Utopiec

Przewodnik gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

Utopiec jest jednym z przeciwników, z jakimi możesz zmierzyć się w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Nad wodą musisz być cicho. Po pierwsze, żeby nie wypłoszyć ryb. Po drugie – żeby nie zwabić utopców.
– Yanneck z Blaviken, rybak

Utopiec przypomina z wyglądu trupa, który długo leżał w wodzie – ma niezdrowy kolor, siny albo zielonkawy, ocieka śluzem i szlamem, śmierdzi zgnilizną i mułem. Z tego powodu uważa się, że utopce – a także ich bardziej niebezpieczni krewniacy, jak wodniki, błotniki czy topielce – powstają z ciał nieszczęśników, którzy zatonęli w płytkiej wodzie: zagubionych wędrowców, pijanych chłopów, którzy zboczyli z wijącej się przez bagna ścieżki, czy dzieci, które w trakcie zabawy wypłynęły zbyt daleko od brzegu.

Jak wiele innych wierzeń o potworach, i to jest jednak fałszywe. Z daleka utopce rzeczywiście przypominają człowieka, ale wiedźmini, którzy mają wątpliwy przywilej oglądać je często z bliska, donoszą o licznych anatomicznych różnicach. Pokryta łuską skóra, skrzela czy płetwa grzbietowa sugerują, że utopce i pokrewne im istoty są zupełnie odrębnym gatunkiem.

Wspomniane przystosowania sprawiają, że utopce są świetnymi pływakami. Zamieszkują zwykle muliste wody przybrzeżne, stawy i jeziora. Często można spotkać je przy osadach ludzkich, które są dla nich świetnym źródłem pożywienia.

Jako że utopce są z natury tchórzliwe, na ogół zadowalają się wygrzebanymi ze śmieci resztkami albo zwierzęcym ścierwem. Jeśli jednak na ich terytorium zapuści się samotny podróżnik czy nieuważny rybak, z padlinożerców zamienią się w drapieżniki. Atakują wówczas błyskawicznie, z zaskoczenia, starając się ofiarę wciągnąć pod wodę i utopić. Jeśli nie są głodne, zdobycz przetrzymują kilka dni pod wodą, czekając, aż posiłek odpowiednio skruszeje. Utopce są szczególnie groźne o zmierzchu, nocą i o świcie, zwłaszcza jeśli akurat pada deszcz – wówczas zdarza im się zapuścić w głąb lądu.

Utopce, wodniki, bagienniki i topielce żyją w zgniliźnie i szlamie, wykształciły więc silną odporność na trucizny. Mimo człowieczego kształtu są istotami prymitywnymi, które inteligencją nie przewyższają karasia czy szczupaka. Dlatego też zaklęcia oddziałujące na umysł, w tym Aksji, są wobec nich nieskuteczne. Z drugiej strony są niezwykle wrażliwe na czary oparte na żywiole ognia, takie jak Igni.

 

Gatunki:

  • Bagiennik
  • Topielec

Słabości:

Łupy:

Występowanie: bagna, wybrzeża mórz, rzek, jezior

Powiązane zadania:

Jak walczyć? Utopce, oraz nieco silniejsze od nich topielce i bagienniki, nie należą do wymagających przeciwników - przynajmniej w pojedynkę. Przeważnie atakują jednak w grupach, które liczą sobie co najmniej kilka potworów, i wówczas pokonanie ich może stanowić już pewne wyzwanie.

Z uwagi na przewagę liczebną potworów, w trakcie walki z nimi warto korzystać ze Znaku Quen. Świetnie sprawdza się również Znak Igni, za sprawą którego można łatwo i efektywnie przerzedzić szeregi bagiennych stworów - zwłaszcza, jeśli wcześniej spowolnisz je Znakiem Yrden. Najefektywniejszą metodą walki z nimi jest jednak srebrne ostrze wysmarowane olejem przeciw trupojadom.

Podstawowe ataki pazurami można parować i kontrować, lecz uważaj na sytuację, gdy utopiec rzuci się na ciebie z wyskoku. Jeśli nie unikniesz ciosu, możesz zostać na kilka sekund oszołomiony, lecz to wystarczy, by pozostałe potwory otoczyły cię i zadały poważne rany. Unikaj takich sytuacji za wszelką cenę. Czasami utopce mogą się zakopywać w piachu, by później wynurzyć się z niego dokładnie pod tobą. Jest to również dość niebezpieczne, dlatego jeśli zauważysz jakiekolwiek poruszenie gruntu pod nogami, natychmiast zmień swoją pozycję!


Mrozie


Opublikowano:


Komentarze

Ostrzeżenie

Komentowanie jest zarezerwowane dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się poniżej lub zarejestruj - za darmo i w mniej niż 5 minut!

Zaloguj się

Nie zalecane na współdzielonych komputerach

Szybsze logowanie

Możesz również zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.