Nadchodzi kolejna fala zwolnień w CD Projekt RED

Rok 2023 jest bardzo burzliwy dla branży gamingowej, a grupowe zwolnienia nawet wśród dużych graczy nikogo już nie zaskakują. Kolejna taka "restrukturyzacja" zespołów dotknie niebawem CD Projekt RED, wskutek czego pracę straci ok. setka pracowników polskiego studia.

Wieści płynące od największego polskiego producenta gier potrafią przyprawić o zawrót głowy. Raz RED-zi chwalą się rekordowymi wynikami sprzedaży Wiedźmina 3 i całej Grupy CD Projekt, innym razem informują o poważnych problemach projektu Sirius i zakończeniu wsparcia dla Gwinta. Najświeższe wieści niestety należy dopisać do kategorii tych mniej optymistycznych - przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Adam Kiciński, prezes studia, poinformował bowiem w otwartym liście o konieczności zwolnienia 9% pracowników CD Projekt RED, co jest elementem trwającej od miesięcy reorganizacji firmy.

Całość listu cytujemy poniżej:

 

Szanowni Państwo,

chciałbym się podzielić kilkoma informacjami dotyczącymi zmian w zakresie organizacji zespołów oraz filozofii prowadzenia projektów wewnątrz naszej firmy. 

Ci z Państwa, którzy są zaznajomieni z naszą strategią, wiedzą, jak wiele się dzieje w CD PROJEKT RED. Polaris (Wiedźmin), Orion (Cyberpunk) czy Hadar (nowa franczyza) to tylko niektóre z projektów, które w przyszłości rozwiną portfolio naszego studia. Istotną częścią naszej strategii jest zachodzący aktualnie proces transformacji prowadzący do głębokich, wewnętrznych zmian, który to uważamy za klucz do tworzenia wysokiej jakości gier bez opóźnień i crunchu. Po wdrożeniu metodyki Agile i zmianach w filozofii prowadzenia projektów, przyszedł czas na udoskonalenie sposobu, w jaki zorganizowane są nasze zespoły.

By sprostać własnym wymaganiom i ambicjom tworzenia najlepszych gier role-playing chcemy nie tylko zatrudniać najlepszych ludzi, ale także właściwie formować zespoły. Przez “właściwie” rozumiemy tutaj budowanie zespołów z myślą o potrzebach danego projektu; zespołów, które będzie cechować większa zwinność i efektywność. W tym momencie jesteśmy pewni, że aby zapewnić rozwój CD PROJEKT RED, musimy konsekwentnie trzymać się tego podejścia. 

Starannie przeanalizowaliśmy wszystkie zespoły w firmie z perspektywy roli, jaką odgrywają w realizowaniu naszej strategii. Nie ma łatwego sposobu, aby to powiedzieć, ale obecnie mamy zbyt dużo pracowników. Pracują z nami utalentowane osoby, dla których — w oparciu o aktualne i spodziewane potrzeby związane z projektami —  nie będziemy mieli w przyszłym roku nowych zadań. W efekcie rozstaniemy się z około 100 osobami, co stanowi niecałe 9% wszystkich zatrudnionych w studiu. Skutki tej decyzji będą rozłożone w czasie aż do pierwszego kwartału 2024 roku. Tym niemniej, kierując się zasadą jawności, zdecydowaliśmy się podzielić tą informacją już teraz. Chcemy, by osoby, z którymi przyjdzie nam się rozstać, miały czas na przygotowanie się do czekającej je zmiany. Dołożyliśmy również wszelkich starań, by zapewnić każdej z nich należną odprawę.

Chcę zapewnić każdą osobę z zespołu CDPR dotkniętą tą decyzją, że o ile nasze drogi rozchodzą się na gruncie zawodowym, to wierzę, że relacja, którą zbudowaliśmy pozostanie niezmieniona. Zachęcam Was do pozostania w kontakcie i z całego serca dziękuję za czas, który wspólnie spędziliśmy. To, co udało się Wam osiągnąć, na trwałe wpisało się w historię naszego studia. Życzę Wam samych sukcesów i poczucia spełnienia na Waszej dalszej drodze zawodowej.

Adam Kiciński

CEO, CD PROJEKT

Jak zatem widać, zwolnienia zostaną rozłożone w czasie. Osobom dotkniętym tą sytuacją życzymy szybkiego znalezienia nowej pracy.

A co dalej z CD Projekt RED? Czas pokaże, czy trwająca właśnie reorganizacja przyniesie pozytywny skutek, a polski deweloper będzie w stanie nadal tworzyć gry AAA i konkurować nimi z największymi na rynku. I co więcej, pozbyć się kultury crunchu, która działa destrukcyjnie na pracowników studia jak mało co. Premierami nowej trylogii Wiedźmina, kolejnego Cyberpunka czy zupełnie nowej franczyzy RED-ów na razie raczej nie ma co sobie głowy zawracać.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.