Nowa Fantastyka 04/2013 już w sprzedaży!

Informacja prasowa Prószyński Media:

 

Gdybym miał słabszą głowę, pewnie by mi się w niej kręciło od głupot wypisywanych i wygadywanych na temat fantastyki tu i ówdzie. Jednym, jak pewnemu księdzu, którego mowy uwiecznione na filmikach obiegły nie tak dawno Polskę – jak w starym dowcipie – wszystko się kojarzy. Oczywiście, kojarzy się źle. A zwłaszcza fantastyka, gra „Diablo” i „Harry Potter”. Że demoniczne są też według księdza pokemony i maskotka Hello Kitty – zmilczę.

Czytelników o prawicowych poglądach proszę o nie zgrzytanie zębami. A ci bardziej na lewo niech się jeszcze nie cieszą. Ludzie o nastawieniu rewolucyjnym, tropiący wszędzie spiski konserwatystów, też potrafią dołożyć do pieca. Najlepszym przykładem pewien blog, reklamujący się jako „feministyczny”, choć – moim zdaniem – „schizofreniczny” pasowałoby lepiej. Autorka postów na tym blogu wzięła się za lustrowanie Tolkiena i „Hobbita”. Efekt? Oskarżenie Tolkiena o „faszyzm”, Petera Jacksona o „totalitaryzm” i nazwanie Bilba Żydem Śródziemia, którego nie chce się mieć u swego boku w trudach walki. Konkretnie niby Thorin nie chciał, ale – mniejsza z tym. Zgroza, drodzy Czytelnicy. Masakra. Pytanie, które muszę w tym miejscu zadać, jest jedno: jak bardzo zryty baniak trzeba mieć, żeby takie koszałki-opałki wypisywać?

Na szczęście: jest fantastyka. Ta, która uczy szacunku i odwagi. Ta, która opowiada się po stronie myślenia, przeciwko bezmyślności. Ta, która inteligentnym śmiechem odpowiada na wszelkie roszczenia politykierów i kawiarnianych mędrców. Ta, której nieobce są spory ideologiczne, która jednak zamiast po stronie ideologów woli stanąć po stronie zdrowego rozsądku, humoru i ludzkiej solidarności. Taką fantastykę warto czytać. Zapraszam do lektury.

Jakub Winiarski

Spis treści NF 04/2013

PUBLICYSTYKA

2 ZAPOWIEDZI

3 AUTOR DO PRZERÓBKI Jakub Ćwiek

4 SERIALOWA REWOLUCJA Marcin Zwierzchowski

6 KTO JEST KIM W 3. SEZONIE „GRY O TRON” Jerzy Rzymowski

7 MATKA SMOKÓW Wywiad z Emilią Clarke

8 POWRÓT DIABELSKICH NIEBOSZCZYKÓW Przemysław Pieniążek

10 ŻYCIE – ZESTAW DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU Wawrzyniec Podrzucki

12 TŁUM FINANSUJE FANTASTYCZNIE Grzegorz Bryszewski

14 BOGOWIE PO ODNOWIE Michał Chudoliński

65 RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 16 Michael J. Sullivan

72 PAKIETY MEMOWE Rafał Kosik

73 WŚCIEKŁY OPTYMISTA Peter Watts

77 NAGRODY CZYTELNIKÓW „NF” 2012

78 DZIEWCZYNA I TĘCZA Łukasz Orbitowski

 

PROZA POLSKA

17 DZIEWCZYNA Z KARTOFLISKA Radosław Rak

30 NIE WSZYSTKO ZŁOTO, CO SIĘ ŚWIECI Jacek Wróbel

 

PROZA ZAGRANICZNA

39 PO DRUGIEJ STRONIE Will McIntosh

52 W KLATCE Klaus N. Frick

 

RECENZJE

65 KSIĄŻKI 74 FILM 75 DVD 76 KOMIKS 77 AUDIOBOOK


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.