Domy

Przewodnik gry TES IV: Oblivion

Posiadanie własnego lokum jest korzystne z kilku powodów. Jest to rozwiązanie wygodne, masz bowiem gdzie odpocząć, bez konieczności sypania złotem właścicielom zajazdów. Także zgromadzone przez ciebie wartościowe przedmioty będą w takim miejscu bezpieczne, gdyż (inaczej niż to było w poprzedniej części serii TES) rzeczy pozostawione poza twoim przybytkiem po jakimś czasie najprawdopodobniej się "zdematerializują".

Domy do kupienia są dla ciebie dostępne w każdym dużym mieście Cyrodiil (z wyjątkiem Kvatch). Ich wielkość i standard różni się w poszczególnych miastach, zmienia się też cena takiego lokum. Raz kupiony dom zawsze już będzie twój. Wszystkie są praktycznie nieumeblowane i nieurządzone, dlatego, gdy chcesz przyzwoicie mieszkać, musisz zainwestować przynajmniej drugie tyle, by dom wyposażyć. Wraz z momentem nabycia nieruchomości, w twoim dzienniku pojawi się quest (Buying a house in... ), który zakończy się, gdy całkowicie ją wyposażysz (wyjątek stanowi posiadłość w Anvil).

Imperial City

TES IV: Oblivion - Domy - Imperial City

Cena domu: 2000 septimów
Koszt ulepszenia: 2000 septimów (5 ulepszeń, każde za 400 septimów)
Aby kupić: porozmawiaj z pośredniczką - Vinicią Melissaeią z Office of Imperial Commerce, Market District
Aby urządzić: kup wyposażenie od Sergiusa Verusa z Three Brothers Trade Goods, Market District

Shane Anwar: Dobre lokum dla początkujących, lub tych, którzy nie zaprzątają sobie głowy wysokimi standardami mieszkaniowymi. Domem tego nazwać nie można, raczej chatą, ale cena jest bardzo atrakcyjna, więc jeżeli liczysz każdy grosz, to najlepsza możliwość. Znajduje się w IC Waterfront.

Bravil

TES IV: Oblivion - Domy - Bravil

Cena domu: 4000 septimów
Koszt ulepszenia: 3900 septimów (6 ulepszeń, każde po 650 septimów)
Aby kupić: porozmawiaj z hrabim Regulusem Terentiusem i użyj perswazji, by zwiększyć jego sympatię
Aby urządzić: kup wyposażenie od Nilawen ze sklepu The Fair Deal w Bravil

Shane Anwar: Kolejne maleńkie pomieszczenie, niewiele lepsze od chatki w Imperial City. Kosztuje dwa razy więcej i na pewno nie jest warte swojej ceny. Jest jednak wygodne, jeśli jesteś członkiem Gildii Złodziei - nad tobą, po sąsiedzku mieszka jeden z paserów - Luciana Galena.

Leyawiin

TES IV: Oblivion - Domy - Leyawiin

Cena domu: 7000 septimów
Koszt ulepszenia: 7000 septimów (7 ulepszeń, każde po 1000 septimów)
Aby kupić: porozmawiaj z hrabim Mariusem Caro, jeśli to konieczne, użyj perswazji
Aby urządzić: kup wyposażenie od Gundalasa z Best Goods and Guarantees w Leyawiin

Shane Anwar: Można to nazwać już domem, choć nie jest wiele piękniejszy od chaty w IC i mieszkania w Bravil. Ma jednak trochę większy metraż no i jest w centralnej części miasta, a nie jak w przypadku "domu" w IC, na wybrzeżu.

Bruma

TES IV: Oblivion - Domy - Bruma

Cena domu: 10 000 septimów
Koszt ulepszenia: 9900 septimów (9 ulepszeń, każde za 1100 septimów)
Aby kupić: porozmawiaj z hrabiną Nariną Carvain, jeżeli trzeba przekonaj ją do siebie za pomocą perswazji
Aby urządzić: kup wyposażenie od Suurootana z Novaroma w Brumie

Shane Anwar: Dom zdecydowanie lepszy od pozostałych, większy, lepiej zadbany, nawet przytulny, zachowany w stylu nordyckim. Ładnie prezentuje się zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, już nie jak szopa, ale jak dom z prawdziwego zdarzenia.

Cheydinhal

TES IV: Oblivion - Domy - Cheydinhal

Cena domu: 15 000 septimów
Koszt ulepszenia: 15 000 septimów (10 ulepszeń, każde za 1500 septimów)
Aby kupić: porozmawiaj z hrabim Andelem Indarysem, jeśli to konieczne - użyj perswazji
Aby urządzić: kup wyposażenie od Borby gra-Uzgash z Borba's Goods and Stores w Cheydinhal

Shane Anwar: Dom warty polecenia - cena nie jest jeszcze bardzo wygórowana, jak na standardy, które oferuje. Jest dwupiętrowy, prezentuje się bardzo dobrze - całkowicie wyposażony wygląda wspaniale. Posiada też mnóstwo szafek, komód, skrzyń itp., które przydadzą się do przechowywania zgromadzonych dóbr. Dom ten jest dzięki temu bardzo wygodny.

Chorrol

TES IV: Oblivion - Domy - Chorrol

Cena domu: 20 000 septimów
Koszt ulepszenia: 19 400 septimów ( 8 ulepszeń po 1800, 2 po 1500 i jedno za 2000 septimów)
Aby kupić: porozmawiaj z hrabiną Arrianą Valgą i użyj perswazji
Aby urządzić: kup wyposażenie od Seed-Neeus z Northern Goods and Trade w Chorrol

Shane Anwar: Posiadłość zwie się Aborwatch i znajduje się w centrum miasta - na placu z Wielkim Dębem. Posiada trzy poziomy, jest więc bardzo duża i przestronna. Niestety koszt urządzenia będzie większy niż podałam, dlatego polecam najpierw zrobić zadanie "A Shadow over Hackdirt (Cień nad Hackdirt)" - dzięki temu Seed-Neeus będzie miała maksymalną do ciebie sympatię, co zaprocentuje w czasie zakupu wyposażenia.

Skingrad

TES IV: Oblivion - Domy - Skingrad

Cena domu: 25 000 septimów
Koszt ulepszenia: 24 000 septimów (15 ulepszeń po 1600 septimów)
Aby kupić: porozmawiaj z Shumem gro-Jarugiem - głównym lokajem w Zamku Skingrad. Zwykle przebywa w holu zamkowym, ale o 10:00 chodzi do gospody West Weald Inn, a potem do sklepu Colovian Traders. Użyj perswazji, żeby podwyższyć poziom sympatii Shuma powyżej 70 pkt i porozmawiaj z nim o kupnie posiadłości
Aby urządzić: kup wyposażenie od Gundera z Colvian Traders w Skingradzie

Shane Anwar: Rosethorn Hall jest największą i zarazem najdroższą nieruchomością dostępną w podstawowej wersji gry. Jest ogromna, dwa piętra, balkon, piwnica, duża ilość gablot i innych miejsc do przechowywania przedmiotów. Całkowicie urządzona wygląda wspaniale. Jak najbardziej warta swojej ceny - posiadłość dla vipa. Możesz też wynająć służbę (patrz quest Helping Hands), pomieszczenie mieszkalne dla niej znajduje się w piwnicy.

Z tym domem prócz podstawowego zadania Buying a house in... wiążą się jeszcze dwa questy: Helping Hands oraz The Rosethorn Cache.

Helping Hands

Jeśli stałeś się właścicielem Rosethorn Hall i zakupiłeś umeblowanie komnat dla służby, udaj się do Colovian Traders. Spotkasz tam Eyję, która szuka pracy. Daj jej 150 szt. złota, a wprowadzi się od razu.

Zamieszka rzecz jasna w piwnicznych pomieszczeniach dla służby, ale w ciągu dnia będzie się też krzątać po domu. Jeśli umeblowałeś także kuchnię, Eyja da ci Shepard's Pie i Rosethorn Mead za każdym razem, gdy ją o to poprosisz.

The Rosethorn Cache

W sypialni twojej nowej posiadłości, nad schodami odnajdziesz notkę o ukrytym w domu skarbie. Podążaj za wskazówkami, aż trafisz do piwnicy, gdzie na drewnianym wsporniku znajdziesz starą klepsydrę. W jej wnętrzu znajduje się kilka drobnych "skarbów" - 2 szafiry, 2 diamenty i 2 szmaragdy, oraz Ring of the Gray (Pierścień Szarego).

Anvil

TES IV: Oblivion - Domy - Anvil

Cena domu: 20 000 septimów
Aby kupić: porozmawiaj z Velwynem Benirusem - znajdziesz go w The Count's Arms (patrz: "Where the Spirits Have Lease (Gdzie dzierżawią duchy)")

Shane Anwar: Niepowtarzalna okazja! Dostajesz ogromną posiadłość za bezcen, tyle tylko, że jest zapuszczona i nawiedzona. Jednak z tym da się zrobić porządek i to w dodatku praktycznie bez większych kosztów. Szopa w Imperial City kosztuje niewiele mniej, a obskurna klitka w Bravil wychodzi drożej...


Shane


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.