Podobnie jak w oryginalnym Wiedźminie, w Zabójcach królów można zabijać czas między misjami w rozmaity sposób. Hazard, bijatyki i siłowanie się na rękę to podstawowe rozrywki prostego ludu oraz żołnierzy, z którymi Geralt będzie spotykał się na co dzień, bez względu na to, dokąd go nogi poniosą. Dzięki mini-grom Wiedźmin nie tylko odpocznie od zabijania potworów i wielkiej polityki, ale również zarobi kilka dodatkowych orenów oraz PD. To tym bardziej powinno skłonić każdego gracza do zapoznania się z zasadami rządzącymi poszczególnymi zabawami. Niniejszy artykuł pokrótce je przybliża.
Kościany poker
Kościany poker to najpopularniejsza gra hazardowa, charakteryzująca się bardzo prostymi zasadami. Najkrócej mówiąc, jest to klasyczny poker, w którym karty zostały zastąpione kośćmi. Znalezienie chętnych do gry nie jest specjalnie trudne, a dodatkowo w każdym rozdziale gry można wykonać zadanie poboczne Kościany poker, którego celem jest pokonanie najlepszych graczy w okolicy.
Kiedy odnajdziesz osobę chętną do rozegrania partyjki, otworzy się specjalne okno stołu do gry. Twoje kości znajdują się na dole planszy, przeciwnika - na górze. Na początek musisz ustawić stawkę gry, którą przeciwnik może podbić. Jeśli to zrobi, do ciebie będzie należeć decyzja, czy chcesz ją wyrównać, czy spasować. Jeśli zdecydujesz się na dalszą grę, rozpocznie się właściwa rozgrywka.
Pierwszy rzut zawsze należy do ciebie. Umieść kości nad planszą i naćiśnij LPM, by rzucić. Nad stołem możesz wykonywać dowolne ruchy myszką, jednak uważaj, by kości nie wypadły poza stół, bowiem stracą wtedy swoją wartość i nie będziesz mógł ich wymienić. Po twoim rzucie przyjdzie kolej na przeciwnika. Porównaj wyniki i zastanów się, czy chcesz przerzucić jakiekolwiek kości - jeśli tak, kliknij na nie LPM, a zostaną podświetlone. Następnie będziesz mógł podbić stawkę - jest to dobra metoda taktyczna, kiedy masz wyraźnie lepszy układ kości od przeciwnika, bowiem ten może wówczas spasować i wygrasz "przed czasem". Jeżeli jednak obaj pozostaniecie w grze, nastąpi przerzucenie kości - najpierw twoich, potem przeciwnika. Potem pozostaje już tylko sprawdzenie, który z zawodników uzyskał lepszy układ. Zwycięzca zgarnia ze stołu pełną pulę.
Jak porównywać układy kości? Ich starszeństwo jest bardzo podobne do tego, które znamy z klasycznego pokera - przedstawiam je poniżej. W przypadku, gdy przeciwnicy mają taki sam układ kości, o zwycięstwie decyduje wyższa liczba oczek. Jeżeli w obu przypadkach występuje taki sam układ kości oraz identyczna liczba oczek, następuje remis. W praktyce wyniki remisowe jednak prawie w ogóle nie występują.
- Poker - pięć kości o tej samej liczbie oczek
- Kareta - cztery kości o tej samej liczbie oczek
- Full - trójka oraz para
- Duży strit - pięć kości o różnej liczbie oczek od 2 do 6
- Mały strit - pięć kości o różnej liczbie oczek od 1 do 5
- Trójka - trzy kości o tej samej liczbie oczek
- Dwie pary - dwie pary kości o tej samej liczbie oczek
- Para - dwie kości o tej samej liczbie oczek
Walka na pięści
W krainach Północy nie brak osiłków chętnych do sprawdzenia swej tężyzny ficzynej - zwłaszcza w pojedynku z Wiedźminem. Walki na pięści, a nawet całe turnieje, odbywają się z reguły w okolicznych karczmach i zazwyczaj są związane z zadaniami pobocznymi. Jeśli chcesz włączyć się do rywalizacji, znajdź osobę przyjmującą zakłady i powiadom go o swojej chęci uczestnictwa.
Na początek będziesz musiał ustalić stawkę pojedynku. Im lepszy rywal, tym więcej orenów do wygrania. Zasady są proste: zwycięża ten, kto pierwszy znokautuje rywala. Pięściarski pojedynek nie opiera się jednak na normalnym systemie walki, a specjalnej mechanice QTE (Quick Time Events). Krótko mówiąc, w czasie walki na ekranie będą pojawiać się instrukcje dotyczące klawiszy kierunkowych (jedna lub dwie na raz), które musisz wwykonać, aby Geralt wykonał odpowiedni cios i trafił rywala. Jeśli nie zdążysz lub pomylisz klawisze, twój przeciwnik wykona udany atak i stracisz nieco życia. W praktyce jednak możliwość naciśnięcia odpowiednich przycisków trwa tak długo, że nie powinieneś mieć żadnych problemów z wygraniem jakiejkolwiek walki.
Zwycięzca pojedynku zabiera pełną pulę pieniędzy. Jeśli przegrasz, zgłoś organizatorowi turnieju chęć rewanżu - to najlepszy sposób, by jednocześnie odzyskać oreny i wiedźmiński honor.
Siłowanie się na rękę
Ta mini-gra to swoista nowość w Wiedźminie i kolejna okazja, by Geralt mógł sprawdzić swoją krzepę. Chętnych do stanięcia w szranki nie brakuje, zwłaszcza w lokalnych karczmach. Tak samo jak w przypadku dwóch pozostałych mini-gier, tak i tutaj możesz ubiegać się o tytuł miejscowego czempiona wykonując stosowne zadanie poboczne.
Kiedy znajdziesz już osobę chętną do siłowania się, pozostanie kwestia ustalenia stawki. Po załatwieniu i tej formalności, przystąpisz do właściwego pojedynku. Na dole ekranu pojawi się wówczas pasek z ruchomym wskaźnikiem, który odwzorowuje przewagę w pojedynku. Aby zwyciężyć, musisz utrzymywać kursor myszy dokładnie nad wskażnikiem aż do momentu, gdy Geralt położy rękę rywala na stole. Jeśli jednak kursor ucieknie ci znad wskaźnika, przeciwnik zacznie zdobywać przewagę. Biorąc pod uwagę, że z biegiem czasu wskaźnik zaczyna się kurczyć, odwrócenie losów pojedynku może okazać się niezwykle trudne. Jeśli jednak już na początku rozgrywki złapiesz odpowiedni rytm, powinieneś być w stanie bez problemu doprowadzić walkę do pomyślnego końca. Warto przy tym wspomnieć, że im trudniejszy rywal, tym mniejszy początkowo będzie sam wskaźnik - powinieneś o tym pamiętać przymierzając się do siłowania z krasnoludem.
Zwycięzca pojedynku zgarnia pełną pulę pieniędzy. Twoi rywale z reguły chętnie będą przystępować do rewanżów, dlatego siłowanie się na rękę jest dobrym sposobem, by w stosunkowo szybki i łatwy sposób dorobić na boku kilka orenów.
Komentarze
Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!