkać się z Umarilem, musisz udać się do ayleidzkich ruin położonych na wybrzeżu morza Abecean – Garlas Malatar (patrz mapa obok, kliknij by powiększyć). Po rozmowie z Prorokiem, rozpocznie się kolejne zadanie.

Umaril the Unfeathered

Wszyscy Rycerze, jakich udało ci się wcielić do bractwa, udadzą się do Garlas Malatar razem z tobą. W środku napotkacie całe legiony Auroranów. Uważaj, by w ferworze walki nie zabić któregoś ze swoich. Jeśli przypadkiem ci się to zdarzy, stracisz łaskę bogów i cały ekwipunek, o który tak walczyłeś, zniknie. Na wszelki wypadek często używaj quicksave'a.

Przedzieraj się przez ruiny coraz dalej, pokonując kolejnych Auroranów. W lokacji Garlas Malatar, Ceysel dotrzesz do dwupoziomowej sali, gdzie na górze zobaczysz ciemną kulę z wyglądu przypominającą Sigil Stone. W tym pomieszczeniu ty i twoi ludzie zostaniecie zaatakowani przez kolejny oddział Auroranów, którzy niestety będą się odradzać. Zostaw Rycerzy na dole, a sam udaj się na wyższy poziom, do kuli (Dark Orb). Aktywuj ją. Kula efektownie roztrzaska się na fragmenty, a czas się zatrzyma, sala zostanie zapieczętowana i nagle wszyscy twoi rycerze i Auroranie, którzy zajęci byli walką na dole, znikną.

Pozbawiony wsparcia towarzyszy, dalej udaj się sam. Gdy przejdziesz do kolejnego pomieszczenia, przejście za tobą zostanie zablokowane. Czas na spotkanie z Umarilem. Zaatakuje cię, wykrzykując szereg ayleidzkich zniewag. Po bitwie, zabierz z sali, co chcesz i rzuć zaklęcie Blessing of Talos. Zostaniesz przeniesiony wysoko nad Imperial City. Nie podziwiaj jednak widoków, czeka cię bowiem jeszcze jedna walka z królem Ayleidów. Po pokonaniu go, zaczniesz spadać, po czym twój duch wróci do ciała i znajdzie się w podziemiach Opactwa.

Wysłuchaj tego, co ma ci do powiedzenia duch Sir Amiela. Po jego przemówieniu, duchy ostatecznie udadzą się na spoczynek. Zostanie tylko duch Sir Bericha, który jednak zniknie tuż po tym, jak z nim osobiście porozmawiasz.

Na tym kończy się twoja przygoda z Dziewięcioma Bóstwami, możesz cieszyć się ich łaską.


Shane


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.