Feliks W. Kres

Biogram

Urodzony w 1966 roku w Łodzi. Debiutował w 1983r opowiadaniem Mag nadesłanym na konkurs pisma „Fantastyka”. Publikował w „Fantastyce”, „Fenixie”, „Magii i Mieczu” „Nowej Fantastyce”, „Talizmanie” „Złotym Smoku”, "Science Fiction Fantasy i Horror" oraz „Portalu”. W „Fenixie” prowadził rubrykę Kącik Złamanych Piór, stanowiącą poradnik dla młodych adeptów pióra, w SFFiH Kącik osobliwości.

Autor wielu opowiadań, kilkunastu mikropowieści, jeden z pierwszych polskich pisarzy fantasy. Twórca mrocznego cyklu o świecie Szereru, w którym rozgrywa się akcja kilku powieści (w tym nagrodzonej Zajdlem powieści "Król Bezmiarów", 1992) i licznych opowiadań. Sześciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Zwolennik solidnego rzemiosła pisarskiego, stroni od eksperymentów formalnych i jakichkolwiek elementów, które mogłyby zaciemniać odbiór utworu przez czytelnika. Jego literatura powstaje w oparciu o tradycje dobrej powieści rozrywkowej i zapewnia czytelnikowi pasjonującą przygodę literacką, jednak nie stroniąc od istotnych i poważnych tematów.

Feliks W. Kres to pseudonim literacki autora, który skutecznie broni swojej prywatności i ceni anonimowość.

News

więcej...

Pod lupą

więcej...

Bibliografia

Sortuj wg: daty (rosnąco) daty (malejąco) tytułu (rosnąco) tytułu (malejąco)

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 03.06.2022

Świat, czy to ten pod niebiem Szereru czy jakikolwiek inny, jest pełen zła. W opowieściach starych ludzi wciąż trwają okrutne wojny, łupieskie wyprawy, łzy kobiet i krew mężczyzn. Ale żadna z tych opowieści nie mówi o krzywdach wyrządzanych bez żadnego powodu, dla samej tylko zabawy. Niektóre mówią o podłych zdradach popełnianych z szalonej miłości, przyjaźni zmienionej w zaciekłą nienawiść i bólu, który wydaje się nie do zniesienia.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 01.04.2022

Basergor-Kragdob, król Ciężkich Gór i górskich rozbójników, opuścił swoje królestwo. W poszukiwaniu spokoju i odpoczynku, uciekł do Dartanu. Zostawił za sobą Góry, władzę i przyjaciół. Znalazł tylko nową wojnę i dojmującą samotność. Teraz wraca, pogodzony z własnym przeznaczeniem, gotów stawić mu czoła, ale na własnych warunkach.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 01.12.2014

Szerń się rozpada. A wraz z nią - cały świat, którego strzegła.Upadają Pasma, Porzucone Przedmioty tracą swoje właściwości, wielkie fale niszczą całe miasta. A Przyjęci dyskutują o naturze wszechrzeczy, zastanawiając się, czy mają prawo zrobić cokolwiek, by ratować Szerer przed zagładą. Znalazłszy winnego (a właściwie winną), z determinacją godną wcześniejszej bezwolności, ruszają po jej głowę.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 16.07.2010

Gdyby fachowiec taki jak ja spisał Księgę Rodzaju, to Adam, Ewa, Kain i Abel nikogo by nie obchodzili. Najważniejszy byłby wąż. Dekalog pisarski według Kresa. Spisany z humorem i bez pseudonaukowego zadęcia. Pełen dygresji do otaczającej rzeczywistości. Kres bezpardonowo ocenia początkujących pisarzy, podpowiada, intryguje. Obala mity na temat zawodu pisarza. Oprowadza po literackim świecie, w którym nie miejsca dla elfów, trolli i smoków.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 31.12.2009

Wydanie nowe uzupełnione, z ilustracjami Przemysława Truścińskiego. Na początku była Szerń. Objęła we władanie świat i tchnęła inteligencję w trzy gatunki: ludzi, koty i sępy. A potem znad Bezmiarów nadciągnął Aler i stworzył własne rozumne istoty. Rozpoczęła się wojna potęg, która trwa do dziś. Armektańscy legioniści od setek lat stoją na straży i przelewają krew, by zagrodzić alerskim bestiom drogę w głąb kontynentu.

Autor:
Wydawca: Stalker Books
Data premiery: 01.01.2002

Szerń i Aler – dwie przeciwstawne Potęgi wiszące nad światem Szereru. Obie mają moc sprawczą, by obdarowywać w kontrolowanych przez siebie częściach świata wybrane istoty Rozumem. Szerń obdarzyła nim ludzi, koty i sępy. Istoty te nie mogą przebywać na terenie wrogiego Aleru, i odwrotnie. Ale w strefach granicznych jest to możliwe i trwa tam nieustająca i bezpardonowa wojna. Jest też kraina, gdzie mieszkają mędrcy – Przyjęci.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 01.01.2001

Na czele największego majątku w kraju stanęła... niewolnica. Przerażona, zagubiona i samotna. Słaba. „Uzurpatorka!” – krzyczeli. A jednak poszli za nią.Poszli za nią rycerze z najlepszych domów, prości knechci, niewolnicy i majętni mieszczanie. Uwierzyli w marzenie i ruszyli po odzyskanie dawnego Dartanu – królestwa zbudowanego z rycerskiego honoru, wojennej chwały i pieśni o wiecznej miłości.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 01.01.2000

Wydanie nowe uzupełnione, z ilustracjami Przemysława Truścińskiego.  Wstęgi Aleru wciąż wiszą nad Grombelardem. Nieuchronnie nadciąga kolejna Wojna Potęg. Dziś, jutro, a może za tydzień, gdzieś pośród smaganych wiatrem i deszczem szczytów, ożyje wroga siła. Ciężkie Góry po raz drugi w swej historii popękają od ciosów, będą się rozpadać, płonąć… Każda kraina ma swoje legendy.

Autor:
Wydawca: Fabryka Słów
Data premiery: 01.01.1992

Istnieją na świecie dwie równoważne Potęgi: Szerń i Aler. Potęgi zdolne obdarzyć inteligencją dowolny gatunek, zmienić bieg czasu, a nawet tchnąć życie w przedmioty. I istnieją Bezmiary. Bezmiary, przed którymi te Potęgi drżą.Spotkanie pirackiego kapitana Rapisa z kobietą schwytaną w osadzie garyjskich rybaków to tylko początek wielkiej historii. Historii, w której jeden akt przemocy zadecydował o życiu i śmierci tysięcy ludzi.

Autor:
Wydawca: Stalker Books
Data premiery: 01.01.1970

Szerń ma moc obdarzania rozumem, ale nie może stworzyć życia. Życie tworzą tylko Bezmiary - najstarsza z Potęg. Od śmierci Riolaty Ridarety minęło 5 lat. Długich lat. Mapa Szereru zmieniła się - krainy straciły władców, rozpadły się sojusze, odeszli ci, którzy, wydawali się niezastąpieni, a na ich miejsce przyszli nowi, bez których świat istniałby tak samo.

Strony: 1 2