Zaklęcia

Przewodnik gry The Elder Scrolls V: Skyrim

Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii The Elder Scrolls, w Skyrimie zaklęcia są chlebem powszednim każdego czarodzieja, ale nie tylko. Szkoły Przemiany czy Przywracania są znakomitym uzupełnieniem umiejętności tak wojowników, jak i złodziei, a przecież system rozwoju postaci nie stawia przed graczem prawie żadnych barier. Warto zatem dowiedzieć się o zaklęciach nieco więcej.

Zaklęcia a poziomy

Każdy zaklęcie ma przypisany stopień trudności. Wprawdzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się czarów na poziomie przewyższających twój aktualny poziom umiejętności, jednakże będzie cię to kosztowało więcej many. Tak jak i w każdym innym elemencie gry, swoje zdolności w każdej z pięciu szkół magii rozwiniesz poprzez korzystanie z należących do nich zaklęć. W trakcie nauki możesz osiągnąć następujące stopnie wtajemniczenia:

  • Nowicjusz - 0 pkt zdolności. Na tym poziomie rozpoczyna przeciętna postać.
  • Uczeń - 25+ pkt umiejętności.
  • Adept - 50+ pkt umiejętności.
  • Ekspert - 75+ pkt umiejętności.
  • Mistrz - 100 pkt umiejętności.

Kiedy osiągniesz stopień mistrza, będziesz mógł przejść w Akademii w Zimowej Twierdzy specjalny rytuał, dzięki któremu uzyskasz dostęp do najpotężniejszych, mistrzowskich zaklęć. Rzucanie owych czarów jednakże nie tylko kosztuje sporo many - aby z nich korzystać, musisz użyć zaklęcia oburącz, nie poruszać się ani nie zostać trafionym przez 3 s. W warunkach bojowych może okazać się to trudne, ale nie jest niewykonalne.

Magiczne tomy zaklęć

Jeśli chcesz nauczyć się danego zaklęcia, musisz wcześniej zdobyć odpowiedni magiczny tom i przeczytać go. Większość tego typu ksiąg możesz kupić od czarodziejów i kupców, aczkolwiek miej na uwadze, że tomy zaklęć poziomu Adepta pojawią się w sprzedaży dopiero po osiągnięciu 40 pkt danej umiejętności, a Eksperta - 65 pkt. Magiczne księgi możesz również znaleźć losowo w wielu różnych miejscach, lecz i tutaj czynnik zaawansowania zdolności twojego bohatera okaże się kluczowy.

W artykułach, do których linki znajdują się poniżej, znajdziesz dokładny spis wszystkich zaklęć z danej szkoły magii - zarówno z podstawowej częśći gry, jak i dodatków Dawnguard i Dragonborn. Poza dokładną charakterystyką zaklęć znajdziesz tam również listy miejsc i kupców, gdzie dane tomy możesz zdobyć bez cienia wątpliwości.


Mrozie


Opublikowano:

Zobacz komentarze ()
Ostatnia aktualizacja:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.