Poradnik posiadacza ziemskiego dla początkujących

Vademecum gry TES V: Skyrim


Poradnik posiadacza ziemskiego dla początkujących

Jeśli jesteś jak większość, zawsze z pewnością nachodziły cię marzenia o posiadaniu własnej ziemi i zbudowaniu własnego domu. Od czego jednak zacząć? Bez obaw, trzymasz bowiem w rękach przewodnik zawierający wszystko, co musisz wiedzieć. Już niedługo będziesz z zadowoleniem patrzeć na swoją zadbaną ziemię z ganku twojej własnej posiadłości.
Na początek

Jeśli chcesz zbudować dom, potrzebne ci będą dwie ważne rzeczy - stół kreślarski i warsztat ciesielski.

To na stole kreślarskim powstaną plany każdego etapu budowy twojego nowego domu. Nie martw się, jeśli się pomylisz - zawsze możesz zmienić zdanie, a stworzenie owego planu nic cię nie kosztuje. Pamiętaj: zmierz dwa razy, by ciąć tylko raz.

W warsztacie ciesielskim wykonasz właściwą konstrukcyjną robotę. Gdy już ustalisz plan przy stole kreślarskim, możesz rozpocząć budowę swojego domu właśnie w ciesielskim warsztacie. Unikaj częstego błędu początkujących - nie próbuj budować dachu, nie budując wcześniej odpowiednich podpór!

Miejsce dla rodziny

Jeśli masz drugą połówkę lub dzieci, z pewnością zechcesz jak najszybciej uczynić dom zdatnym do zamieszkania. Twoja druga połówka z pewnością poradzi sobie, mając tylko dach nad głową i łóżko do spania, ale co z dziećmi? Bez obaw - potrzebują tylko łóżka i kufra bądź szafki na swoje skarby. I też będą zadowolone!

Materiały budowlane

By ukończyć dom, potrzebne ci będzie mnóstwo rzeczy, ale nie musisz zbierać wszystkiego od razu. Jeśli ci się nie spieszy, możesz budować po kolei, w miarę jak materiały staną się dostępne. Będziesz z radością patrzeć, jak twój dom przechodzi ze świata twoich marzeń do rzeczywistości.

Najpowszechniejszymi materiałami, jakie będą ci potrzebne, są opiłowane bale, ciosane kamienie i glina. Na szczęście w Skyrim ich nie brakuje - większość terenów budowy będzie miała jedno lub więcej miejsc, z których z łatwością można zaopatrywać się w kamienie i glinę. Opiłowane bale w dowolnej liczbie chętnie dostarczy ci każdy właściciel tartaku.

Będzie ci potrzebne mnóstwo gwoździ. Na szczęście nawet nowicjusz kowalski z łatwością zmienia w nie żelazo.

Gdy zajmiesz się meblowaniem swojego ukończonego domu, potrzebny będzie o wiele szerszy wachlarz materiałów. Część z nich, jak słomę czy szkło, można z łatwością kupić w sklepach. Co do innych - sklepem stanie się dla ciebie całe Skyrim!

Zatrudnianie zarządcy

Gdy twoja posiadłość się rozrośnie, możesz rozważyć zatrudnienie zarządcy, który zajmie się twoimi potrzebami. Dobry zarządca jest bezcenny, gdyż zajmie się wszystkim - od zatrudniania woźnicy po zakup krów i zapewnienie stałych dostaw budulca - a ty w tym czasie możesz cieszyć się owocami swojej pracy.

Zanim zatrudnisz zarządcę, dobrym pomysłem jest przyprowadzenie kandydata do swojego domu i sprawdzenie, czy spełnia on twoje wymagania. Pamiętaj, że powierzasz całą swoją posiadłość w jego lub jej ręce - potrzebujesz kogoś, komu możesz bezwzględnie zaufać.

Budowa domu

W pozostałej części tego przewodnika omówimy plany każdego z pomieszczeń, jakie możesz zechcieć wybudować.


Mały dom

Zanim zwiększysz swe ambicje, nabierz pewności siebie, budując tę małą chatę. To idealny dom na początek, który może okazać się wszystkim, czego potrzebujesz. Bez obaw jednak. Jeśli zdecydujesz, że chcesz budować dalej, możesz z niego uczynić wejście do pozostałej części twojego domu.

Główny budynek

Możesz zdecydować, że mały dom to za mało - może potrzebujesz miejsca dla rozrastającej się rodziny? Kolejnym krokiem jest dodanie głównego budynku, który zmieni twoją chatę w wielką posiadłość - dwa piętra z miejscem na dwie małe sypialnie, zaplecze i duże pomieszczenie jadalne.

Dodatki

Gdy już zbudujesz główny budynek, twoje możliwości stają się niemal nieskończone - jeśli uznasz, że nadal potrzebujesz więcej miejsca, możesz zbudować jeszcze trzy dodatkowe skrzydła.

Do każdego z nich możesz wybrać jeden z trzech rodzajów dobudówki - łącznie dziewięć możliwości! (Pamiętaj jednak, że możesz zbudować tylko trzy z nich - wybieraj więc uważnie.)

Skrzydło zachodnie - szklarnia

Być może z zamiłowania jesteś ogrodnikiem? Jeśli tak, szklarnia zapewni ci miejsce do hodowania czegokolwiek tylko zapragniesz. I to z dala od ostrego klimatu Skyrim! Dbaj o swoje plony i zbieraj je w zaciszu własnego domu!


Skrzydło zachodnie - sypialnie

Dodatkowe sypialnie to doskonały wybór, jeśli masz rodzinę, która potrzebuje pomieszczeń mieszkalnych bardziej luksusowych niż te, które zapewnia budynek główny. Skrzydło sypialne ma miejsce na główną sypialnię i dwa łóżka dziecięce, a także tyle komód, szaf itd., ile dusza zapragnie. Dobudówka ta posiada też obszerny zewnętrzny ganek.

Skrzydło zachodnie - wieża zaklinacza

Jeśli interesujesz się sprawami magii, ta wieża jest czymś dla ciebie. Przeprowadzaj badania w domowym zaciszu i komfortowej atmosferze. Mnóstwo miejsca na przechowywanie twoich zbiorów i artefaktów. Widok z wieży zaś zapiera dech w piersiach.

Skrzydło północne - magazyn

Jeśli potrzebujesz po prostu więcej miejsca na przechowanie swoich rzeczy i zbiorów, zbuduj sobie magazyn. Będący jego elementem ganek może być nawet połączony z gankiem wschodniego lub zachodniego skrzydła, jeśli zbudujesz tam sypialnie lub zbrojownię.

Skrzydło północne - sala na trofea

Lubisz polować na grubego zwierza i chwalić się swoim łupem? Sala na trofea zapewnia miejsce na wystawienie do siedmiu wspaniałych zdobyczy wedle twojego wyboru - na pewno zadziwisz oglądających i zaimponujesz swoim gościom.

Skrzydło północne - laboratorium alchemiczne

Ta wieża, doskonałe miejsce dla ambitnego alchemika, zapewni ci mnóstwo miejsca na magazynowanie zapasów i szlifowania swego fachu w komfortowych warunkach. A jeśli potrzebna ci będzie przerwa w warzeniu mikstur - naciesz się widokiem z dachu.

Skrzydło wschodnie - zbrojownia

Jeśli największą radość sprawia ci spędzenie dnia na kuciu żelaza lub po prostu lubisz kolekcjonować broń i pancerze - zbrojownia jest dla ciebie. Jest w niej miejsce na prace kowalskie, a także na prezentowanie swojej kolekcji militariów. Zbrojownia to wspaniały dodatek do każdego domu.

Skrzydło wschodnie - kuchnia

Kuchnia zapewnia wszystko, co potrzebne ci jest, by doskonalić się w sztuce kulinarnej. Męczy cię gotowanie wszystkiego w kotle nad paleniskiem? Możesz wyposażyć ją w nowoczesny piec!

Skrzydło wschodnie - biblioteka

Wieża biblioteczna z pewnością ucieszy tych, którzy cenią sobie literaturę. Jest w niej miejsce na tyle półek z książkami, ile ci się zamarzy - pozwoli ci to na cieszenie się swą kolekcją książek w eleganckim otoczeniu. A może zechcesz wziąć jedną z nich na dach wieży i nacieszyć się widokiem swej posiadłości?


Profil redaktora Mrozie


Opublikowano:


Solucja i poradnik do gry TES V: Skyrim

Solucja: Spis treści - lokacje, zadania, mapy

Poradnik: AtrybutyBibliotekaDLCEkwipunekKsięgi umiejętnościLikantropiaMagiaMiastaOsiągnięciaPrzestępstwaRasyRodzinaSmocze KrzykiTrenerzyTworzenie postaciUmiejętnościWampiryzmZaklęciaZaklinanie