Styczniowa "Nowa Fantastyka" już w sprzedaży

Informacja prasowa Prószyński Media:

 

Jeżeli czytacie te słowa – a piszę z przekonaniem, że przeczytacie – mam nadzieję, że nie towarzyszy wam rozczarowanie z powodu niedoszłego końca świata. W sumie, głupio by było, gdyby światło, metaforycznie mówiąc, zgasło i to jedynie z powodu jakiegoś leniwego Maja, któremu nie chciało się dostukać dłutem tych kilku kresek czy kwadracików na prehistorycznym kalendarzu. Jest jeszcze trochę książek do przeczytania, filmów do obejrzenia i spotkań z przyjaciółmi do odbycia, więc sprawa jest jasna: koniec świata nam niepotrzebny.

Jeżeli czytacie te słowa – a wciąż jestem pewien, że tak jest – mam nadzieję, że nie towarzyszy wam rozczarowanie z powodu ekranizacji „Hobbita”, o którym ci, co już oglądali, różnie mówią. Jeżeli jednak Peter Jackson was zawiódł i czujecie niedosyt, proponuję sięgnąć po „Mądrości Shire” Noble Smitha (Wydawnictwo SQN, Kraków 2012). Rzecz ma podtytuł: „Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie” i wśród zalewu literatury „szczęściologicznej” prezentuje się godnie. Z dziełka dowiecie się, jak bylibyśmy spokojni, spełnieni i ogólnie zadowoleni, gdybyśmy skorzystali z doświadczenia niziołków. Zresztą, jak pisze Noble, który hobbickich nauk nazbierał pękaty mieszek, może się co prawda okazać, że w żaden sposób nie uda nam się kontrolować ani odmienić naszych relacji z Gollumami, lecz możemy opanować sztukę własnych reakcji: pamiętajcie o wyrozumiałości, samokontroli, miłosierdziu i ostrożnym postępowaniu (…).

Mam nadzieję, że kolejny rok z „NF” i „FWS” będzie dla was rokiem wyjątkowym. Że wyjątkowe i znakomite będą dzieła, z jakimi będziemy mogli się zapoznawać i że zarówno światowa fantastyka, jak i nasza rodzima, będą dostarczać nam co najmniej tylu wzruszeń, jak do tej pory. A jeśli czasem, jak pisze Noble, będzie się nam wydawać, że zwycięstwo leży po stronie Sarumanów i Sauronów tego świata, pamiętajmy o haśle, które nosili na koszulkach przedstawiciele kontrkultury w latach siedemdziesiątych: „Frodo żyje!”.

Jakub Winiarski

Spis treści NF 01/2013

PUBLICYSTYKA

2 ZAPOWIEDZI

3 JAKA JEST TWOJA WYMÓWKA? Jakub Ćwiek

4 HOBBIT, CZYLI TAM, Z POWROTEM I WOKOŁO Wit Szostak

7 GRA W KATEGORIE Marek Grzywacz

10 LABORATORIUM PETERA Bartosz Czartoryski

12 LEGENDA STALKERA Adam Rotter

14 ZAJDEL: REAKTYWACJA? Michał Cetnarowski

63 RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 13 Michael J. Sullivan

65 MUMIA Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

72 WŁADZA AUTOMATÓW Rafał Kosik

73 ROBIMY, CO NAM KAŻĄ Peter Watts

74 NAGRODY CZYTELNIKÓW „NF” 2012

77 KRWAWA POLITYKA Jerzy Rzymowski

78 FELIETON, W KTÓRYM KŁAMIĘ... Łukasz Orbitowski

 

PROZA POLSKA

17 KUŹNIA, W KTÓREJ UMIERALI Piotr Górski

25 PO OBU STRONACH FRONTU Piotr Malak

33 OSTATNI DZIEŃ W CRAVENIE Jeremi Rogalewski

 

PROZA ZAGRANICZNA

40 POZA CALAIS Samantha Henderson

46 PARTYZANCKI MURAL SYRENIEJ PIEŚNI Ernest Hogan

51 ZASADY PRZETRWANIA Nancy Kress

 

RECENZJE

67 KSIĄŻKI 70 FILM 75 DVD 76 KOMIKS


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.