Bies

Przewodnik gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

Bies jest jednym z przeciwników, z jakimi możesz zmierzyć się w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Z żalem informuję, że syn Waszej Xiążęcej Mości natknął się w trakcie polowania na biesa. Zginął na miejscu wraz z giermkiem, przewodnikiem, drużyną, chłopami, którzy szli w nagonce oraz psami.
– Kavin Jell, zarządca posiadłości Villepin pod Wyzimą

Bies to chodząca góra mięśni zwieńczona rogatym, pełnym ostrych kłów pyskiem. Podobnie jak jego rzadszy kuzyn, bukacz, żyje w gęstych puszczach, na moczarach i bagniskach. Kiedy może, unika ludzi, zaś kiedy nie może – zabija ich, i to bez większych trudności.

Biesy i bukacze są niezwykle groźne choćby z racji swych rozmiarów – jeden cios potężnej łapy wystarczy, by zabić konia wraz z jeźdźcem zakutym od stóp do głów w blachy. Ogromna masa czyni go też zupełnie niewrażliwym na Aard – nawet wyspecjalizowany w Znakach wiedźmin nie przesunąłby go za jego pomocą choćby o cal. Co więcej, zadane biesowi rany z czasem same się zasklepiają.

Jakby tego było mało, bies w walce polega nie tylko na sile i wytrzymałości, może bowiem też posłużyć się bardziej wyrafinowaną bronią – umiejscowionym na środku czoła trzecim okiem, którym jest w stanie wprowadzić swe ofiary w stan hipnozy. Nie widzą one wówczas niczego, poza tym gorejącym ślepiem – i zwykle jest to ostatnia rzecz, jaką zobaczą przed śmiercią.

Jedyną słabą stroną biesa jest strach przed głośnymi wybuchami – petardy takie jak Samum czy Czarcia Purchawa są więc wielce przydatne w walce z tym potworem. Dodatkowo pokrycie ostrza olejem przeciw reliktom może zwiększyć nieco szanse na zwycięstwo – albo chociaż wyjście ze starcia żywym.

 

Gatunki:

Słabości:

Łupy:

Powiązane zadania:

Jak walczyć? Biesy są niczym czarty: niesamowicie silne i szybkie, a przy tym jeszcze większe i wytrzymalsze. Ich szarża, jeśli tylko się powiedzie, może nawet zakończyć walkę, dlatego nacierającemu potworowi należy zejść z drogi za wszelką cenę!

Niemniej szarżę biesa można wykorzystać przeciwko niemu. Kiedy rozpędzona bestia wbije się w taką przeszkodę jak np. mur, potrzebuje chwili, by kontynuować walkę. To idealny moment, by dopaść przeciwnika, zadać 2-3 szybkie ciosy i wykonać uskok chroniący przed groźnym kontratakiem.

Wyjątkowo groźną bronią biesa jest tzw. "trzecie oko". Potrafi ono wprowadzić w stan hipnozy, podczas której cały świat poza jasno święcącym ślepiem potwora spowija mrok. Na szczęście w wiedźmińskim arsenale znajdują się takie petardy jak Czarcia Purchawa i Samum, za sprawą których można trwale unieszkodliwić tę zdolność potwora. Działąnie trzeciego oka można przerwać również Znakiem Igni oraz... przetoczeniem się za plecy zajętej hipnozą bestii.

Biesy są wrażliwe nie tylko na ogień, ale również na srebro, dlatego srebrny miecz posmarowany olejem przeciw reliktom znacząco podniosą twoja szanse na zabicie potwora. Warto pamiętać, że stwory posiadają naturalną zdolność do szybkiej regeneracji, dlatego im szybciej dobijesz bestię, tym lepiej.


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.