Likantropia

Przewodnik gry The Elder Scrolls V: Skyrim

Likantropia, zwana również "księżycową chorobą", jest stanem, w którym bohater może przemieniać się w wilkołaka. Wiążę się to oczywiście z określonymi premiami, ale i uniedogodnieniami, bowiem mieszkańcy Skyrim boją się pół-ludzi, pół-wilków i nie zawahają się zaatakować cię, jeśli będziesz akurat w zwierzęcej formie.

Jak zostać wilkołakiem?

Istnieje tylko jeden sposób, aby zostać wilkołakiem. Musisz dołączyć do Towarzyszy i na początku misji Srebrna Ręka napić się krwi wilkołaka.

Specjalne moce i zdolności

Przede wszystkim przemiana w wilkołaka zmienia twoją krew, co sprawia, że stajesz się całkowicie niewrażliwy na wszystkie choroby (także wampiryzm), lecz uniemożliwia uzyskiwanie premii za odpoczynek. Twoją główną mocą jest Forma bestii, dzięki której raz dziennie możesz przybrać zwierzęcą postać na 150 s. Czas ten możesz wydłużyć "żywiąc się" zabitymi ludźmi, a po zdobyciu perka Dziki żer niemal każdą żyjącą istotą. Każda taka uczta regeneruje 50 pkt Zdrowia i wydłuża czas przebywania w skórze bestii o 30 s. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zdobycie Pierścienia Hircyna, który umożliwia nielimitowaną liczbę przemian w ciągu dnia. Niestety, po dokonaniu przemiany nie możesz powrócić do ludzkiej formy w dowolnym momencie. Jedyną opcją jest odczekanie stosownego czasu lub skorzystanie z funkcji "czekaj".

Będąc w wilczej skórze korzystasz z następujących profitów:

 • Zdrowie zwiększa się o 50 pkt.
 • Wytrzymałość zwiększa się o 100 pkt.
 • Udźwig zwiększa się o 2000 pkt.
 • Obrażenia od ataków bez broni zwiększają się do 20 pkt, zaś zasięg ataku do 150 pkt.
 • Możliwość korzystania z wilkołaczych pazurów, które wraz z kolejnymi poziomami zadają coraz większe obrażenia, a po zainstalowaniu dodatku Dawnguard zapewniają również progresywną ochronę przed obrażeniami. Ataki pojedynczym kliknięciem skutkują przeważnie cięciem lub ugryzieniem, podczas gdy jednocześne naciśnięcie obu klawiszy myszy może doprowadzić do rzucenia przeciwnikiem na dość sporą odległość.
 • Wspomniany dodatek zapewnia również dostęp do całkowicie nowego drzewka umiejętności. Przypisane do niego perki są odblokowywane z kolejnymi "ucztami" i pozwalają m.in. przywoływać do pomocy innych wilczych braci. Szczegółowe omówienie owego drzewka znajdziecie tutaj.
 • Zbrodnie popełnione jako wilkołak nie liczą się do ludzkiego "cennika" złych czynów, chyba że zostaniesz zauważony podczas przemiany.

Wilkołacza forma posiada również kilka znaczących minusów:

 • Nie możesz używać swojego ekwipunku, zaklęć, Krzyków ani mocy. Zachowujesz za to efekty pasywne wszystkich posiadanych zdolności.
 • Jedynym sposobem leczenia jest żywienie się ciałami swoich ofiar.
 • Twoje zdrowie nie regeneruje się automatycznie. Można to jednak zmienić zakładając przed przemianą Pierścień łowów, który można zdobyć po zainstalowaniu dodatku Dragonborn.
 • Zdecydowana większość NPC-ów zaatakuje, jeśli zauważy cię w wilkołaczej formie.
 • Możesz poruszać się jedynie w widoku trzecioosobowym.
 • Nie masz dostępu do panelu ekwipunku, rozwoju postaci oraz map.
 • Nie możesz zbierać żadnych przedmiotów, inicjować rozmowy, otwierać zamków ani rozbrajać pułapek; możesz jednakże aktywować przełączniki.

Jak wyleczyć się z likantropii?

Rytuał uleczenia likantropii poznasz podczas wykonywania misji Towarzyszy pt. Chwała poległym. Po tym wydarzeniu Farkas lub Vilkas (albo obaj) również zapragną pozbycia się swojej wilczej natury, co rozpocznie misję Oczyszczenie. Jeśli również zechcesz usunąć efekty "księżycowej choroby", w trakcie owego zadania zabierz o jedną głowę wiedźmy z Glenmoril więcej, a następnie dwukrotnie wykonaj w Grobowcu Ysgramora cały obrzęd. Po zainstalowaniu dodatku Dawnguard pojawi sie alternatywny sposób rozwiązania tej kwestii: wystarczy przyjąć od lorda Harkona lub Serany "dar" wampiryzmu, a jednocześnie zostaniesz wyleczony z likantropii.

Jeżeli później zechcesz ponownie stać się wilkołakiem, to dodatek Dawnguard oferuje taką możliwość. Osobą, która ci w tym pomoże, będzie Łowczyni Aela. Jeśli jednak usuniesz likantropię po raz drugi, stracisz szansę przemierzania Skyrim w wilczej formie na zawsze.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.